Zlato Vysočiny je na ústupu. České brambory jsou kvůli suchu nedostatkové zboží

V obchodech je nedostatek českých brambor... Foto: V obchodech je nedostatek českých brambor...Foto: thinkstock.com

Téma Zpráv FTV Prima: Jestli jste měli teď někdy brambory, byly s největší pravděpodobností z Německa. České brambory jsou nedostatkové zboží. Na neúrodě se podepsala loňská sucha. Zemědělci se obávají, že letošní rok by mohlo být brambor ještě méně a proto volají po změnách...

Zvoní teď českým bramborám v obchodech hrana? Při pohledu na etikety v regálech to tak vypadá. Země původu: Česká republika, je vidět stále méně. Zemědělci se obávají brambory pěstovat, zvlášť po loňské úrodě. Extrémní sucho potrápilo i zemědělce na Stonařově na Jihlavsku. Úroda je nižší o čtyřicet procent a brambory jsou mnohem menší. "Když jsem to viděl na poli, tak to bylo zoufalství. Mohli jste dělat, co jste chtěli, ale ta úroda tam nebyla. Brambory tam byly, ale byly to kuličky malý, zákazníkům se to nelíbí," zoufá si místní zemědělec Jaroslav Kreuz. A podle námi oslovených zákazníků má pravdu. "Nejsou takový pěkný jako loni," řekla zákaznice. Druhá na to konto poznamenala: "Jsou takový zkaženější a musí se víc vykrajovat."

 Vydělávejte nakupováním. S kreditkou to jde. Získáte slevy, bonusy i vrácení až 2 % z každého nákupu zpět.
>>> SROVNÁNÍ kreditních karet (včetně slev, bonusů a dalších výhod) + možnost sjednání online <<<

Na pultech je nenajdete

Dnes už prakticky české brambory na pultech obchodů nenajdete. Každý měsíc sem kamióny z Německa vozí 20 tisíc tun brambor. Také proto se mnoho zemědělců rozhodlo s bramborami skončit. Přitom dovezené brambory se prý těm českým kvalitou nevyrovnají. "Musí se podrobit daleko větším manipulačním přesunům, než brambory třeba z Vysočiny," říká předseda Ústředního hospodářského svazu Miloslav Chlan.

Článek

Kreditka je výhodná pro lidi s platební morálkou a finanční rezervou... Foto:

S kreditkou můžete i vydělávat aneb 7 důvodů, proč s ní nakupovat

Pokud běžně platíte v obchodě kartou, baví vás si tak trochu hrát, kalkulovat a jste finančně zodpovědní, možná jste už uvažovali o tom, pořídit si kreditku.

Nedostatek brambor v obchodech bude dál?!

Proto má vzniknout i marketingový fond, který má pomoci přesvědčit Čechy, aby kupovali české brambory. Navíc ale zemědělci chtějí peníze na zavlažování. "O tom chceme jednat s ministerstvem zemědělství, protože to připravuje tyto dotační programy," řekl prezident Agrární komory Miroslav Zeman. A podle ministra Mariana Jurečky /KDU-ČSL/ zemědělci od státu podporu v boji se suchem mají. "Sto milión korun jde do sektoru pěstitelů brambor," uvedl. Na neúrodu brambor si asi budeme muset zvykat. Pokud je pravda, co říkají zemědělci, tak sucho bude dělat problémy i příští rok.

Autor: Daniel Janoch, reportér Zpráv FTV Prima

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.

Diskuze

Právní poradenství
Právní poradna
Nebo volejte pište
810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama