Vše, co chcete vědět o energiích: Vaše DOTAZY, naše ODPOVĚDI

Rozsvícené lampy Foto: Rozsvícené lampyFoto: thinkstock.com

Téma, které vás zajímá. Jak efektivně hospodařit s rodinnými financemi, jak uspořit peníze za elektřinu nebo plyn? V článku najdete odpovědi na desítky dotazů diváků naší televize a návštěvníků webu, kteří se ptali na řešení nejrůznějších situací.

 

Několik týdnů jste měli možnost zeptat se on-line našeho finančního odborníka Zbyňka Laiska na vše, co vás zajímá o energiích u vás doma. Nestihli jste se zeptat, nebo máte další otázky? Pokud nenajdete řešení vaší situace v souhrnu dotazů a odpovědí, které se sešly v poradně, pište na info@prima-radce.cz. Naši specialisté vám rádi a rychle poradí...

Najděte nejvýhodnější nabídku dodávky energií právě pro vás. On-line, rychle, bezpečně. ZDE

ON-LINE PORADNA PRIMA RÁDCE - OTÁZKY A ODPOVĚDI

Sešly se dotazy na tato témata: Distribuční sazba, Změna dodavatele, Fixace ceny, Úspory energií - návyky, Podomní prodejci)

 

TÉMA: DISTRIBUČNÍ SAZBA

Helena P.: Dobrý den, máme velký rodinný dům se třemi bytovými jednotkami. Dva byty pronajímáme. Každý byt má el. bojler na ohřev TUV, elektřinou i topíme. Nemáme samostatné měřiče spotřeby, vždy rozpočítáváme mezi bytové jednotky. Jinak máme ještě běžné spotřebiče. Jakou sazbu byste nám doporučil? Děkuji Helena

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Heleno, velmi záleží na typu elektrického vytápění. Pokud využíváte akumulační topení a elektřinou ohříváte vodu, potom je pro Vás nejvýhodnější distribuční sazba D26d, v případě využívání přímotopného elektrického spotřebiče (tzv. přímotop) je pro Vás nejvýhodnější distribuční sazba D45d. Pokud používáte tepelné čerpadlo, pak je pro Vás nejlepší distribuční sazba D56d.

Anonym: Dobrý večer, mám nastavenou sazbu D 02d. Roční spotřebu za poslední zúčtovací období mám v bytě 3+1 (elektřinu používám na svícení, běžné spotřebiče + elektrická trouba) 1,146 MWh - v Kč to je 6 253 Kč. Mám si změnit sazbu? Děkuji za radu a přeji pěkný večer!

Zbyněk Laisek: Dobrý den, Vaše distribuční sazba je nestavena správně, nyní je pro Vás sazba D02d nejvýhodnější.

Zbyněk Laisek Foto: Zbyněk LaisekPhDr. Zbyněk Laisek,  M. B. A. Působil mnoho let na poradenských a řídících funkcích v oblasti finančnictví a energetického trhu v Čechách i v zemích střední a východní Evropy. Několik let se zabývá provozováním nabídek energetických firem na trhu v ČR včetně zajištění zasmluvnění a přechodu klientů k novému dodavateli. Po odoborné stránce se podílí na provozu srovnávače Prima-radce.cz, který spolupracuje a srovnává necelou stovku subjektů na trhu v ČR. Zbyněk Laisek má magisterský titul v oboru sociologie a doktorát v oboru ekonomie z Univerzity Karlovy v Praze. Studoval Executive MBA program na Universitě v Pittsburghu a Business Administration ve škole McCombs of Business, University of Texas.

Tom: Dobrý den, prosím poradit tarif pro byt 3+1 - 2 dospělí. Pračka, myčka + obvyklé spotřebiče.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Tome, ve Vašem případě je pro Vás nejvýhodnější sazba D02d, která je určená domácnostem se středně velkou spotřebou energie. Tato distribuční sazba je udělena domácnosti, která používá obvyklé spotřebiče (např. lednička, pračka, myčka).

Andy: Jakou bych měla mít distribuční sazbu? Mám byt 2+1 bydlím sama a mám běžné elektrospotřebiče a menší elektrický bojler na vodu.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Andy, pokud využíváte běžné elektrospotřebiče a elektrický bojler na ohřev užitkové vody, potom je pro Vás nejlepší distribuční sazba D25d. Tato distribuční sazba je dvoutarifní a doba platnosti nízkého tarifu je 8 hodin denně.

Gábi: Dobrý večer, máme velký rodinný dům komplet na elektřinu. Jak máme ušetřit? Tarif máme d45d, přímotop... 

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Gábi, dle informací, které jste napsala, máte nastavenou distribuční sazbu správně. Pokud byste chtěli ušetřit více peněz za energie, je třeba porovnat dodavatele. Stačí zadat potřebné údaje z Vašeho vyúčtování od současného dodavatele. Je také možnost naskenovat vyúčtování a poslat na e-mailovou adresu info@prima-radce.cz. Bude Vás kontaktovat specialista s výhodnými nabídkami právě pro Vás. Váš Prima Rádce

Radka P.: Dobrý den. V bytě v činžovním domě využíváme elektriku k topení (elektrokotel), ohřevu vody (bojler) a klasicky ke svícení. Plyn nemáme. Naším dodavatelem je ČEZ a sazba by měla být D 45 d. Doporučíte nám nějakou změnu sazby nebo dodavatele? Bydlíme v Liberci. Děkuji.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Radko, Vaše distribuční sazba je nastavená správně. Dle Vašich údajů, které jste zadala pro výpočet, je pro Vás nejvýhodnější nabídka nyní s úsporou zhruba 2 600 Kč za rok (Vaše roční vyúčtování u stávajícího dodavatele vychází zhruba na 33 000 Kč). V případě Vašeho zájmu se neváhejte obrátit na naši infolinku 810 811 812, kde Vám budou sděleny veškeré informace a podrobnosti.

David: Zdravím. Máme na jednom elektroměru napojeny 2 oddělené domácnosti. Jsou zde celkem 4 bojlery (2x koupelna + 2x kuchyň).Sazbu máme nastavenu na D25d D Akumulace 8 COMFORT a roční spotřeba je + - 7MWh. Žádost o jinou sazbu byla zamítnuta. Je to opravdu nejvhodnější sazba? Děkuji

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Davide, v případě, že využíváte elektřinu na svícení, běžné spotřebiče a bojlery, je pro Vás distribuční sazba D25d nejvhodnější. Pokud chcete ušetřit finance na energiích, je možnost změnit dodavatele. Průměrná domácnost ročně ušetří na elektřině 1 500 - 4 000 Kč. Neváhejte se tedy obrátit na infolinku 810 811 812, kde Vám specialisté sdělí veškeré potřebné informace k uskutečnění převodu.

Článek

Správně nastavená distribuční sazba šetří peníze... Foto:

Důležitá otázka: Máte správně nastavenou sazbu elektřiny?

Až pětina českých domácností má podle finančních odborníků špatně nastavenou distribuční sazbu elektřiny. Tratí stovky až tisíce korun...

Jaroslav: Dobrý den, bydlíme 2 osoby v bytě 3+1, vaříme na plynu, jinak vše na elektřinu. Topení dálkové ústřední. Jističe 3x16A. Jakou sazbu by jste mi doporučil? Děkuji.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Jaroslave, v případě, že nemáte vlastní bojler na ohřev užitkové vody, je pro Vás nejvhodnější distribuční sazba D02d. Tato distribuční sazba je určena pro domácnost, která používá elektřinu ke svícení a napájení běžných domácích spotřebičů (např. lednička, pračka, myčka).

Dana: Dobrý den. Můžete mi prosím říct, zda mám správně nastavenou sazbu za elektřinu? V bytě máme vše na elektřinu - přímotopy, bojler na teplou vodu, sporák. Dodavatelem je ČEZ, regulované platby související s dodávkou elektřiny - distribuční sazba D 45d, platby za silovou elektřinu Produkt D Přímotop Basic. Elektřina v garáži: regulované platby související s dodávkou elektřiny - distribuční sazba D 01d, platby za silovou elektřinu Produkt D Standart Basic. Děkuji za radu. Dana

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Dano, Vaše distribuční sazby v domácnosti (D45d) i v garáží (D01d) jsou nastaveny správně. Je zde ale možnost úspory v platbách za energi v případě, že byste změnila dodavatele elektrické energie. Můžete ušetřit tisíce korun za rok, stačí zavolat na zákaznickou linku 810 811 812 nebo napsat e-mail na info@prima-radce.cz a specialisté Vám se vším poradí.

 

Energie Foto: thinkstock.com

TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně energií pro vás. Stačí vybrat jen jeden z nich:
1. Porovnejte si nabídky všech dodavatelů elektřiny a plynu na trhu on-line v kalkulačce!
2. Napište nám, naši specialisté vám připraví nezávazný přehled cen elektřiny na míru: info@prima-radce.cz.
3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.

Foto: thinkstock.com

 

Alex: Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Jaký tarif máme zvolit do našeho nového nízkoenergetického domu, který jsme právě dostavěli, abychom co nejvíce ušetřili. Budeme na celý dům (cca 100m2) využívat pouze eletřinu, plyn nemáme. Topení je podlahové (elektr. topné rohože), vařit budeme na indukci, boiler na vodu je cca na 200l, osvětlení jsou bodovky + centrální světla. Jako doplňkový zdroj tepla máme krbová kamna, ale bez výměníku.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Alex, podlahové topení může být přímotopné i akumulační, tedy záleží na tom, jaké využíváte, a dle toho Vám bude přidělena distribuční sazba. V tomto případě je nejvhodnější poradit se svým distributorem elektrické energie (pro Jihočeský kraj, Vysočinu, Jihomoravský a Zlínský kraj je místně příslušný distributor E.ON Energie, a. s., pro Prahu je to Pražská Energetika, a. s. a pro ostatní kraje je to distributor ČEZ, a. s.) jakou sazbu by Vám doporučil. Následně si srovnejte na kalkulátoru ceny od různých dodavatelů.

Anonym: Dobrý den, máme byt 3+1 cca něco přes 70 m2 , jsme ve dvou a používáme pouze běžné spotřebiče jako trouba, lednice, tv, herní konzole, notebook, modem, ale elektřinou nevytápíme. Jsme pod ČEZ distribucí, jaká sazba a dodavatel by byl pro nás nejvýhodnější? A lze následně nějak spočítat odběr spotřebičů, abychom měli přesný přehled o našich financích?

Zbyněk Laisek: Dobrý den, dle Vámi napsaných informací je pro Vás vhodná distribuční sazba D02d. Co se týče výhodnějšího dodavatele, pro přesný výpočet úspory je nejlepší naskenovat a poslat vyúčtování na e-mail info@prima-radce.cz, kde Vám specialisté připraví nejvýhodnější nabídky a v případě Vašeho zájmu pro Vás převod k novému dodavateli zcela zdarma zařídí. U odběru spotřebičů to není tak jednoduché. V domácnostech (např. spínání lednice a mrazáku v nepravidelných intervalech, spínání topných těles u pračky a sporáku díky termostatům, stavby u elektroniky) to lze spočítat opravdu těžko. Je možné spočítat celkový příkon spotřebičů, pak ho vynásobit koeficientem soudobosti (v domácnosti typicky cca x 0,6 ) a vyjde Vám průměrná spotřeba. Tu si pak převedete jednoduše na peníze, které platíte dle vaší sazby. Popisovaný způsob je ale pouze orientační.

 

Podívejte se na hraný on-line seriál o energiích s Patrikem Nacherem. Všechny díly najdete tady:

Seriál o financích - 10. díl - titulní fotka Foto:

 

Jirka - Turnov: Dobrý den, jakým způsobem lze změnit hodnotu jističe? Používal jsem el. bojler, nyní mám plynový. Děkuji.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Jirko, pokud chcete změnit hodnotu jističe, je vždy zapotřebí zažádat u Vašeho distributora elektrické energie. V případě, že budete chtít také uspořit náklady na spotřebu energie, neváhejte se obrátit na zákaznickou linku 810 811 812, kde pro Vás specialisté vyberou nejvhodnější nabídky. Pro urychlení můžete rovnou zaslat naskenované poslední vyúčtování od Vašeho současného dodavatele na e-mailovou adresu info@prima-radce.cz.

Vlasta: Žiji v Plzenském kraji, jsme 4členná rodina, máme kombinovaný ohřívač vody, elektrické topení, které používáme co nejméně. Za rok zaplatím 37 500, spotřeba je 15,3000 MWh. Sazbu D45d. Je tato sazba pořádku?

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Vlasto, tato distribuční sazba je v pořádku. Možností, jak uspořit peníze za energie, je více. Obraťte se na zákaznickou linku 810 811 812, kde pro Vás specialisté vyberou nejvhodnější nabídky. Případně zauvažujte o přechodu s topením na plyn či tuhá paliva.

Andy: Dobrý večer. Mám byt 2+1, běžné elektrospotřebiče a jeden menší bojler na ohřev vody. Distribuční sazbu mám D26d. Je to správně? Děkuji za odpověď.

Zbyněk Laisek: Dobrý den Andy, ve Vašem případě by bylo nejlepší, kdybyste naskenovala a poslala vyúčtování od Vašeho současného dodavatele na e-mailovou adresu info@prima-radce.cz, kde pro Vás specialisté srovnají, kolik zaplatíte při sazbě D26d (tedy nynější), či zda by pro Vás byla výhodnější sazba D25d, která je určená právě pro domácnosti, které využívají elektrický bojler na ohřev užitkové vody. Dále pro Vás specialisté srovnají i nabídky cen u různých dodavatelů na energetickém trhu. Při změně dodavatele můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně. Změnu pro Vás portál prima-radce.cz zajistí zcela zdarma.

Šárka: Dobrý večer, jedná se nám o nový odběr elektřiny v novostavbě, doposud máme jen na stavební rozvaděč, nyní se potřebujeme rozhodnout, který tarif a zda si nechat cenu "garantovat" třeba na 2 roky, zda je to vůbec výhodné. Doporučen nám byl tarif D 45d, z důvodu topení elektrokotlem. Díky za odpověď.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Šárko, distribuční sazba Vám byla doporučena správně, ovšem co se týče rozhodnutí, zda se nechat uvázat smlouvou s garancí, to Vám spíše nedoporučuji. V této chvíli je výhodnější neuvazovat se u elektřiny smlouvou na dobu určitou, neboť v příštím roce by měly ceny klesat, a tak raději doporučuji uzavřít smlouvu na dobu neurčitou. U některých dodavatelů je možné podepsat smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny na dobu neurčitou s garancí ceny na 12 měsíců.

Vlado K.: Dobrý den, od dubna do října jsem na chalupě, kde mám spotřebu el. energie 1650kWh, 3x25A, D2, od října do dubna jsem jsem v 2+kk, spotřeba 650kWh, 3x25A, D1. Bylo by pro mne výhodné, abych měl sazbu D1 v době nepřítomnosti v objektu a D2 v době přítomnosti. To by znamenalo 2x v roce měnit sazbu (D1 - D2), je toto možné? V panelovém bytě 2+kk je jistič 3x25A, nejspíš vzhledem k tomu, že zde je elektrický sporák. Nestačil by menší jistič - a jaký? Mám všechny spotřebiče moderní, úsporné A, A+.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Vlado, měnit distribuční sazbu 2x ročně není výhodné a distributor by s touto záležitostí nejspíše nesouhlasil. Mnohem jednodušší je změnit dodavatele elektřiny, kde jsou pro Vás v obou případech tisícové úspory za rok. Stačí naskenovat roční vyúčtování od Vašeho současného dodvatele energie od obou odběrných míst a poslat je na e-mailovou adresu info@prima-radce.cz, kde pro Vás specialisté vytvoří kalkulaci s výhodnějšími cenami dodavatelů energií.

Helena: Dobrý den, mám distribuční sazbu D25d, produkt D Akumulace 8 Comfort, roční spotřeba cca 3,3 MWh. Elektřinu používám ke svícení, vaření a mám el. bojler. Jedná se o byt 2+1. Jistič 3x20. Můžete mi prosím poradit, zda by pro mě byla vhodná jiná sazba? Jsem z Královéhradeckého kraje. Děkuji

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Heleno, Vaše distribuční sazba je nastavena zcela správně.

Mirka Marcineková: Dobrý den, máme byt 3+1 a jsme 4členná rodina, běžná roční spotřeba je 6,80000 - 7,10800 MWh. Máme sazbu D 25d, produkt D Akumulace 8 COMFORT. Doporučil by jste mi změnu dodavatele nebo jinou sazbu? Moc děkuji.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Marcineková, distribuční sazbu máte nastavenou správně. Bylo by pro Vás ale opravdu výhodné změnit dodavatele elektrické energie. Stačí naskenovat a zaslat vyúčtování od Vašeho současného dodavatele na e-mailovou adresu info@prima-rádce.cz a specialisté na energie pro Vás vyberou nejvýhodnější nabídky.

Renda: Mám domek, kde mám solární systém. Bojler je kombinovaný jak na topení, tak na ohřev užitkové vody vytápěný solár. kolektory, krbovou vložkou a lektrickou patronou. Když nestíhají kolektory, dotápím krbem a el. patrona je pouze jako záloha, když nejsem dlouhodobě doma. Přes zimu tak 14 dní. V domácnosti používám klasické spotřebiče. Jakou by jste mi doporučil sazbu, když nevyužívám akumulaci.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Rendo, Váš dotaz je velmi specifický, v tomto případě bych Vám raději doporučil obrátit se přímo na svého distributora energie, který Vám vše podrobně propočítá a doporučí.

Úspory za energie až tisíce korun ročně. Více ZDE

Milan: Dobrý den, mám jistič 3x25A, dvoutarif, roční spotřeba cca 2,6 MWh, el. bojler, el. sporák a běžné spotřebiče se sazbou D25 d. Je vhodnější (levnější) jiná sazba pro RD v LB kraji? Děkuji

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Milane, pro Vás je tato distribuční sazba nejvhodnější, ovšem ve Vašem případě se dají ušetřit finance změnou dodavatele energie. Stačí zavolat na zákaznickou linku 810 811 812 a specialisté s Vámi již vše dořeší.

Vladimír: Krásný den, prosím o radu. Jaký nejvýhodnější tarif u elektřiny mám zvolit? Mám RD 4+1 a vše na plyn, na elektřinu mám 25 jistič, nemám bojler a používám pouze domácí spotřebiče, lednička, pračka, trouba a svícení. Moc děkuji. Vladimír

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Vladimíre, dle Vámi zadaných informací je pro Vás nejvhodnější distribuční sazba D02d.

Radek: Mám panelový byt, přívod 20A, elektřinu používám jen na svícení. Jaký tarif?

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Radku, pro Vás je vhodná distribuční sazba D02d.

Článek

Sprchováním spotřebujete méně vody i energie Foto:

ENERGIE a úspory doma krok za krokem: Od koupelny po ložnici

Na každém kroku můžete doma uspořit až tisíce korun ročně. Největší šanci v tomto ohledu nabízejí energie...

Zdenka: Bydlím sama v panel. bytě 1+1. Vařím na plynu, ostatní vše na elektřinu i el. trouba. Hodně pracuji na počítači a dívám se na televizi. Mám distr. sazbu D O2d a za sil. elektř. produkt D Standard BASIC. Můžu nějakou změnou ušetřit? Děkuji.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Zdenko, distribuční sazbu máte nastavenou správně. Ušetřit můžete změnou dodavatele energie, kde ve Vašem případě mohou být tisícové úspory za rok. Stačí naskenovat a poslat Vaše vyúčtování na e-mailovou adresu info@prima-radce.cz a specialisté pro Vás vytvoří kalkulaci cen dodavatelů energií, kde uvidíte, kolik byste ušetřila.

Anonym: Dobrý den, bydlím v bytě na Praze 11, mám sazbu D02d a na vyúčtování mám: měřeno v VT-T1. Elektřinou svítím, mám pračku, ledničku, televizi, mikrovlnou troubu. Chci se zeptat, jestli je tento tarif optimální, nebo to mám změnit. Děkuji za odpověď.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, tento tarif je pro Vás zcela optimální.

Článek

Hurá, je tu teplo. A levně!  Foto:

5 kroků a budete si vyskakovat. Jak taky můžete ušetřit tisíce korun?

Šetřit se dá různě. Někdo přestane kupovat dražší šampon či olej, někdo přestane chodit na pivo, někdo si nepořídí to a nebo ono. Takhle to ale dělat nemusíte. Šetřit se...

Marcela: Dobrý den, mám běžné spotřebiče, vaření, topení- plyn, roční spotřeba 0,605MWh, jistič 1x25A, produkt D Standard basic, sazba D 02d. Mohu nějak ušetřit? Děkuji.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Marcelo, distribuční sazbu máte nastavenou správně.

Tomáš: Dobrý den, mám dvou generační dům, v obou jednotkách pračka, lednička, trouba, mikrovlnka, v jedné jednotce navíc myčka, el. bojler 120l, jinak běžná spotřeba: svícení, tv atd... Tarif D02d. Roční spotřeba cca 5,914 MWh.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Tomáši, dle Vámi napsaných informací je zřejmé, že distribuční sazbu máte nastavenou špatně. Vzhledem k tomu, že využíváte elektrický bojler, je pro Vás vhodná distribuční sazba D25d, která je určená domácnostem s elektrickým bojlerem na ohřev užitkové vody. V případě Vaší nynější distribuční sazby, tedy D02d, při spotřebě 5,914 MWh, zaplatíte za rok za energie zhruba 27 000 Kč. Pokud byste distribuční sazbu změnil na D25d, úspora by za rok byla přibližně 6-10 000 Kč. Proto neváhejte a napište na e-mailovou adresu info@prima-radce.cz, kde Vám specialisté poradí s výměnou distribuční sazby.

Rudolf: Bydlíme v rodinném domě (tři dospělé osoby), elektřinu používáme na vaření, svícení a případné práce okolo zahrady a domu. K otopu a přípravě teplé vody používáme zemní plyn. Přibližná roční spotřeba ve VT je 2 370kwh a v NT je 760kWh. Jistič máme 3x35A a distribuční sazbu D25d. Před několika měsíci jsme změnili dodavatele elektřiny s nadějí, že bude levnější. To ukáže roční vyúčtování. Prosím o vaše posouzení, zda lze ušetřit změnou distribuční sazby, případně změnou jističe. Děkuji

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Rudolfe, pokud nemáte zapojen bojler na ohřev užitkové vody, elektřinou tedy svítíte, vaříte a používáte běžné spotřebiče, potom je možné Vám přidělit distribuční sazbu D02d, kterou uspoříte oproti Vaší současné distribuční sazbě zhruba 1000 Kč za rok. Ve Vašem případě je možné mít jistič 3x25 A, který je také levnější, než jistič, který máte doposud. Pokud budete mít další dotazy, neváhejte se obrátit na info@prima-radce.cz nebo na zákaznickou linku 810 811 812, kde Vám specialisté odpoví na Vaše dotazy.

ZEPTEJTE SE PRIMA RÁDCE: Energie, Hypotéky, Povinné ručení, Havarijní pojištění, Půjčky, Kreditní karty, Spoření. Poradíme, navrhneme řešení, vyřídíme. Pište na info@prima-radce.cz!

Rudolf: Děkuji za odpověď a mám ještě doplňující otázky: 1. Jaký je postup pro změnu distribuční sazby na D02d? 2. Podobně prosím, poraďte, jak změnit jistič ze 3x35A na 3x25A, kolik tato změna přibližně stojí a jaká by byla touto změnou jističe roční úspora? Děkuji za vaši odpověď

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Rudolfe, ve Vašem případě je nutné se obrátit na Vašeho distributora, který je pro kraj příslušný (Praha – Pražská energetika, a. s. , Jihočeský, Jihomoravský, Zlínský a kraj Vysočina – E.ON Energie, a. s., ostatní kraje – ČEZ, a. s.). Pouze distributor Vám může změnit distribuční sazbu a jistič, a proto je nejlepší variantou obrátit se přímo tam, kde Vám bude také sděleno, kolik byste za jednotlivé tyto služby zaplatil. Po změně distribuční sazby a jističe Vám doporučuji obrátit se na zákaznickou linku 810 811 812, kde pro Vás specialisté vyhotoví nabídky jednotlivých dodavatelů a doporučí pro Vás toho nejvýhodnějšího.

Anonym: Dobrý den chci se zeptat. Jsem dialyzovaný pacient už 5 let, žádal jsem o slevu na elektriku, ale bohužel mi nevyhověli. Jsem napojen 8 hodin denně na přístroj. Děkuji za radu.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, nejlepší by bylo naskenovat a poslat Vaše vyúčtování na info@prima-radce.cz, specialisté se s Vámi spojí a pomohou Vám uspořit finance za energie.

Jitka Maternová: Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně sazby elektřiny, protože jsem četla už několik rozdílných názorů a tak nevím, kde získat přesnou informaci. Mám nízkou spotřebu asi 850 kWh za rok. Změnila jsem sazbu na D01d na základě doporučení, ale teď jsem se na internetu dočetla, že při spotřebě nad 500kWh je výhodnější sazba D02d. Můžete mi tedy poradit? Vzhledem k tomu, že jsem invalidní důchodce, pro mne má význam každá uspořená částka. Děkuji za odpověď

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Maternová, pro přesný výpočet úspory je zapotřebí znát více informací. Nezáleží pouze na distribuční sazbě, ale též na konkrétním dodavateli. Ve Vašem případě bude nejvhodnější obrátit se na zákaznickou linku 810 811 812 nebo na e-mailovou adresu info@prima-radce.cz, mějte u sebe připravené roční vyúčtování od současného dodavatele a specialisté Vám poradí, kde a jak můžete ušetřit finance za energie.

Anonym: Máme rod. domek, zateplený po rekonstrukci. Topení máme - plynový kotel a při rekonstrkci jsme provedli elektrické topení v podlaze. El. sítě na přitápění jen v místnostech, kde jsme celý den. Máme sazbu 3x230 a hodiny na noční proud. Jestli bychom si neměli pořídit elektřinu na přímé vytápění elektřinou? DĚKUJI Urbánková

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Urbánková, ve Vašem případě bude nejvhodnější, abyste se spojila s Vaším distributorem energie, který má na tyto situace přesné výpočty a dokáže Vám zcela přesně spočítat, jaká forma vytápění je pro Vás nejlepší. Co se týče samotného dodavatele energie pro konkrétní distribuční sazbu, toho nejvhodnějšího a tedy nejvýhodnější cenu Vám pomohou nalézt specialisté na infolince 810 811 812.

 

TÉMA: ZMĚNA DODAVATELE

Karel: Všude teď píšete, jak je dobrý změnit dodavatele. Viděl jsem, že jsou ceny různý, ale kdo mi zaručí, že třeba ten, co nabízí levnější proud, nezkrachuje? Co pak?

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pan Karle, hned v úvodu je potřeba říct, že každá Energetická společnost má složené tzv. jistiny (podle počtu evidovaných odběrných míst), které slouží pro tyto krizové případy, nicméně tu existuje i zákon myslící na podobné situace. Energetickým zákonem je ustanoveno, že pokud Váš dodavatel energie zkrachuje, bez energie zůstat nemůžete. Jestliže jste Vaše zálohy za dodávku energie platili řádně a včas, máte ze zákona právo na okamžitou dodávku od tzv. dodavatele poslední instance. Automaticky si Vás přebere tradiční dodavatel RWE, E.ON nebo Pražská plynárenská (u plynu) nebo ČEZ, E.ON a PRE (u elektřiny), kteří mají povinnost Vám v takovém případě dodávat po dobu nejdéle 6 měsíců energie za ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem. Během této doby je potřeba vybrat si nového dodavatele a zajistit si u něj nový odběr energie.

Petr: Dobrý večer, budeme se stěhovat do novostavby nizkoenergetického rodinného domu, tudíž stojíme před problémem, jakého dodavatele elektrické energie si zvolit. Budeme mít elektrické odporové podlahové vytápění včetně ohřevu vody el. bojlerem. Děkuji za odpověď

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Petře, nejprve je důležité zařídit si u svého distributora smlouvu o připojení k distribuční soustavě. Od distributora je také možné získat samotnou dodávku energií (v tomto případě je povinností podepsat sdruženou smlouvu o dodávce energií, doporučujeme na dobu neurčitou). Teprve poté je možné poohlédnout se po případném výhodnějším dodavateli energií.

Olga: Dobrý den, bydlím v panelovém domě 3 + 1 v Brně. Myslíte, že i já mám šanci na nějakou úsporu? Děkuji

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Olgo, máte možnost naskenovat či vyfotografovat Vaše roční vyúčtování od současného dodavatele a zaslat jej na e-mailovou adresu info@prima-radce.cz? Specialisté by pro Vás zjistili nejlepší nabídky a poslali Vám je zpět na e-mail. Potom stačí napsat, koho jste si vybrala, a specialisté pro Vás vytvoří smlouvu, kterou Vám zašlou k podpisu a poté za Vás celý převod k novému dodavateli zařídí, samozřejmě zcela zdarma.

Úspory za energie až tisíce korun ročně. Více ZDE

Eva Blažková: Nebyla jsem spokojena s dodavatelem energie. Smlouva sepsána v r. 2010, loni telefonicky bez písemného dodatku. Navštívila jsem jiného dodavatele, paní mi slíbila že zajistí převod. Řekla jsem jí pouze v případě, že nebude můj tehdejší dodavatel požadovat deaktivační poplatek. Převod byl uskutečněn. Během 3 dnů přišla pokuta od stávajícího dodavatele 12 100 Kč. Volala jsem tam a bylo mi sděleno, že nového dodavatele informovali, že bez poplatku to nelze. Tam mi zase řekli, že jim nic sděleno nebylo. A mě zůstala pokuta. Bydlíme sami dva v rod. domku.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Blažková, situace, která se Vám stala, je velmi nepříjemná. Bohužel v tomto případě jednal váš původní dodavatel dle obchodních podmínek správně. Je zapotřebí přesně dodržet smlouvu pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, abyste se vyvarovala právě sankci za porušení smlouvy (předčasné ukončení smlouvy). Pokud jste novému dodavateli nesdělila možné datum ukončení smlouvy nebo jim nedodala potřebné dokumenty (smlouvu a následný dodatek, který jste současnému dodavateli potvrdila) podal se vší pravděpodobností nový dodavatel výpověď k možnému následujícímu termínu (tedy, jako kdybyste měla uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou danou v obchodních podmínkách nebo smlouvě). Ve Vašem případě bohužel je nutné sankci uhradit. V podobných případech je lepší se dopředu poradit na nezávislém místě.

Pavel: Dobrý den, slyšel jsem, že má cena energií jít dolů a dodavatelé se předhánějí s výhodnější cenou. Nevím ale podle čeho se rozhodovat a jestli není lepší počkat, protože se může později objevit někdo s ještě výhodnější nabídkou. Jak bych měl tedy postupovat, aby se mi změna dodavatele co nejvíce vyplatila?

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Pavle, co se týče cen za elektrickou energii, máte pravdu v tom, že ceny by měly klesat. Většina dodavatelů ale očekává, až vydají ceníky dominantní dodavatelé, a dle toho vydají ceníky oni. Počkat se vyplatí do konce listopadu, kde bude většina ceníků na příští rok již známá. Pokud ovšem chcete šetřit již nyní, vyplatí se převod dodavatele co nejdříve. Vybírejte z těch, kteří již ceníky na příští rok již vydali. Vyplatí se to, neboť se počítá, že tak velký pokles cen, jako byl minulý rok, nehrozí. Bude to otázka jednotek procent.

Renáta: Dobry den, bydlíme v bytě 3+1, máme produkt fix16 Home standart24 - sazbu Do2d, jistič 1x25, v domacnosti bydlíme 5 osob. Chtěla jsem se zeptat, jestli je tento produkt pro nás výhodny nebo ne.Děkuji

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Renáto, pokud byste přešla k jinému dodavateli energie, ušetřila byste několik tisíc korun za rok. Bohužel jste však uvázána do konce roku 2016, tedy pro Vás není převod nyní možný.

Článek

Jaroslav: Dobrý den, bydlíme v rodiném domě tři dospělí, elektřinu používáme ke svícení a běžný provoz domácnosti - pečení, mikrovlný ohřev, televize atd. Nastavenou sazbu máme D 02 D a jistič 3X25 A a spotřěbováváme cirka 2.7 MWh. Jde prosím ještě něco změnit, abychom ušetřili finance? Předem vám děkuji za odpovědˇ.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Jaroslave, ve Vašem případě se jedná o úspory v řádech tisíců korun za rok, pokud byste přešel k jinému, levnějšímu dodavateli energie.

Jana: Dobrý den, prosím, který dodavatel je u nás nejvýhodnější? Máme byt 3+1 topíme plynem, ostatní spotřebiče jsou na elektřinu. Děkuji

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Jano, tyto informace bohužel pro výpočet kalkulace nestačí. Prosím, naskenujte Vaše roční vyúčtování na e-mailovou adresu info@prima-radce.cz a specialisté pro Vás připraví kalkulaci, kde přesně uvidíte, kolik u jednotlivých dodavatelů zaplatíte a kolik uspoříte oproti Vašemu současnému dodavateli.

Růžičková: Dobrý den, bydlím v rodinné domě, používám normální spotřebiče a někde přímotopy. Mám sazbu d45d, jistič 3x25 a spotřebu VT 0,25 a NT 2,8. Dalo by se prosím, ještě někde ušetřit? Děkuji

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Růžičková, dle Vámi zadaných informací pro výpočet je možné u jiného dodavatele energie ušetřit zhruba 1 000 Kč za rok. Záleží samozřejmě jakého současného dodavatele a produkt máte.

 

TÉMA: TOPENÍ PLYNEM

Stanislav: Uvažujeme o zavedení plynu, protože máme dům, topíme elektřinou a už je to neúnosné. Plyn u nás v obci zavedený je, to by nebyl problém, ale máme strach z toho, co budeme muset zaplatit za přivedení plynu k nám. Kolik to stojí? A je tam pak opravdu úspora, když se rozpočtou náklady na zprovoznění a následné platby za topení. Za jak dlouho začnu opravdu šetřit a ne splácet pořízení plynu. Děkuji S.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Stanislave, zemní plyn je v současné době častým a oblíbeným způsobem topení. Za topení plynem průměrná česká domácnost ročně vydá na 25 až 29 tisíc korun. Tyto náklady jsou takřka srovnatelné s vytápěním uhlím, v případě plynu se však jedná o neporovnatelný komfort. Pokud chcete v budoucnu topit zemním plynem, nejlepší je v tomto případě obrátit se na svého distributora podle distribučního území (u plynu je to Praha – Pražská plynárenská, a. s., Jihočeský kraj a část Vysočiny – E.ON Energie, a. s., ostatní kraje RWE GasNet, s. r. o.), který s Vám vše projde a zařídí. Levný plynový kotel se dá koupit už za 20 tisíc korun, ale pokud k němu připočítáte regulaci, bojler, montáž, rozvody v kotelně, tak se jeho cena minimálně zdvojnásobí. K tomu je potřebné připočítat odkouření nebo komín (od 10 do 50 tisíc korun), plynovou přípojku a rozvod plynu v domě (od 10 do 20 tisíc korun). Nesmíme zapomenout, že „něco“ stojí i přivedení plynu na pozemek. Pokud má majitel parcely štěstí, tak ze zavedení plynu neplatí nic, protože to uhradila obec případně dotoval stát. V opačném případě představuje cena dalších 60 až 100 tisíc korun. Když si všechny tyto náklady sečtete, tak zjistíte, že pořízení plynové kotelny přijde na 60 až 190 tisíc korun.

Anonym: Dobrý večer, chci se zeptat, proč se cena plynu počítá v kWh, když plynoměr počítá objem dodaného plynu, a také, proč faktury jsou tak složitě rozepsáné, proč se pro běžného spotřebitele neuvede cena třeba za dodaný plyn + ztráty na transportováni.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, každý dodavatel má jiné vyúčtování, a tak není jednoduché Vám na dotaz přesně odpovědět. Nejlepší ve Vašem případě by bylo naskenovat Vaše vyúčtování na e-mailovou adresu info@prima-radce.cz s žádostí o podrobnější vysvětlení a specialisté pro Vás vytvoří podrobný návod, abyste se ve Vašem vyúčtování od současného dodavatele dobře vyznal.

 

TÉMA: FIXACE CENY

Václav: Dobrý den, dostal jsem nabídku od dodavatele na fixní sazbu elekřiny s okamžitým poklesem ceny 14%. Vůbec nevím, jestli je to výhodné nebo ne. Jsme šestičlenná rodina s tím že svítíme, používáme elektrospotřebiče a ohříváme vodu a měsíčně platíme zálohu 1550Kč

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Václave, určitě Vám nedoporučuji, abyste se uvazoval smlouvou o dodávce elektřiny. Vzhledem k tomu, že cena elektřiny bude s velkou pravděpodobností v příštím roce klesat, není uvazování se u elektřiny výhodné. Existují na trhu i dodavatelé, kteří Vám nízkou cenu za energii garantují, a přitom se u nich nezavazujete. Pokud chcete zjistit více informací o těchto společnostech, napište na e-mailovou adresu info@prima-radce.cz a velice rádi s Vámi specialisté vše projdou a zařídí pro Vás převod zcela zdarma.

Článek

Kolik bude stát topení v dalších letech? Foto:

Elektřina zlevní, plyn by mohl i zdražit. Má smysl ceny fixovat?

Vypadá to, že budeme platit méně za elektřinu, zato ceny zemního plynu buď zůstanou stejné, nebo dokonce porostou.

 

TÉMA: ÚSPORY ENERGIÍ - NÁVYKY

Martina: Dobrý den, slyšela jsem správně, že pokud jezdíme na více dní pryč z domova, topení nevypínat? Jak to bylo myšleno? Bydlíme v paneláku a vypínáme elektřinu, i topení (plyn nemáme nikde), stáhnu radiátory na nulu, proč taky topit, komu? Jede jedině lednice na prázdninový provoz. Děkuji

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Martino, co se týče Vašeho dotazu, tak děláte vše správně. Zcela nevypínat topení se vyplatí zákazníkům, kteří mají rodinný dům. Vzhledem k tomu, že máte byt, tak vypnout topení můžete úplně, jelikož Vám stěny ‚vytopí‘ sousedé.

Petr: Chtěl bych se zeptat, proč si lidi nepořídí radši krb a ušetří o dost více. Děkuji za odpověd Petr

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Petře, na Váš dotaz existuje jednoduchá odpověď, jde o možnosti realizace a vkus každého člověka.

Úspory za energie až tisíce korun ročně. Více ZDE

Hanka: Dobrý den, bydlím v bytě 3+kk, topení a ohřev teplé vody plynovým kotlem, vaření, svícení a spotřebiče elektřinou. 1. spotřeba elektřiny - tarif D02d, jistič 3x20: je nastavení správné? 2. topení - digitální programovatelné ventily na radiátorech: protože pracuji přes týden v zahraničí, zajímá mne, zda topení v tyto dny vypínat úplně a zapínat až 2 hodiny před návratem, nechat naprogramovanou teplotu na 17 stupňů. Děkuji za odpověď

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Hanko, Vaše distribuční sazba je nastavena správně. U topení záleží, jak moc je Váš byt ‚vytápěn‘ okolními byty, jakou teplotu preferujete při návratu a jak dlouho by trvalo se na ní dostat, což je ovlivněno venkovním počasím, izolací a polohou Vašeho bytu a v neposlední řadě i jeho vybavením (záclony, závěsy, koberce…). Řekl bych, že Vámi popsaný režim spínání a naprogramované teploty by mohlo být pro většinu období optimální.

Anonym: Dobrý den. Mohl byste mi prosím sdělit, jaká je "normální spotřeba" el. energie u moderního zatepleného domu - na desce, přízemí + patro (150 m2 celkem), 1 x boiler na ohřev TV 180 l, podlahové topení - 75m2, zbylých 75 m2 se vytápí radiátory el. kotlem 14 kW. 4člená rodina, domácnost vybavena běžnými spotřebiči. Plyn v oblasti není a nebude. Dům je v cca 670 nadm. výšce. Moc děkuji. Urš

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Urši, chápu Váš dotaz, ale "normální spotřebu" lze těžko definovat. Záleží na tom, jaké elektrické spotřebiče a jak často Vaše rodina využívá, jak máte řešen interiér domu (záclony, koberce…), jak máte orientovaný dům, jak máte řešenou izolaci, jaká teplota vzduchu a vody Vám vyhovuje a na mnohém dalším.

Článek

Anonym: Dobrý den, dokončujeme stavbu domku poblíž Českých Budějovic. Rádi bychom se zeptali, jaké vytápění byste doporučil. Máme krbová kamna, ale přeci jen bychom se rádi zabezpečili pro případ nemoci nebo na stáří, až nebudeme schopni nosit si dříví. Možnost topení plynem není. Je vhodnější pořídit jako alternativu přímotopy, elektrické podlahové topení nebo podlahové topení na vodu s elektrokotlem? Nebo je jiná možnost? Jaký bojler byste doporučil pro dvě osoby a příležitostné návštěvy? Děkuji

Zbyněk Laisek: Dobrý den, co se týče Vašeho dotazu, není takto jednoduché Vám seriózně jednoznačně odpovědět. Záleží např. na tom, jaké máte preference, možností je spousty (třeba u přímotopu je nízká pořizovací cena, ale následně dražší provoz). Další věcí ke zvážení je např. povrch podlah, ne všechny, zvláště dřevěné podlahy, jsou vhodné pro podlahové vytápění. Vytápění vodou ohřívanou elektrokotlem je pro provoz levnější než např. přímotop, ale naopak pořizovací náklady jsou výrazně vyšší. Záleží též, jak velké máte místnosti, jak máte řešenou izolaci, jak jsou orientované místnosti apod. Zkuste si nechat nacenit jednotlivé alternativy stran pořizovacích i provozních nákladů, porovnejte a vyberte to, co nejlépe splní Vaše potřeby.

Milan: Dobrý den, mám BASIC SP, D02d, zálohy 870 měsíčně, jsme dva, byt 67m (2+1) a přesto každý rok doplácíme. Dodavatele ale měnit nechci.

Zbyněk Laisek: Dobrý den, pane Milane, pokud nechcete měnit dodavatele elektrické energie (i když ve Vašem případě by to bylo výhodné), domluvte se na mírném navýšení záloh, abyste nemuseli každý rok platit nedoplatek.

 

TÉMA: PODOMNÍ PRODEJCI

Daja: Pod záminkou jsem nějakým pánům na 5 minut zapůjčila smlouvy o poskytování služeb plyn+el, jeden z nich odnesl předvyplněný formulář s opsanými smlouvami, které vedou RWE a ČEZ, i veškeré údaje které obsahovali. Bohužel jsem načrtla něco jako podpis v kolonce oprava platba sipem, následně jsem jejich vyplněné papíry v kolonce zákazník nepodepsala. Netuším jakou firmu se jedná, ale nechci měnit dodavatele. Jak tomu mohu zabránit? Slyšela jsem, že si podomní prodejci můžou podpis doplnit. Co mám podniknout?

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Dajo, dle Vámi popsané situace je zapotřebí zjistit, kdy si podomní prodejci smlouvu odnesli a jakému dodavateli jste smlouvu vlastně podepsala. Zjistíte to dle dokumentu, který Vám podomní prodejce musel zanechat. Poté bude nejlepší, když napíšete e-mail na info@prima-radce.cz s Vaším telefonním kontaktem, specialista se s Vámi spojí a pomůže Vám se z této situace dostat.

Článek

Nepusťte je dovnitř! Foto:

UŽ DOST! Češi brojí proti podomním prodejcům. Co můžete udělat vy?

Vztek, bezmoc, pláč, zoufalství. To všechno za sebou umí nechat nezvaná návštěva podomního prodejce. A lidem se to už přestává líbit, začínají se ozývat stále víc. Chtějí...

Anna Chomisteková: Dnes nás navštivili "domovní prodejci" energie a snažili se nás přesvědčit, že Bohemia energy je v solventním řízení a že od nového roku budou mít odebranou licenci a můžeme zůstat bez elektřiny. Prosím o informaci jestli je to pravda a co v takovém případě máme dělat, a na co si dát pozor při změně dodavatele. Děkuji A.CH. Havířov 

Zbyněk Laisek: Dobrý den, paní Chomisteková, na společnost Bohemia Energy entity, s. r. o. byl podán návrh na insolvenční řízení, avšak neprávem, a tím je věc vyřízena. Nemusíte se obávat, že byste skončila bez dodavatele. Tuto informaci Vám uvedli pouze z důvodu, abyste se nechala přesvědčit a podepsala jim smlouvy o sdružených službách dodávky energie. Zpravidla takto podepsané smlouvy bývají velice nevýhodné a je dobře, že jste ji nepodepsala.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

D01d – jednotarifní sazba určena malým domácnostem o jedné až dvou osobách, které mají malou spotřebu energie, chaty, zahrady, garáže. Jde tedy o domácnosti, které elektřinou netopí a nevyužívají k ohřevu vody. Nad 500 kWh ročně volte sazbu D02d. Foto:

Pro každou rodinu: 3 způsoby, jak můžete ušetřit za energie...VIDEO

Topná sezóna je tady a s ní možnost, jak ušetřit nějakou tu korunu navíc. Za topení totiž každoročně vydáváme zhruba 70 procent ze sumy, kterou platíme za spotřebu...

Článek

Elektřina v kuchyni Foto:

Život s elektřinou: Svítíte, vaříte, topíte? Jakou nastavit sazbu? VIDEO

Elektřinu používáme všichni. Někdo s ní jen svítí a používá běžné spotřebiče, někdo ohřívá i vodu v bojleru, někdo i topí. Podle toho se pak odvíjí volba distribuční sazby.

Článek

Pohodlí domova... Foto:

Jak ušetřit za domácnost? První krok je "být on-line". Jaký je druhý?

Připadá vám, že platíte za elektřinu nebo plyn víc, než byste si představovali? Teď jste on-line, už jste na dobré cestě všechno změnit. Vše navíc vyřešíte během pár...

 

Prima Rádce je na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama