Pas na poslední chvíli? Kvůli novinkám se prodraží a hrozí, že neodjedete

Vše zabaleno... Foto: Vše zabaleno...Foto: thinkstock.com

Máte v pořádku cestovní doklady? Pokud si to necháváte na poslední chvíli, jejich vyřizování se vám může pořádně prodražit a kvůli novinkám byste také nemuseli vůbec nikam odjet. Takzvané rychlopasy vám totiž úřady už nevystaví. Navíc, fronty na doklady jsou před prázdninami hodně dlouhé...

Zprávy můžete sledovat i online na: Prima PLAY – Zprávy

 

Prázdniny jsou za dveřemi a s tím pro někoho i zasloužená letní dovolená. Kdo by ale zjistil, že nemá platný cestovní doklad, situace se mu může značně zkomplikovat. Na úřadech se už začaly dělat fronty. Od nového roku platí nová pravidla. "Začalo platit, že biometrické pasy lze vydávat v každé obci s rozšířenou působností, to znamená i u nás, a od té doby se zvýšil asi o sto procent zájem o pasy právě na našem úřadě. Co se týče prázdnin, tak pociťujeme další nárůst, ale největší bude na začátku července," říká mluvčí městské části Praha 1 Veronika Blažková.

DOPORUČUJEME: Najděte si to nejvýhodnější CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ na trhu. Online, platné ihned...

Rychlopasy už nejsou!

Úřady už navíc nevydávají takzvané rychlopasy, tedy doklady hotové do 24 hodin. Nejkratší možná doba na vydání pasu je teď šest pracovních dnů. "My dnes vydáváme už pouze jeden pas, a to se strojově čitelnými údaji, s nosičem dat s biometrickými údaji a je možné zažádat o pas ve zkráceném režimu, to je maximálně do šesti pracovních dnů za správní poplatek 4000 korun, nebo ve lhůtě do 30 dnů za 600 korun," popisuje mluvčí ministerstva vnitra Jana Vildumetzová.

Článek

Dovolená v ráji... Foto:

10 tipů, jak si užít dovolenou a nemít strach o peníze

Na dovolenou do ciziny se chystá zase hodně Čechů, i když letos plánují hlavně bezpečnější destinace. Koruna posiluje, a tak nákupy na místě vyjdou o něco levněji. A jak...

Děti za 100 nebo 2000. Nebo levnější občanku?

Děti do patnácti let pak stojí rychlejší verze polovinu, tedy 2000 korun. Za standardní čekací lhůtu zaplatí rodiče 100 korun. Od narození mohou ale děti vlastnit i občanský průkaz, ten stojí symbolickou padesátikorunu a kupodivu neplatí jen ve státech Evropské unie. Využít ho lze i ke vstupu například na území Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé hory, Islandu, Norska nebo třeba Švýcarska.

Článek

K nebezpečným pádům dochází na kole Foto:

Rizikové léto pro děti: 15 rad, jak zabránit úrazům. Důležitá je i pojistka

Denně se podle statistik zraní více než 1300 dětí. Velmi často je příčinou pád a následný úraz hlavy...

Chystá se změna...

Od roku 2018 by mohlo být opět všechno jinak. Ministerstvo vnitra připravuje další novelu zákona, díky níž bychom cestovní doklady mohli dostat v ten samý den, kdy o ně zažádáme.

Kristýna Vedralová, redaktorka Zpráv FTV Prima

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na PrimaPLAY Zprávy.

Diskuze

Právní poradenství
Právní poradna
Nebo volejte pište
810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama