Téma Zpráv TV Prima: O potravinách v obchodech bychom měli vědět snad už úplně všechno!

Nákup u pultu se sýry a uzeninami Foto: Nákup u pultu se sýry a uzeninamiFoto: thinkstock.com

Vadí vám, že u nebalených potravin kolikrát ještě nevíte, co si vlastně kupujete, jaký je podíl masa, vody a podobně? Vypadá to, že brzy by to už neměl být problém.

Zjistit, co všechno obsahuje šunka nebo párek, který si chcete koupit v obchodě u pultu, může ještě v současné době být někdy dost náročný úkon. Stejně tak se vůbec dočíst, co si vlastně kupujete. Na půlmilimetrová písmenka vidí dobře jen málokdo. To se má změnit. Novela zákona o potravinách, do které se promítne také legislativa Evropské unie, přinese navíc i přísnější tresty pro obchodníky, kteří potraviny neoznačují či je označují špatně. A budou mít i další povinnosti. Rozsáhlou "revoluční" novelu schválili v polovině května poslanci.

Přesné složení nebaleného zboží

V současné době už by měly být nebalené potraviny v obchodech viditelně označeny. Jako zákazníci byste měli znát při nákupu následující informace (dle webových stránek Sdružení ochrany spotřebitelů – SOS):

 • název druhu, skupiny nebo podskupiny
 • množství
 • datum použitelnosti nebo datum minimální trvanlivosti
 • možnost nepříznivého ovlivnění zdraví
 • ošetření potraviny ozářením
 • třída jakosti u potravin, kde je to stanoveno přímo v příslušné vyhlášce.

Kreditní karty on-line Placením v obchodech zároveň šetříte peníze! Ideální na dovolenou!

Obchodníci ale budou muset mimo jiné při pultovém prodeji nebalených potravin uvádět v jejich těsné blízkosti podíl hlavní složky výrobku a jméno výrobce.

Je ale otázka, jestli se kvůli těmto povinnostem ve výsledku nezvýší cena zboží na pultech obchodů, jak se mnozí výrobci obávají.

Za nedoržení požadavků na označování potravin či kvalitativní parametry se má zvednout také pokuta. Ze současných tří na deset milionů korun.

Větší písmo na obalech, alergeny, výživové hodnoty – změny podle EU

A to není všechno. Ještě další změny čekají zákazníky (i obchodníky) v souvislosti se zákony Evropské unie. Zhruba za půl roku by složení výrobku mělo být označeno větším písmem. Teď málem pod lupou studujeme miniaturní písmenka, do budoucna by měla být dvakrát větší.

Na nebalených potravinách by měly být také označeny i alergenní látky, například mléko nebo ořechy. U balených potravin už tyto informace výrobci uvádějí.

Pokud máte potravinovou alergii a bojíte se kvůli tomu jíst v restauracích, měli byste mít do budoucna možnost znát všechny informace o možných alergenech i v těchto zařízeních.

Při nakupování potravin byste pak měli znát i jejich výživovou hodnotu. Tato podmínka začne podle Potravinářské komory platit ale až za rok a půl.

Odkud zboží doputovalo až do regálů?

Obchodní řetězce, jejichž tržby přesahují pět miliard korun ročně, by měly mít nově také povinnost u hlavního vstupu do prodejen umístit na viditelné místo informace o pěti hlavních zemích, ze kterých pochází zboží v jejich nabídce.

Veterináři míří do restaurací

Restaurace a jídelny by nově měla kromě hygieniků prověřovat také Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) a Státní veterinární správa (SVS). Veterináři budou mít na starosti kontrolu nad zvěřinou v celém potravinovém řetězci. Podle jejich mluvčího Josefa Dubna budou v restauracích bdít nad kvalitou nejen zvěřiny, ale i vajec nebo třeba medu. Cílem je zejména zabránit nelegálnímu obchodování s masem z lesní zvěře, které pak může pocházet od pytláků. Hrozí například, že by tak mohlo do restaurací přijít maso z nakaženého divočáka.

SOS: Co nejčastěji hrozí spotřebitelům? Jak se bránit?

Zákazníci nesmí být uvedeni v omyl. Přesto se to stává. A ne málo. I za to hrozí obchodníkům pokuty. Na co byste si měli dát podle SOS při nakupování zboží nejvíc pozor?

 • Na pultech obchodů se lidé nejčastěji setkávají právě s tím, že je výrobek neúplně označen, je nekvalitní, na ovoci a zelenině je plíseň, plody jsou změklé, shnilé a podobně.
 • Nenakupujte potraviny neznámého nebo podezřelého původu. Obezřetní musíte být zejména u stánkového prodeje, v některých on-line obchodech, kdy až při dodání zboží můžete zjistit, že jste si koupili něco jiného, než jste si objednali.
 • Pozor na zázračné zdravotní účinky u některých takzvaných doplňků stravy, které si spotřebitelé často pletou s léky. S takovými produkty se můžete setkat zejména na předváděcích akcích nebo nákupech od různých dealerů. 

Máte možnost se bránit?

 • Při jakémkoliv podezření výrobek nekupujte.
 • Čtěte pečlivě označení potravin a všímejte si i základních věcí u značení výrobků, jako obchodní jméno výrobce nebo dovozce, název druhu potraviny a způsob úpravy (v prášku, zmrazená atp.), údaje o množství, datum spotřeby, způsob skladování, složení apod.
 • Za bezpečnost a jakost potravin zodpovídá provozovatel, tedy prodejce. Pokud budete mít podezření z klamání ze strany obchodníka, můžete podat podnět na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, Státní veterinární správu (maso, masné výrobky), Českou obchodní inspekci (dodržování poctivosti služeb a prodeje) a na Živnostenské úřady (při podezření porušení Živnostenského zákona – např. výdej paragonu, označení provozovny apod.).
 • V zemích EU byl zřízen systém rychlého varování pro potraviny a krmiva, který je i v České republice. Funguje formou sítě, informace se předávají navzájem mezi členskými státy EU. Ohlašují se tak přímá nebo nepřímá rizika ohrožení zdraví. Informace najdete na stránkách www.asociace-sos.cz a také na www.bezpecnostpotravin.cz.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

Placení platební kartou... Foto: thinkstock.com

Kreditka umí vydělávat: Levnější účet za nákup i vrácení části peněz zpět!

Víte, jak můžete při běžných nákupech ušetřit značnou sumu peněz? Pořiďte si kreditní kartu a plaťte v obchodech s ní. Ovšem vyděláte jen tehdy, pokud dodržíte určitá ...

Článek

Zprávy - Záruční doba

REPORTÁŽ: Reklamace. Máme na ni už jen půl roku?

Takovou situaci zažil snad každý. Po roce se rozbije pračka nebo přestane z ničeho nic fungovat telefon. Máte vůbec šanci zboží ještě vyreklamovat? Zkracuje se záruční ...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

reklama