V zahraničí s mobilem: Kde je volání levnější a proč je někdy lepší zablokovat internet?

Ceny za volání v Evropě jsou nižší, než před lety Foto: Ceny za volání v Evropě jsou nižší, než před letyFoto: thinkstock.com

Poplatky za roaming v EU klesly za posledních pět let zhruba o polovinu. Plánované další snižování cen se ale zatím zřejmě odsouvá. Mimo EU jsou hovory stále drahé, pozor si dejte na internet ve smartphonech.

 

Ceny volání a internetu ze zahraničí se ještě před nedávnem šplhaly do astronomických výšin. Nařízení Evropské komise ale ceny volání, SMS i internetu stlačilo dolů. A snižování poplatků za roaming má ještě pokračovat, nicméně teď naráží na problémy, kvůli kterým už evropští spotřebitelé sepisují petici.

Kolik vás volání ze zahraničí může stát?

Aktuální snížené ceny platí pouze v zemích Evropské unie. Pokud jedete do zemí mimo EU, telefon mějte raději vypnutý. Například z Chorvatska si s českými operátory zavoláte průměrně za 6,30 korun, což je zhruba o polovinu méně, než před dvěma lety. Nejvíce se však vyplatí příchozí hovor, kdy 1 minuta vyjde na 1,70 korun. Mimo unii vyjde minuta odchozího hovoru i na 35 korun za minutu, u příchozího hovoru na 18 korun.

Jak mít ten nejvýhodnější tarif? Srovnejte si nabídku mobilních operátorů online.

Stažený obrázek do mobilu za stovky korun!

Ceny jsou nižší i u datových služeb, ale stále za ně můžete mít ve vyúčtování překvapivou částku. Aniž by o tom majitel chytrého telefonu věděl, na pozadí přístroje se stále aktualizují data o počasí či e-mailech, což je v zahraničí zpoplatněné. Jsou známy i případy, kdy v telefonu byly datové služby zamezeny, a telefon se přesto nadále aktualizoval. Proto je lepší si datové služby zamezit přímo na SIM kartě u operátora, pokud je nebudete využívat. 1 megabyte, což je například jeden stažený obrázek ve větším rozlišení, může mimo EU vyjít i na 360 korun.

Tam, kde je WiFi...

Ideální je, když se v zahraničí budete připojovat k bezplatným WiFi sítím, které jsou v naprosté většině penzionů či restaurací. Když plánujete dovolenou, vyplatí se vybírat penzion podle toho, zda je v něm síť k dispozici. Pokud potřebujete být připojeni neustále, doporučujeme využít datový balíček. U operátorů se s balíčkem dostanete na 2 Kč za jeden megabyte v Evropské unii nebo 4 Kč mimo EU.

Článek

Hovory, SMS i datový roaming zlevnily Foto:

REPORTÁŽ: S telefonem po Evropě. Volání, SMS i datový roaming zlevnily

Volání mobilním telefonem ze zahraničí je od prvního července levnější. Začalo platit omezení, které zavedla Evropská komise.

Kdy se poplatky za roaming zruší?

Zlevňování roamingu v Evropě mělo pokračovat letos v prosinci. Tento termín se ale zatím odsunul, a to už několikrát. Evropské spotřebitelské organizace proto začaly sepisovat petici. Nelíbí se jim právě neustálé rušení termínů ze strany Evropské komise. Do protestu se zapojil i český dTest. „Nejprve měly poplatky za roaming skončit už v letošním roce, poté se měl jejich konec posunout na rok 2016. Nyní je zmiňován červen roku 2017,“ píše se na webu dTestu. Plánované zrušení poplatků za roaming letos na jaře prý narazilo na odpor operátorů, kteří se bojí deformace trhu. Vadí jim, že by například britský zákazník mohl využívat služeb bulharského operátora a za bulharské ceny, které jsou několikanásobně nižší než britské, i doma v Británii. Spotřebitelské organizace ale podle d Testu argumentují tím, že už dávno existuje infrastruktura pro to, aby volající platil za hovor stejně, ať volá z jakékoli země. Roaming považují za poslední existující hranici v Evropské unii. „Kromě turistům škodí poplatky za roaming také lidem z příhraničních oblastí, studentům na zahraničních pobytech či pracovníkům v cestovním ruchu,“ uvádí text petice.

UŠETŘETE AŽ 50 % MĚSÍČNÍ ÚTRATY ZA TELEFON. Srovnání mobilních tarifů na Prima Rádci

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama