Snowboard, lyže? I do Alp se pojistěte, evropská karta na 99 % nestačí

Na hory je lepší se pojistit komerčně, kartička pojišťovny nemusí stačit Foto: Na hory je lepší se pojistit komerčně, kartička pojišťovny nemusí stačitFoto: thinkstock.com

Cestovní pojištění na zimní dovolenou je podle odborníků v podstatě nutnost. Přitom není drahé.

 

Pokud jde o lyžování, zejména na sjezdovce stačí vteřina a stane se úraz. Ale podle Centra mezistátních úhrad (CMU), které je styčným orgánem České republiky pro oblast veřejného zdravotního pojištění ve vztahu ke státům EU, EHP, Švýcarska a nově i Srbska, si ani v evropských lokalitách nemůžete být jisti, že vás či vaše děti tamní lékaři ošetří jen na základě předložení kartičky pojištěnce, kterou vám vydala česká zdravotní pojišťovna. (A to i přesto, že mezinárodní kartu EHIC uznává většina evropských států.) Respektive, ošetří vás, ale budou chtít vše zaplatit.

 

Lyže, sáňky, boby aneb vzhůru na hory Foto:

Porovnejte si nabídky cestovního pojištění na trhu. Stačí zadat pár údajů a máte okamžitý přehled cen i smluvních podmínek.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ ON-LINE 

 


Na horách ordinují soukromí lékaři

Zdravotnická zařízení v horských oblastech jsou totiž většinou soukromá a kartičku pojištěnce lze s nárokem na proplacení (nebo alespoň částečné) předkládat pouze ve státem hrazených nemocnicích a ordinacích. Také například svoz ze sjezdovky v Rakousku musíte platit ze svého – není hrazen z veřejného systému zdravotního pojištění. „I místní občané se z výše uvedených důvodů musí pro pobyt na horách soukromě připojistit,“ uvádí CMU na svém webu.

Prima Radce - Special / Cestovko Foto:

Cestovní pojištění je na zimní dovolené jistota

Vyrážíte-li tedy na zimní dovolenou do Alp, spojenou se sportováním, neměli byste raději jezdit bez komerčního cestovního pojištění. To vám oproti kartičce pojišťence zajistí například i asistenční službu v rodném jazyce a uhradí všechny náklady spojené s léčbou či přepravou zpět do vlasti (s vyjímkou výluk z pojištění), ať už váš ošetřují kdekoliv. Jinak podstupujete riziko velkých výdajů, které nejsou veřejným pojištěním plně kryty. Ceny lékařských výloh za nejčastějčí zdravotnické úkony uvádíme v tabulce.

Lékařský zákrokCena (v korunách)
Ambulantní ošetření naražených zad5 500
Ambulantní ošetření zlomené ruky (s následnou operací v ČR)28 000
Operace natržených kolenních vazů112 000 - 126 000
Operace komplikované nebo otevřené zlomeninycca 400 000
Operace komplikovaného úrazu hlavy nebo páteřecca 570 000
Převoz sanitkou do ČR30 000
Svoz vrtulníkem ze sjezdovky55 000 - 84 000 (100 000)
Zranění zahraničního lyžaře560 000 - 2,8 mil.

Ceník nejčastějších lékařských zákroků v Itálii, Francii a Rakousku (ceny jsou srovnatelné); Zdroj: ERV Evropská pojišťovna

Není drahé...

Komerční pojištění přitom není ani nijak drahé. Podle informací některých pojišťoven vyjde cena na jednoho dospělého lyřaře na týden v Alpách kolem 300 - 420 korun se vším, co potřebuje. Například na internetovém porovnávači Prima Rádce najdete nabídky i pod 100 korun... To, jak dosáhnout co nejnižší ceny cestovního pojištění, se dozvíte zde:

Článek

Komerční cestovní pojištění není příliš drahé Foto:

Na hory je zásadní pojištění odpovědnosti + Jak při sjednávání pojistky ušetřit

Asi patnáct procent Čechů každoročně riskuje a do zahraničí jezdí bez pojištění. Pokud se ale lidé v zahraničí zraní nebo zraní někoho jiného, může je to přijít pěkně...

Komerční pojištění uplatněte přednostně

„Pokud je pojištěnec pro cestu do zahraničí pojištěn i v rámci komerčního cestovního připojištění, měl by být ideálně v prvé řadě uplatněn jeho nárok z tohoto cestovního pojištění,“ doporučuje dále CMU, a to i v případě, že vás ošetřují ve státním zařízení. Na co všechno máte a nemáte nárok a jak se chovat v zahraničí, pokud jedete jen s kartičkou pojišťovny, si přečtěte v tomto článku:

Článek

Onemocnět můžete kdekoliv... Foto:

Marodem na cestách po Evropě: Stačí jen kartička pojišťovny?

Blíží se doba dovolených. Už také plánujete, kam s rodinou vyrazíte? Itálie, Řecko, Chorvatsko? Je třeba ale počítat s tím, že i na cestách můžete potřebovat doktora....

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

Jistota na dovolené je k nezaplacení Foto:

Bleskové pojištění na cestu: Stačí pár minut a můžete jet!

Jedete lyžovat do zahraničí na poslední chvíli nebo jste se zapomněli pojistit? Cestovní pojištění můžete vyřešit "expres". Tady je NÁVOD.

Článek

Článek

Někdy dovolená nevychází podle plánu... Foto:

Potíže na dovolené? S cestovním pojištěním nezůstanete sami!

Jiné zvyklosti, jiná řeč, jiný systém zdravotního pojištění... Někdy se ale dovolená v cizí zemi nepovede podle představ. Nepodceňujte pojištění na cesty.

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

reklama