Úspora za dobrý skutek. Darujte věci, které nepotřebujete a ušetřete na dani

Oblečení na charitu Foto: Oblečení na charituFoto: thinkstock.com

Plánujete nebo máte za sebou velký úklid? Vytříděné oblečení či nádobí ze skříní, z půdy či sklepa? Stěhujete se a zbyl vám nábytek, který v bazaru těžko prodáte? Pokud máte doma věci, které už ne(s)potřebujete, darujte je na charitu. Uděláte dobrý skutek, který si navíc můžete odečíst z daně.

 

Pomoci lidem v nouzi by mohl čas od času každý z nás. Charitativní a neziskové organizace samy na všechno nestačí a tak prosí o pomoc i ostatní. Jedná se o organizace pečující o děti, podporující osamělé rodiče, nemocné a podobně. Někdy sbírku vyloženě vyhlásí v souvislosti s určitou událostí (například povodně), neustále ale o nejrůznější dary žádají také na svých webech. Ne každý má ale na to přispět finančně. Řešení ale existuje. Pokud projdete skříně a zbavíte se oblečení či nádobí, které nepoužíváte nebo nenosíte, můžete je zkusit prodat v místním bazaru či na internetu, a nebo je darovat právě na charitu. I v tomto případě na tom můžete vydělat a navíc pomůžete jiným lidem. Podle zákona o dani z příjmu si můžeme odečíst finanční i materiální dary, týká se to jak fyzických, tak právnických osob.

ŠETŘETE PŘI NAKUPOVÁNÍ. S kreditkou to jde. Získáte slevy, bonusy, až 2 % z každého nákupu zpět. Srovnání kreditních karet online na Prima Rádci

Jaké jsou podmínky?

Fyzické osoby, včetně zaměstnanců, si můžou odečíst ze základu daně dary, jejichž úhrnná hodnota ve zdaňovacím období přesáhne dvě procenta ze základu daně anebo činí alespoň 1 000 korun. V úhrnu lze odečíst nejvýše patnáct procent ze základu daně. Firmy si pak mohou odečíst maximálně deset procent a minimální hodnota daru musí být 2 000 korun.

 

Netradiční způsoby, jak šetřit: Nejen úspory na dani za darování věcí, které nepotřebujete...

Článek

Funguje to... Foto:

35 skvělých a jednoduchých triků, jak začít šetřit peníze

Možná si taky říkáte, že byste potřebovali ušetřit nějaké peníze. Možná nevěříte, ale jde to docela snadno. Začněte malými krůčky a než se nadějete, váš finanční život se...

Potvrzení k dani

Na poskytnuté dary vám konkrétní charitativní či nezisková organizace vystaví potvrzení, ve kterém v případě materiálního daru vyčíslí jeho hodnotu. Potvrzení pak přiložíte k daňovému přiznání za kalendářní rok, ve kterém jste dary poskytli (odevzdává se do 31. března), respektive donesete vaší mzdové účetní, pokud jste zaměstnáni (termín bývá do poloviny února). Poskytnuté dary se sčítají, můžete tedy mít více potvrzení. To si můžete od neziskovky vyžádat, i pokud například přispějete do kasičky na ulici.

Co a komu můžete darovat?

Většina organizací vždy uvítá zejména finanční příspěvky. Kromě peněžních darů v jakékoliv výši ale pomůžete například následujícími věcmi:

  • oblečení a boty
  • nábytek
  • drogerie a čisticí prostředky
  • potraviny
  • lůžkoviny
  • hygienické potřeby
  • kancelářské potřeby (papíry, propisky)

Neziskové a charitativní organizace, které ocení vaše finanční i materiální dary, najdete například na webu Neziskovky.cz, případně v katalogu charitativních organizací na Czech.cz. Co v danou chvíli konkrétní organizace potřebuje, ale pokaždé předem zkonzultujte s jejími pracovníky, ne vždy se hodí všechny materiální dary.

Článek

Reportáž - O školkovné je zájem Foto:

REPORTÁŽ: O daňovou slevu za školku je zájem. Kdo může žádat?

Až 8500 korun mohou získat rodiče malých dětí od státu, pokud si požádají o slevu na dani za školkovné.

Dary i pro školy nebo politiky

Odečíst z daně můžete například i dary, které jste poskytli na financování školství, vědy a výzkumu, obcím či politickým stranám, či hračky, které jste odnesli do školky nebo rodinného centra.

Co lze ještě kromě darů odečítat z daně?

Hypotéka – až 45 000 korun

Penzijní připojištění – až 12 000 korun

Životní pojištění – až 12 000 korun

Darování krve – až 2 000 korun

Vzdělávání – až 10 000 korun

Příspěvky odborům – až 3 000 korun

Článek

Siluety rodiny Foto:

Jak nastavit životní/úrazové pojištění na míru? Zeptejte se online

V České republice je uzavřeno přes šest milionů smluv životního pojištění. Někdy to může být oříšek, smlouvu správně nastavit...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

Právní poradenství
Právní poradna
Nebo volejte pište
810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama