Odtáhli vám auto při čištění ulic? Musí ho vrátit zpět

Odtahování auta Foto: Odtahování autaFoto: thinkstock.com

Téma Zpráv FTV Prima: Čistili u vás ulici, vy jste nepřeparkovali a auto "zmizelo"? Každoročně se to stane spoustě řidičů. V takovém případě vám ale musí být vůz vrácen. Už tak není možné, aby vám auto odtáhli na záchytné parkoviště a chtěli po vás peníze nejen za odtah, ale i za parkovné.

Uvolnit silnici kvůli tomu, aby mohla být vyčištěna, musí každý majitel auta. A pokud to neudělá, majitel silnice pak může překážku v čištění nechat odstranit – tedy auto odtáhnout. Právě v těchto dnech začíná ve většině měst jarní úklid cest a parkovišť. Řada řidičů ale přenosné dopravní značky, které zakazují v určitých hodinách nejen parkování, ale i zastavení, ignoruje a své auto nepřeparkuje. Takovým řidičům tedy hrozí, že jejich auto bude odtaženo. Ale pozor – zároveň má být i vráceno zpět. "Je to veřejný zájem, takže může být odstraněno. Ale jakmile ten veřejný zájem pomine, tedy když je čistění ukončeno, tak by mělo to auto být vráceno na své původní místo," tvrdí advokát Ondřej Preuss.

DOPORUČUJEME PRO VŠECHNY ŘIDIČE
>>> Ušetřete na povinném ručení. Srovnání zde
>>> Ušetřete na havarijním pojištění. Srovnání zde

Odtah se platí, parkovné by se nemělo

To znamená, že pokud vám je auto odtaženo, může vám být účtován jen samotný odtah, ale rozhodně už ne žádné parkovné za to, že auto bude stát během čištění někde jinde – třeba na záchytném parkovišti. V Praze to tak prý funguje. "Pokud jde o čištění komunikací, tak zde se jedná o takzvaný technický úkon, kdy to vozidlo je naloženo a odvezeno na nejbližší místo, aby mohla být provedena údržba komunikace a pak je po vyčištění vráceno na své místo. Ta pokuta je 1300 korun," tvrdí mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Jenže každé město má svoji taktiku a také svoji cenu. Třeba v Jihlavě to prý funguje tak, že auta jsou odtažena na záchytné parkoviště a pokuta je ve výši 2000 korun. Ale pokud si majitel auto nevyzvedne, jsou auta vrácena zpátky, ale opět je fakturováno 2000 korun.

Článek

Je několik cest, jak zajistit nejvýhodnější cenu povinného ručení Foto:

Povinné ručení opět zdraží. Víme, jak získat nejvýhodnější cenu

Podle odborníků by ceny měly jít nahoru v průměru až o 10 procent. Pojištění motorových vozidel totiž prodělává. Je to tím, že pojišťovny podle nového občanského zákoníku...

Mají smysl triky?

Někteří motoristé zkouší nejrůznější triky, jak odtahu auta předejít. Například na přední palubovou desku viditelně umístí kelímek s nápojem, který vypadá, že by mohl znečistit interiér auta při manipulaci. Tento trik však podle Ondřeje Preusse moc nefunguje. "Odtahovací služba se nebezpečí náhrady škody nebojí. Mistři v odtahování kávu nerozlijí, i kdyby byla skutečně plná. Ti méně zkušení se pak vymluví, že už to tak bylo, když přijeli," tvrdí advokát.

Článek

Aplikace - Ceny pohonných hmot Foto:

Už žádné dilema, kde levně natankovat: Tip, jak mít přehled o cenách benzínu

Kdo by neřešil cenu pohonných hmot a vždy netrpělivě nesledoval, kolik kde litr stojí? Kolikrát zjistíte, že čerpací stanice, kterou jste minuli, měla benzín či naftu o...

Dovolená nebo nemoc? Domluva je možná

Aby řidiči nemuseli platit za odtah, často zkouší trik, že v době čištění komunikace byli v zahraničí. Jenže s takovou výmluvou obvykle narazí, protože to neumějí doložit. Nicméně, pokud je pravda, že o čištění komunikace majitel auta skutečně nevěděl kvůli zahraniční cestě či nemoci, některá města prý v takových případech peníze za odtah vrací Musí však být skutečně prokázán důvod, proč se majitel vozu o čištění nedozvěděl. Jde většinou právě o dovolenou či nemoc, případně jinou obdobnou událost.

Kde se dozvědět termíny?

 

Eliška Čeřovská nová foto Foto:

"Kdy se budou komunikace čistit ve vašem městě, byste se měli dozvědět z úřední desky. Zákon pak stanovuje, že značky zákazu zastavení by se v ulicích měly objevit sedm dní před samotným čištěním," zjistila Eliška Čeřovská, reportérka Zpráv FTV Prima.

 

 

Informace se můžete dozvědět i na internetu. Obec zpravidla dopředu svůj plán čištění zveřejňuje také na svém webu.

O změnách rozhodl soud

Ještě před několika lety bylo normální, že majitelé odtažených aut platili nejen odtah, ale i parkovné na „záchytném‘“ parkovišti, kde si auto museli sami vyzvednout, jako při běžném odtahu po porušení zákazu zastavení. Díky rozhodnutí Nejvyššího soudu je ale situace přívětivější. Ten před časem rozhodoval v kauze ženy z České Lípy, která měla za odtaženou Škodu 120, zadržovanou dva roky na parkovišti, zaplatit asi 130 tisíc korun. A rozhodl, že obce mají právo auto zadržet jen po dobu, kdy existuje veřejný zájem – tedy po dobu skutečného čištění dané silnice. Pak musí vozidlo vrátit zpátky.

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás....

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.

Diskuze

Právní poradenství
Právní poradna
Nebo volejte pište
810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama