Víc peněz i držení místa. Návrh pro lidi pečující o blízké při nemoci REPORTÁŽ

Stát chce nařídit firmám, aby svým zaměstnancům umožnili pečovat o své blízké během nemoci. Počítá s tím návrh ministerstva práce a sociálních věcí. Takové lidi by navíc firmy nesměly propustit z práce.

Podle výzkumu Českého statistického úřadu až polovina lidí starších 70 let potřebuje podporu a pomoc někoho jiného. A Češi se obecně chtějí aktivně starat (nejen) o své staré nemohoucí rodiče. Jejich snahu však omezuje nedostatek peněz a problémy v práci. Lidé se prý bojí hlavně toho, že budou muset pro péči o své blízké opustit, ať už dobrovolně či nedobrovolně, zaměstnání, což radikálně změní jejich ekonomickou situaci. Aby rodina zvládla svoje výdaje, včetně hypoték či vydržování dětí na studiích, musí pracovat i ženy. Ztráta jejího místa, protože o staré rodiče se starají především ženy, může dostat rodinu do neřešitelných problémů.

Vydělávejte při nakupování. S kreditkou to jde. Získáte slevy u obchodníků a další výhody. Srovnání kreditních karet online na Prima Rádci

Něco jako mateřská...

Takovým lidem teď ale chce pomoct ministerstvo práce a sociálních věcí. "Ta osoba by v podstatě byla legálně uvolněna ze zaměstnání, v návrhu se uvažuje o tom, že po tu dobu péče by vlastně měla pracovní místo chráněno a po tu dobu, kdy by byli takto uvolněni ze zaměstnání by pobírali dávku z nemocenského pojištění," řekla Jana Hanzlíková, náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí. Podle návrhu by lidé dostávali 70 procent z vyměřovacího základu svého příjmu. A navíc, ti, kteří pečují o osobu blízkou, navíc odpracují regulérně více hodin měsíčně, než kdyby chodili do práce. Nového zákona se ale podle odhadů můžeme dočkat nejdřív za rok. Podrobně v reportáži redaktorky Zpráv FTV Prima Elišky Čeřovské pod úvodní fotkou...

Článek

Na pravidelných platbách můžete ušetřit tisíce korun ročně... Foto:

5 pravidelných plateb, na kterých můžete začít šetřit okamžitě

Budete překvapeni, o kolik víc vám může z výplaty zůstat, aniž byste museli výrazně měnit své návyky. A kolik ušetříte? Budete mít jasno během několika minut.

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.

Diskuze

Právní poradenství
Právní poradna
Nebo volejte pište
810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama