Svatba v parku, na lodi nebo jiném netradičním místě: Jak ji zařídit?

Vše nachystané...obřad na zahradě může začít Foto: Vše nachystané...obřad na zahradě může začítFoto: thinkstock.com

Nechcete se brát na radnici ani místech, kde se běžně oddává? Máte své vlastní sny o tom, kde byste si chtěli vyměnit prstýnky a říci „Ano“? Poradíme vám, co všechno pro to musíte udělat.

„Svatba na louce? Zařídit se dá všechno!“ Tak odpověděla Olga v seriálu Svatby v Benátkách na dotaz snoubenců, jestli je možné uspořádat obřad tam, kde se poprvé políbili. Ano, možné je v podstatě cokoliv. Zrealizovat obřad ve vlaku, v jeskyni, na palouku u lesa nebo prostě jen doma na zahradě, není v dnešní době nic neobvyklého.

Využijte velké slevy za kosmetiku, drogerii a masáže a buďte krásná a odpočastá nevěsta!

Nicméně, nemusí to být vždy úplně jednoduché. Nezáleží jen na vás, ale také na ochotě oddávajícího a majitele objektu nebo pozemku, kde se má obřad uskutečnit. Dá se ale říci, že ve většině případů vyjdou všichni zamilovaným párům s neotřelými a originálními nápady vstříc.

Jaký je postup?

Máte už vybrané místo, odkud chcete vykročit do společného manželského života? Teď musíte udělat následující:

1. Kontaktujte majitele objektu, kde se chcete vzít a ověřte si, zda je možné na jeho pozemku obřad uskutečnit. Pokud budete mít předběžně odsouhlaseno, můžete se vypravit na matriku. Nebude-li majitel souhlasit, budete se asi muset poohlédnout po jiném místě. Písemné potvrzení vlastníka potřebuje matrika, aby mohla legální obřad uskutečnit.

Článek

Bizarní svatby - chudák pán... vlezl do chomoutu a ještě tohle! Foto:

Bizarní svatby! To musíte vidět! (FOTOGALERIE)

Přijde vám svatba v kostele nebo na radnici nudná? Nebaví vás představa, že jste oblečeni do bílých svatebních šatů s vlečkou, kolem vaše plačící příbuzenstvo a v oblíbené...

2. Máte-li souhlas majitele, kontaktujte matriční úřad, pod který vaše vybrané místo spadá a ověřte si, zda bude reálné takovou svatbu uspořádat. Tady záleží na ochotě oddávajících. Ve většině případů ale mají oddávající smysl pro takové nápady, zvláště ti mladší, a nemají problém se za vámi vypravit třeba i k jeskyni nebo letět balonem.

Máte už klíče od společného bytu nebo domu? Je to snadné!

3. Kromě Dotazníku o uzavření manželství musíte na úřadu vyplnit ještě Žádost o povolení sňatku na jiném vhodném místě. Za to, že se budete brát jinde, než na úředně stanoveném místě, zaplatíte poplatek 1 000 korun. Dále si matrika vyžádá i Potvrzení od vlastníka nemovitosti, není-li v majetku obce.

4. Počítejte raději i s tím, že si majitel vyžádá určitou sumu za pronájem objektu (zvlástě, jedná-li se například o galerii, rozhlednu, koupaliště apod.).

5. Pokud máte vše odsouhlaseno, můžete začít vaši vysněnou svatbu chystat. Budete-li se brát venku, raději počítejte i s nepřízní počasí a zajistěte například přístřešek nebo deštníky pro všechny.

Článek

Nejabsurdnější svatební témata Foto:

Svatba nesmí být nuda! Podívejte se na nejabsurdnější svatební témata

Bílé šaty a smoking? Pro někoho až moc velká nuda. Podívejte se, jak si někteří svatebčané vysnili svůj velký den.

Kde všude už se oddávalo?

Čeští snoubenci už před úředníky vyslovili všelijaké nápady. A ti byli ochotni dobrodružné obřady absolvovat. „Ano“ zaznělo v jeskyni, mezi skalami, v balónu, na fotbalovém hřišti, na opuštěném statku, pod vodou i na lodi, v rozhledně i lanovce. A to zdaleka není vše.

Svatby v Benátkách. Láska, přátelství, humor....život. Vše najdete ZDE.

TIP: Pokud si vyberete svatbu například v balonu nebo na lodi, nemusíte se nutně držet lokality, ale vzít se tam, kde s takovým obřadem nemají žádný problém. Jste-li oba Češi u kteréhokoliv matričního úřadu neplatíte žádný poplatek, tedy kromě výše uvedeného poplatku za obřad na jiném místě.

Církevní obřad netradičně?

Výše uvedené platí pro civilní sňatky. V případě církevních sňatků nelze s netradiční svatbou zcela počítat. Většinou se oddává v posvěceném prostoru kostelů, i když za určitých podmínek lze například oddávat i venku. Nicméně zde platí, že místo i celkové pojetí musí být důstojné. I v tomto případě se musí žádat o povolení uzavření manželství mimo prostor kostela. Pokud toužíte mít svatbu venku, informujte se u oddávajícího kněze, zda vás oddá mimo prostor kostela nebo kaple a za jakých okolností.

Více o zřizování církevní svatby se dozvíte zde:

Článek

Svatba v kostele Foto:

Manželský slib před Bohem: Náležitosti církevního sňatku

Snoubenci v České republice mohou uzavřít sňatek buď civilní, nebo církevní. Obě varianty jsou si rovny a z pohledu legislativy z něj vyplývají stejná práva a povinnosti.

Víte, jaké jsou podmínky při schvalování tvaru příjmení žen. I to se dozvíte v tomto článku:

Článek

Navlékání snubního prstenu Foto:

Než řeknete "ANO" aneb Formality před svatbou

Zasnoubili jste se? Pak se už asi nemůžete dočkat svého svatebního dne. Kromě té příjemnější stránky příprav, jako je výběr šatů, prstenů, dortu nebo kytice, musíte...

Hledáte, jak ušetřit za svatbu? Tady jsou tipy:

Článek

Každá svatba něco stojí Foto:

Svatba šetrná k peněžence: 20 tipů, jak na veselce ušetřit!

Plánujete se vzít, ale nechcete nebo nemůžete zaplatit za svatbu horentní sumy? Poradíme vám, jak a na čem se dá více či méně ušetřit. Počítejte ale s kompromisy...

Prima Rádce je na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

Právní poradenství
Právní poradna
Nebo volejte pište
810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama