Plán, který funguje: Za rok můžete ušetřit i třicet tisíc korun

Sklenice plná zlatých mincí Foto: Sklenice plná zlatých mincíFoto: Thinkstock/Prima Rádce

Většina z nás potřebuje ušetřit nějakou tu korunu. Na dovolenou, nový spotřebič, lepší kolo či počítač. Máme pro vás tipy, jak toho dosáhnout.

Je to vlastně strašně jednoduché. Tento účinný plán představila mladá bloggerka Kaylie. Je to „vytuněná“ metoda klasického prasátka. Jde o to, že začínáte pravidelně ukládat menší částku, v korunách to je pro dosáhnutí téměř třiceti tisíc dvacet korun, a postupně o dvacet korun každý týden navyšujete. Ukládáte třeba do velké sklenice. Když začínáte s nižšími částkami, postupně si zvyknete a pak by vám neměl dělat problém uložit i vyšší částku. Je to také ideální způsob, jak spořit s dětmi. To, že vidíte přesnou částku i to, jak úspory rostou, je rozhodně motivace. A nehrozí, že tyto peníze utratíte za něco, co nepotřebujete. Prostě stanovený obnos každý týden dáte do sklenice, a tak vás už tyto peníze nebudou ani "provokovat" v peněžence. Záleží na vás, kolik případně budete chtít ukládat týdně či měsíčně, resp. kolik potřebujete ušetřit. Některé příklady a inspiraci najdete v tomto článku.

Budete potřebovat:
  • sklenici či jinou vhodnou nádobu
  • vytištěný nebo vámi připravený tabulkový plán, ve kterém vidíte, jak úspory rostou (na konec tabulky si ideálně připište cíl, kvůli kterému to všechno děláte, např. DOVOLENÁ), plán si nalepte na sklenici a po každém uložení částky škrtněte splněnou úložku

Článek

V kuchyni je velký prostor pro úspory... Foto:

Neplýtvejte v kuchyni: Poradíme, jak šetřit i skladovat potraviny

Kuchyně je po topení a ohřevu vody třetím největším žroutem energie ve vašem domě nebo bytě...

Tabulka úspor po týdnu Foto:

Cíl: 27 560 korun, navyšování o 20 korun týdně

Chcete ušetřit bezmála třicet tisíc? Začnete dvackou, druhý týden vložte čtyřicet korun, další šedesát atd. a v posledním týdnu šetření uložíte částku 1 040 korun. Dohromady po roce šetření budete mít 27 560 korun.

Stáhněte si tabulku s navyšováním o 20 korun týdně.

 

Cíl: 13 780 korun, navyšování o 10 korun týdně

V tomto případě našetříte částku poloviční, stačí každý týden ukládat vždy o deset korun víc, než ten předchozí.

Stáhněte si tabulku s navyšováním o 10 korun týdně.

 

Cíl: 6 890 korun, navyšování o 5 korun týdně

Pokud nepotřebujete tolik ušetřit, nebo nemůžete odkládat každý týden víc (zvlášť ke konci šetření), pak si můžete dát za cíl nižší částku, která se vám pak určitě bude také hodit, třeba na nový telefon. Při cílové částce 6890 korun stačí začít ukládat první týden 5 korun, druhý 10 korun, třetí 15 korun až po poslední, kdy do sklenice vložíte 260 korun.

Stáhněte si tabulku s navyšováním o 5 korun týdně.

Cíl: 31 200 korun, navyšování o 400 korun měsíčně

Tento plán lze zrealizovat třeba i měsíčně, s většími částkami od 400 korun za první měsíc po téměř 5 tisíc korun poslední měsíc. Tady se počítá se zvyšováním o 400 korun. V tomto případě vyšších částek můžete peníze posílat například i na spořicí účet, kde se vám ještě trochu zhodnotí, resp. aktuální úroky alespoň pokryjí inflaci...

Stáhněte si měsíční tabulku.

52 Week Money Challenge Foto:

Kde najít zbývající, resp. další úspory?

Ať už jste schopni či ochotni ukládat stranou jakoukoliv částku z aktuálních příjmů, šetřit se dá jednoduše i jiným způsobem. Například i dva tisíce ročně snadno ušetříte pouhou změnou pojišťovny v případě povinného ručení. Ušetřit lze i změnou dodavatele energií či banky. „Domácnosti, které platí za finanční produkty a energie více, než by musely, by prostou změnou dodavatele mohly ušetřit až 2185 korun,“ říká finanční expert Prima Rádce Zbyněk Laisek, který vypracoval reálné srovnání úspor klientů. Velký rozdíl v možné měsíční úspoře je podle něj hlavně u bezdětných párů a seniorů. „Zatímco pár by mohl ušetřit měsíčně až 2930 korun, senioři – v uvozovkách řečeno – jen 849 korun. To je ale z velké části způsobeno tím, že v domácnosti seniorů nehraje roli hypotéka,“ vysvětluje.

Kolik můžete ušetřit na pravidelných platbách vy? Tady si to můžete spočítat:

>>> Porovnejte platby za elektřinu

>>> Porovnejte platby za plyn

>>> Porovnejte platby za povinné ručení

>>> Porovnejte platby za havarijní pojištění

>>> Porovnejte hypotéky

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Inspirace plánu úspor ve sklenici: http://www.lifeasyouliveit.blogspot.com/search/label/Finances; carujeme.cz

Diskuze

Právní poradenství
Právní poradna
Nebo volejte pište
810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama