V těhotenství k moři? Omezení, se kterými musíte počítat!

S bříškem u moře... Foto: S bříškem u moře...Foto: thinkstock.com

Možná to může být poslední šance, jak si užít dovolenou jen ve dvou nebo si odpočinout a načerpat síly před porodem. Nastávající maminka cestovat může, v některých situacích by se ale mohlo jednat už o hazard se zdravím.

 

Pokud jste těhotná a plánujete cestu do zahraničí, poraďte se vždy se svým lékařem. Ten vás nejlépe zná a ví, co vás a vaše dítě může případně ohrozit. Může doporučit, čeho se vyvarovat a co vám naopak pomůže náročnou cestu překonat.Lékaři se obecně shodují, že nejlepší dobou pro cestování je období od čtvrtého do sedmého měsíce těhotenství, kdy se žena cítí nejlépe a těhotenství je nejstabilnější. Nezapomeňte s sebou sbalit těhotenskou průkazku.

Dlouhá cesta

Nepříjemná může být extrémě dlouhá cesta. Během dlouhého sezení hrozí nebezpečí žilní trombózy. Pokud si můžete vybrat dopravní prostředek, jezděte raději vlakem. Ideálně každých třicet minut nebo alespoň jednou za hodinu byste se měla protáhnout a projít. Při sezení procvičujte nohy a prsty na nohou. Na sebe si vezměte pohodlné oblečení. To platí i pro cestu autem (je tedy nutné častěji zastavovat), i pro cestu letadlem (v tomto případě si zažádejte o místo u uličky).

Cestovní pojištění online Sjednejte si to nejvýhodnější pojištění pro vás. Oblíbené evropské destinace od 9 korun na den.

Pokud vám nezbývá nic jiného, než letět letadlem, počítejte s určitými limity. Ke konci těhotenství (po 36. týdnu těhotenství) vás ale do letadla nepustí. Od určitého týdne (většinou od 28. týdne těhotenství) pak letecké společnosti vyžadují potvrzení od lékaře. Jedná se o lékařskou zprávu pro cestování v letecké dopravě MEDIF (Medical Information Form). Potvrzení nesmí být starší než šest dnů před odletem.

Zjistěte si nejprve kritéria vybrané společnosti, než si zarezervujete letenku. Například s ČSA může těhotná žena letět bez jakéhokoliv omezení ještě měsíc před předpokládaným datem porodu. V přepravních podmínkách je uvedeno následující: „Při dopravě těhotných žen od konce 34. týdne těhotenství, u vícečetného těhotenství od konce 28. týdne těhotenství, je vždy nutné předložit na předepsaném formuláři lékařské potvrzení, doprava je na vlastní riziko ženy a dítěte a letecký dopravce se zříká jakékoliv odpovědnosti. Dopravce má právo odmítnout dopravu těhotné ženy.“

Cestovní pojištění v těhotenství

Ať už jedete kamkoliv, vždy si dopředu zjistěte, jestli je v místě pobytu zajištěna odpovídající zdravotní péče. Při pobytu v Evropě mějte s sebou modrou kartičku pojišťovny. Zvláště ve vašem případě je ale lepší se speciálně připojistit na cestu, protože ne vždy kartička při zdravotních komplikacích pro bezplatné ošetření stačí, repektive dostane se vám péče, která je obvyklá pro pacienty v dané zemi a například se na ni nevztahuje plnění na převoz zpátky do České republiky a další výhody.

Standardní pojištění na cesty ale také s těhotenstvím nemusí počítat. Jedná se o takzvané výluky. To znamená, že sjednané komerční pojištění na cesty vám nepokryje léčebné výlohy na ošetření v souvislosti právě s těhotenstvím. Například ošetření zlomené ruky vám ale pojišťovna proplatí.

Některé pojišťovny těhotenství zahrnuté v pojistných podmínkách mají, ale proplácejí výlohy jen do určitého týdne, většinou do 24., resp. 26. týdne těhotenství (třeba Generali, AXA pojišťovna, Wüstenrot). Například ERV pojišťovna nabízí cestovní pojištění přímo učené pro těhotné ženy. Pojistí vás až do sedmého měsíce těhotenství (i případnou péči o předčasně narozené dítě).

Aby vás ale pojišťovny vůbec pojistili, mají společnou podmínku: těhotenství nesmí být rizikové, žena nesmí být v pracovní neschopnosti kvůli těhotenství.

Navíc je vhodné zvážit připojištění storna zájezdu, kdybyste nakonec nemohla odjet. U všech uvedených pojišťoven (a řady dalších) se můžete pojistit on-line i na Prima Rádci.

Zdravotní rizika – kdy raději dovolenou oželet?

Rizikové těhotenství

Mimo dosah českých zdravotníků raději nejezděte, pokud čekáte dvojčata nebo dokonce více dětí. V případě, že vaše předchozí těhoteství bylo mimoděložní nebo skončilo potratem, platí zákaz pro vás také. Pokud vás trápí těhotenská cukrovka, křečové žíly, krvácení, špinění, zůstaňte také v klidu doma. A pokud čekáte své první dítě a je vám méně než dvacet, případně více než pětatřicet let, také pro jistotu nejezděte.

První a poslední stadium těhotenství

Na začátku je těhotenství „křehké“, první tři měsíce se může stát cokoliv, může vám být celkově špatně od žaludku. To není vhodná doba na cestování. V závěru těhotenství už zase hrozí předčasný porod – je lepší proto zůstat v Čechách a neriskovat péči v nemocnici, kde nemusí být srovnatelná péče a třeba se ani dost dobře nedomluvíte.

Rizikové oblasti

Nebezpečná pro vaše dítě mohou být místa s nadmořskou výškou nad 3600 metrů nad mořem. Nejezděte ani do destinací, kde není příliš dobrá hygiena ani kvalitní lékařská péče a hrozí tam vážnější infekční onemocnění, případně je vyžadováno očkování. Některé vakcíny jsou totiž pro vaše dítě nebezpečné.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

Onemocnět můžete kdekoliv... Foto:

Marodem na cestách po Evropě: Stačí jen kartička pojišťovny?

Blíží se doba dovolených. Už také plánujete, kam s rodinou vyrazíte? Itálie, Řecko, Chorvatsko? Je třeba ale počítat s tím, že i na cestách můžete potřebovat doktora....

Článek

Dovolená? To jsou i rizika... Foto:

Sádra jako suvenýr z dovolené? Raději neriskujte – pojistěte se!

Koupání v moři, lyžování na horách, dobrodružství v džungli nebo na raftu. Každý si dovolenou představuje jinak. Všude – nejen v nebezpečných oblastech – na vás ale mohou...

Článek

Jedeme k moři... Foto:

10 tipů, jak s přehledem zvládnout přípravy na dovolenou!

Na dovolenou se začněte chystat už několik týdnů dopředu.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

reklama