Nákup dovolené: 6 věcí, které by vás měly zajímat

Výhled na Dubrovník Foto: Výhled na DubrovníkFoto: thinkstock.com

Zhruba polovina lidí si každoročně kupuje zájezd k moři u cestovní kanceláře, nebo přes agenturu. Na co všechno si dát pozor?

 

Cestovní pojištění online Bleskové srovnání, bleskové sjednání. Na Prima Rádci

1. Cestovní kancelář nebo agentura?

„Cestovní kancelář je ten, kdo zájezd pořádá, to znamená, že ho přímo vytváří, ale cestovní agentura je zprostředkovatel zájezdů - a to znamená, že prodává zájezd, který pořádá cestovní kancelář,“ popisuje odborník Prima Rádce Zdeněk Novák. Agentura je tedy jen zprostředkovatel a pokud podepíšete smlouvu v agentuře, bude to smlouva cestovní kanceláře, která zájezd pořádá. Ověřte si tedy, zda vám daná cestovní kancelář skutečně vyhovuje, pokud ji neznáte, doporučujeme zjistit recenze buď na internetu, ještě lépe od známých.

2. Pojištění proti úpadku

Pojištění proti úpadku je to nejdůležitější, o co byste se měli při nákupu zájezdu zajímat. Cestovní kanceláře mají ze zákona povinnost být pojištěné proti úpadku. Cestovní agentury být pojištěné proti úpadku nemusí. Pokud tak vybíráte zájezd u cestovní agentury, měli byste se zajímat o to, která cestovní kancelář zájezd pořádá a jestli je pojištěna. Téměř každý rok se stane, že některá cestovní kancelář krachne. Pojištění proti úpadku pak zajistí náhradu lidem, kteří buď na zaplacenou dovolenou ani neodjednou, nebo někde v zahraničí zůstanou bez prostředků.

Seznam pojištěných cestovních kanceláří najdete například:

Článek

Letadlo má zpoždění Foto:

Zpozdil se váš let? Máte nárok na odškodnění

Už se vám někdy stalo, že jste zůstali "viset" na letišti spolu s dalšími cestujícími a přitom jste už měli být tisíce kilometrů daleko? V takových případech máte nárok...

Doklad o pojištění cestovní kanceláře proti úpadku by měl být součástí cestovní smlouvy. Informaci o pojištění by vám měla cestovní kancelář kdykoliv poskytnout, nicméně ne vždy je ochotna říci, na jakou částku je pojištěna. Kontakt na pojišťovnu, u které je kancelář pojištěna, je stejně důležitý, jako konktakt na pojišťovnu, u které si sjednáte cestovní pojištění. Oba kontakty mějte na dovolené u sebe.

 

Reportáž - Letní dovolená s předstihem Foto: SPECIÁL: Letní dovolená 2015

  • tipy na cestu (nejen) do Chorvatska
  • cestovní pojištění
  • jak řešit problémy v zahraničí
  • kdy a kde vyměnit valuty, ...

 

 

3. Cestovní smlouva

Smlouva je dalším důležitým dokumentem. Jsou v ní uvedeny všechny zásadní informace o zájezdu, jako je jeho začátek, konec, místo pobytu, jméno hotelu, typ a rozsah stravování, forma dopravy, může zde být informace o vzdálenosti od pláže atd. Máte-li požadavek na konkrétní pokoj (balkon, patro, výhled na moře,...), trvejte na tom, aby i tyto skutečnosti byly součástí podepisované smlouvy. Pak bude snažší uplatňovat případnou reklamaci. Součástí smlouvy je i katalog cestovní kanceláře. Další služby, které si objednáte ještě před odjezdem (kola, výlety), musejí být také ve smlouvě uvedeny.

Článek

Reportáž - Letní dovolená s předstihem Foto:

Moře na jistotu: Češi skupují ve velkém letní zájezdy. Ušetří? (REPORTÁŽ)

Cestovní kanceláře ve velkém prodávají své zájezdy. Klienty motivují změny směnných kurzů.

Pokud cestovní kancelář změní podmínky vaší smlouvy ještě před zahájením zájezdu, může vám navrhnout změnu, se kterou vy buď budete souhlasit, nebo od smlouvy můžete odstoupit. Cena zájezdu smí být změněna maximálně 20 dnů před zahájením zájezdu, a to pouze za podmínek stanovených zákonem. Pokud cestovní kancelář zruší smlouvu v kratším termínu, než je 20 dnů před zahájením zájezdu, máte právo na smluvní pokutu.

Článek

Pokud kvůli neočekáváné situaci nemůžete na dovolenou jet, můžete kdykoliv v době před zahájením zájezdu písemně cestovní kanceláři oznámit, že se zájezdu místo vás zúčastní někdo jiný – ten, kterého uvedete v oznámení. To pak musí obsahovat prohlášení nového zákazníka, že souhlasí s uzavřenou cestovní smlouvou a případně, že splňuje všechny stanovené podmínky (například očkování, zdravotní stav apod.). Pokud se změnou vzniknou cestovní kanceláři nějaké náklady, musíte je zaplatit.

4. Cena

Cena zájezdu je pak další zásadní věc, kterou řešíte. Záleží samozřejmě na tom, kam jedete, kolik vás je, na jak dlouho, co všechno je součástí dovolené. Reportérka Zpráv FTV Prima Eliška Čeřovská zjišťovala u českých turistů na Mallorce, na kolik je dovolená vyšla. Za all-inclusive v tříhvězdičkovém hotelu zaplatili teď, v červnu, od 13 do 16 tisíc korun na jednoho.

Článek

Prima Rádce - Finance na dovolenou Foto:

Jak platit na dovolené? K moři sbalte hotovost i kartu VIDEOSERIÁL

Na dovolenou do ciziny se chystá zase hodně Čechů. Mnohé zájezdy jsou už teď vyprodané. Ale co nákupy na místě? V obchodech Češi už běžně platí kartou...

Ať už vyberete jakýkoliv zájezd za jakoukoliv cenu, dejte si následně pozor, jestli částka, respektive například nabízená sleva, skutečně odpovídá. Doporučujeme také cenu zájezdu porovnat jak u agentury, tak přímo u cestovní kanceláře, která daný pobyt pořádá. Může se stát, že se cena bude lišit. Cena, která je propagována cestovní kanceláří v katalogu, primárně neobsahuje cestovní pojištění a další služby či programy.

5. Organizace zájezdu

Často se stává, že z avizované 8denní dovolené je reálných 6 celých nocí u moře. Ze zákona první den zájezdu je ten, který nastoupíte na zájezd – tedy i tehdy, kdy odlet je například až ve 23.00 hodin z České republiky. Posledním dnem pak klidně může být přílet v půl druhé brzy ráno zpět. „Ono je otázkou, jak to vzniká a zda to cestovní kanceláře ovlivní, protože i ony jsou závislé na nějakém letovém plánu, letadla jsou naplánovaná, přílety, odlety a ony je plní a k tomu váží právě ty zájezdy. Mně osobně se to nelíbí a nepovažuju to za něco, co by bylo správné a co by se mělo dít,“ řekl právník dTestu Lukáš Zelený pro Český rozhlas. Stížností na takové jednání cestovních kanceláří je každým rokem hodně. „Když jsme pozorovali stížnosti spotřebitelů, opakují vždy na stejné cestovní kanceláře. Prakticky některé cestovní kanceláře to dělají možná úmyslně a jiné zase naopak jsou třeba chváleny za to, že dokonce i den předem se odlétá v noci, sice třeba ve 23:00, ale ještě den, než začne vůbec ta dovolená. Takže opravdu tady jsou důležité recenze a porovnávání cestovních kanceláří. Je třeba si vybírat na základě nějakých zkušeností jiných nebo na základě našich dřívějších,“ dodal Lukáš Zelený.

 

Opalovací krém u moře je nutnost Foto:
Nenechte si ujít: SPECIÁL - Vše o cestovním pojištění

  • nastavení smlouvy, cena, připojištění
  • výluky, na co si dát pozor
  • tipy a rady na cestu

 


6. Cestovní pojištění, řešení problémů

Do zahraničí se rozhodně vyplatí sjednat cestovní pojištění, které vám v případě nemoci, úrazu či ztráty zavazadel pokryje výdaje. Ani v evropských státech vám nemusí vždy stačit mezinárodní karta vaší zdravotní pojišťovny (máte vždy nárok na stejnou péči ve státem hrazených zdravotnických zařízeních, jako místní obyvatelé.) U zájezdu vám pojištění většinou nabídne přímo cestovní kancelář, můžete si ho sjednat i sami na vlastní pěst. Důležitou součástí pojištění je také asistence v českém jazyce, na níž se můžete kdykoliv v případě problémů obrátit. Komerční cestovní pojištění se vším všudy pořídíte online i na Prima Rádci. A to v dostatečném předstihu, ale i například v den odjezdu nebo až z místa dovolené, pokud zapomenete, nebo si chcete například až u moře připojistit rizikové sporty. Podmínkou pro okamžité sjednání je ale mít možnost platit kartou přes internet.

 

Eliška Čeřovská nová foto Foto:

„Populární je si na dovolené půjčit auto nebo skútr a cestovat na vlastní pěst. Ale pozor na pokuty. Například na Mallorce vám za překročení rychlosti jen o 10 km/h hrozí pokuta okolo sta eur. V přepočtu tedy přibližně 2 700 Kč. A když vás policie nezastaví přímo na místě, pokutu vám pošle až domů,“ zjistila reportérka Eliška Čeřovská.

 

Cestovní pojištění online Bleskové srovnání, bleskové sjednání. Na Prima Rádci

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

Právní poradenství
Právní poradna
Nebo volejte pište
810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama