Když peníze mizí aneb Jak utrácet bezpečně

Konec finančních negramotů v Čechách. O utrácení Foto: Konec finančních negramotů v Čechách. O utráceníFoto: Thinkstock.com/Prima Rádce

Peníze vyděláváme, a pak mizí a mizí. Je to každodenní koloběh, nakupujeme, platíme, žijeme...

Peníze vznikly jako prostředek směny, protože výměnný obchod se stal nepraktickým. Kromě této funkce by ještě měly sloužit jako uchovatelé hodnot a zúčtovací jednotky. U toho uchování hodnot se na chvíli zastavme. Peníze se nejprve vyráběly ze vzácných kovů a název vystihoval jejich hmotnost (libra, talent, peso). Pak se ale oddělila jména mincí od jejich hmotnosti a vznikly abstraktní jednotky (dolary, franky, marky). To mimo jiné umožnilo panovníkovi, aby postupně zlaté a stříbrné mince zlehčoval. Jinými slovy falšoval, a to tím, že v nich postupně snižoval množství drahého kovu. Posléze mince nahradily státovky a bankovky, které byly kryté zlatem. Postupně se zcela ustoupilo od zlatého standardu a dnes jsou peníze kryté už jen dluhem. Nejsou tedy výsledkem nějaké činnosti, práce, nevyjadřují nově vytvořenou hodnotu, bohatství, nemají žádný vztah k materiálnímu podkladu.

>>> Vydělávejte při nakupování. S kreditkou to jde. Přehled kreditních karet (včetně slev a bonusů)

Sáhnout si na peníze je důležité

Podívejme se na peníze skutečné (jakkoliv dnes neplnohodnotné), hmatatelné, které držíme v hrsti, tzv. hotovost, a na peníze imaginární, elektronické, tedy nehmotné, které kolem nás neviditelně lítají, tzv. bezhotovostní převody. Je užitečné, když si můžeme na peníze sáhnout, ohmatat (i když jsou nositeli největšího množství bakterií), když je můžeme vidět, slyšet, a dokonce i cítit. Všechny tyto vjemy vytvářejí určitý respekt k penězům a úctu k vlastním schopnostem je vydělat, intuitivní šetrnost a přirozenou neochotu se jich zbavovat. Nemluvě o zachování určité anonymity při placení v hotovosti a nezávislosti na elektronickém systému z druhé strany planety. Šustění bankovek a cinkání mincí má prostě neuvěřitelný vliv na naše jednání, rozhodování a spotřebitelské chování. V negativním i pozitivním smyslu. Negativní stránka patří spíše někam do černé kroniky, proto se zastavíme u té pozitivní. Je dokázáno, že pokud máme u sebe přiměřenou hotovost – pozor, přiměřenou a běžnou proto, že když máme u sebe více peněz, než obvykle, tato definice už neplatí – utrácíme méně než prostřednictvím platební karty. Tam ty peníze a jejich tok nevidíme, necítíme, ztrácíme ten prospěšný bezprostřední kontakt.

Článek

Už nakupujete na Vánoce? Foto:

Blíží se svátky. 4 tipy na bezstarostné vánoční nákupy

Vánoce tu budou zhruba za šest týdnů. Někdo má dárky už vyrobené či nakoupené. Řadu lidí ale pořizování větších či menších, klasických nebo originálních darů teprve čeká...

Nestaňte se otroky platebních karet

Je to sice moderní a praktické, například z hlediska bezpečnosti, ale může nám to pořádně zamotat hlavu. Pokud nebudeme přemýšlet, nenaučíme se s platebními kartami zacházet, můžeme se stát jejich otroky. Takže si to řekněme jasně a stručně – platební karta je naším pomocníkem, který ulehčuje přesuny peněz mezi jednotlivými subjekty a zvyšuje zabezpečení našich úspor při pokusech o zneužití či krádeže, není ale naším pánem, hlavou rodiny, která rozhoduje o našich výdajích. Je to kus plastu, který by nás neměl ovládat, nýbrž nám sloužit. Závislost na nakupování (shopaholismus) je dnes stejně rozšířená jako třeba gamblerství. A ve svých důsledcích může být i podobně nebezpečná.

Článek

Jak správně používat platební kartu? Foto:

BONUS: 7x o platebních kartách. Jak je správně používat?

V prvním dílu seriálu o financích Marta a Karel zjistili, že to s kartou moc neumějí. Co všechno dělali špatně? A jak správně by se měla karta používat? Chyby i rady jsme...

Debetka vs. kreditka

Rozdíl mezi kreditní a debetní platební kartou není v její podobě, nýbrž v jejím charakteru a funkcích. Zatímco debetní karta je karta k běžnému účtu, kde klient obsluhuje svoje peníze (pokud navíc nemá povolený debet – kontokorent). Kreditní karta je vlastně standardní úvěr, jejím použitím (placením) tedy klient utrácí peníze banky, které pak musí vrátit. Jako u jediného úvěru zde najdeme tzv. bezúročné období, tedy pokud klient v této době peníze bance vrátí, neplatí, jak vyplývá ze samotného názvu, žádné úroky.

Článek

Kreditka je výhodná pro lidi s platební morálkou a finanční rezervou... Foto:

S kreditkou můžete i vydělávat aneb 7 důvodů, proč s ní nakupovat

Pokud běžně platíte v obchodě kartou, baví vás si tak trochu hrát, kalkulovat a jste finančně zodpovědní, možná jste už uvažovali o tom, pořídit si kreditku.

Cashback. Co to je?

Podívejme se na službu zvanou cizojazyčně cashback (doslovný překlad – peníze zpět). Neboli výběr peněz u pokladny v obchodě, kde normálně nakupujeme, za zboží platíme, ale také si můžeme, překvapivě a zdánlivě nelogicky (proč vybírat, když platíme kartou), vybrat peníze. Je to takové trochu nečekané, že lze vybírat peníze na místech, kde se naopak odevzdávají a hromadí. Jak to vlastně funguje? Při nákupech nad 300 korun si můžeme na pokladně obchodu, který to umožňuje (zejména potravinářské řetězce a velké obchody – na vstupních dveřích bychom měli najít nálepku cashback) vybrat až 1 500 korun, a to u drtivé většiny bank bez poplatků. Třikrát hurá. Zákazníci zatím tuto možnost příliš nevyužívají, a to dokonce ani v případech, kdy pro výběr hotovosti v té chvíli skutečně hledají bankomat své banky, a pokud jej nenajdou, vyberou si za vysoký poplatek u bankomatu bližšího, ale „cizího“.

Článek

Konec finančních negramotů v Čechách. Nenechte se napálit... Foto:

Přísloví napoví aneb 16 rad, jak se nenechat napálit ve světě financí

Je to tak. V řadě situací, a především v otázce našich peněz, si chtě nechtě necháváme líbit spoustu věcí, které nás mohou ve výsledku dostat do pěkného maléru.

Toto neekonomické chování se dá ale celkem jednoduše vysvětlit, a dokonce i pochopit, protože vybírat peníze a mít za zády frontu nedočkavých nakupujících, není nic moc, o pocitu komfortu a bezpečnosti nemluvě. Navíc ta finanční omezení nejsou dvakrát praktická. Služba je to ale účelná a použitelná a má svou budoucnost, pokud pro cashback nebude podmínka nákupu nad výše uvedenou hranici, a především, pokud si budeme moci vybrat i větší částky. Hodně této službě také pomůže, když bude možnost ji využít na podstatně větším množství pokladen, než je tomu dnes. Mimochodem platit kartou lze u nás už na téměř 97,5 tisících místech. Za zkoušku ale nic nedáme, zkusme si to jednou. Třeba se nám to zalíbí nebo to definitivně zavrhneme. Je ale možné, že skutečného rozmachu dosáhne tato služba až v momentě, kdy banky začnou zdražovat výběry z bankomatů. Aktuálně se o tom dost spekuluje.

Článek

Nenechte si při výběru z bankomatu od nikoho "dýchat na záda"... Foto:

Používáte platební kartu? Nebuďte snadným terčem pro zloděje! FOTOGALERIE

Platební karta nám usnadňuje život a šetří peníze. Placení kartou je snadné, není zatíženo poplatkem, a vybrat z bankomatu vlastní banky je násobně levnější než udělat...

A co bezkontaktní placení "pípnutím"?

Jde o platbu prostřednictvím platební karty, která má na sobě níže uvedený symbol, a to pouhým přiložením karty k terminálu na vzdálenost pár centimetrů. Tento druh karet se hodí, respektive její výhodu nejvíce oceníme zejména při drobných výdajích, a pak také když spěcháme. Při nákupech do 500 korun totiž není nutné zadávat PIN, při útratách nad tuto hranici sice také jen kartu přiložíme k terminálu, ale PIN už napsat musíme, jako bychom použili standardní platební kartu. Pro naše uklidnění je třeba dodat, že každá banka má vytvořený určitý systém, jakýsi algoritmus, který občas vyvolá potřebu napsat PIN i při nákupu do výše 500 korun (vyhodnotí, že jde o podezřelé nákupy). Bezkontaktní karta má budoucnost i v placení na místech, kde zatím na to nejsme až tak zvyklí – například na parkovištích, v městské hromadné dopravě či ve vlacích, při vstupech do různých institucí nebo areálů, zkrátka při drobných nákupech a výdajích.

Článek

Platba kartou v obchodě Foto:

Miliardy transakcí ročně: Jak často používáte platební kartu vy? A kolik utratíte?

Za poslední rok z našich bankovních účtů "zmizelo" díky používání platebních karet doma i v cizině přes 900 miliard korun. Z bankomatů Češi vybrali přes 625 miliard, u...

Výhodou této technologie (setkáme se zde s termínem NFC – Near Field Communication – neboli bezdrátová komunikace mezi dvěma elektronickými zařízeními) je, že ji lze implementovat kamkoliv a na téměř cokoliv – hodinky, bezkontaktní nálepka, náramek, mobil. Prostřednictvím všech těchto věcí pak můžeme pohodlně platit. Mimochodem například ve Švédsku lze údajně platit bezhotovostně i za časopis, který si koupíme od bezdomovce vybaveného platebním terminálem.

>>> Vydělávejte při nakupování. S kreditkou to jde. Přehled kreditních karet (včetně slev a bonusů)

Placení a utrácení v zahraničí

Obecně lze říci, že placení v zahraničí nás bude obvykle stát víc než u nás doma – všechny cesty tedy povedou přes naši peněženku. Ať už půjde o poplatky či určitou ztrátu z převodu měny. Nicméně existují způsoby, jak ušetřit, nebo spíše jak tolik netratit. Často se potkáváme s jedním rozšířeným mýtem, že kurz při platbě kartou u obchodníka (bezhotovostní forma cizí měny, tzv. deviza) je vždy výhodnější než výměna bankovek ve směnárně (hotovostní forma cizí měny, tzv. valuta). Důvodem by mělo být, a je to i logické, že práce s devizami, tedy bezhotovostní operace, je levnější než práce s valutou, tedy s hotovostí. V praxi se ale ukazuje, že to není vždy pravda – kurz, který nám nabídne směnárník, je někdy lepší než kurz, který nám stanoví vydavatel karty (kurz, kterým se odečtou prostředky z našeho účtu po zaplacení kartou). Z toho tedy vyplývá, že při cestě do zahraničí je třeba mít jednak ideálně dvě platební karty od dvou různých asociací (MasterCard, VISA) a jednak i hotovost. Tu lze směnit právě ve směnárnách většinou bez poplatků a zpravidla s lepším kurzem než třeba v bance. Je to jako se vším, musíme prostě hledat. A pokud jde o ty zahraniční cesty, tam záleží, kam jedeme. V některých státech či místech je naopak nutné používat hotovost z hlediska bezpečnosti, protože při použití platební karty je v dané lokalitě zvýšené riziko jejího zneužití.

Článek

Žena platí kartou v obchodě Foto:

Platební karty v cizině: Češi platí víc v obchodech. Z bankomatů tolik nevybírají

Vrcholí doba dovolených. Logicky to je vždy období, kdy Češi utratí v cizině mnohem víc, než jindy v roce. Ti, kteří s sebou vozí kartu, s ní platí víc u obchodníků, než...

A u výběru z bankomatů za našimi hranicemi to také není černobílé, protože kromě samotného poplatku je pro nás podstatné, jakým kurzem nám vydavatel karty transakci zaúčtuje (kolik se nám odečte z účtu). U výběru bez poplatku můžeme mít horší kurz, takže nakonec zaplatíme více než při výběru z bankomatu s poplatkem. Při této příležitosti bych upozornil ještě na jednu službu u výběru z bankomatu (i při platbě kartou) – tzv. DCC (Dynamic Currency Conversion), což znamená výdej nebo platbu rovnou po přepočtu na danou měnu. Tato služba je většinou zpoplatněna celkem vysokou částkou a kurz není pro klienty příliš výhodný, máme-li to napsat velmi jemně.

Článek

Prima Rádce - Finance na dovolenou Foto:

Jak platit na dovolené? K moři sbalte hotovost i kartu VIDEOSERIÁL

Na dovolenou do ciziny se chystá zase hodně Čechů. Mnohé zájezdy jsou už teď vyprodané. Ale co nákupy na místě? V obchodech Češi už běžně platí kartou...

Rada, která by byla praktická pro obyčejného, standardního klienta, je v tomto případě nesmírně obtížná. Chtít po lidech, aby se nejen dívali do sazebníku, zdali daná banka či vydavatel karty má, nebo nemá poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí a jak vysoké, ale ještě aby zkoumali, jaký kurz, v porovnání s jinými finančními institucemi, se používá, je vskutku nereálné.

Speciál: Vše o placení kartouNo, a když jsme u té zahraniční měny, pojďme na skok ke konverzi měn – převody mezi korunou a eurem, korunou a dolarem a dalšími měnami a zpátky zase na koruny. Je to jedna z oblastí, kde kromě bank fungují specializované společnosti, které se orientují jen na tento druh služeb. Orientace pouze na jednu finanční oblast pak umožňuje takové firmě nabízet klientům lepší kurz s minimálními poplatky, čímž můžeme významně ušetřit. Nemusíme mít všechny produkty, od běžného účtu, spoření a investic přes pojištění, penzijní doplňkové spoření, stavební spoření až po specifické služby, jako jsou třeba zahraniční platební styk, konverze měny, pod jednou střechou, v jedné instituci. Samozřejmě, že když někdo posílá do ciziny peníze „jednou za uherský rok“, tak nemá takovou potřebu úspory a efektivního řešení jako ten, kdo například pravidelně obchoduje s firmou ze zahraničí.

 

Spoustu dalších praktických informací pojatých nevšedním a originálním způsobem pomocí známých přísloví, přirovnání a rčení se dozvíte v nové knize Patrika Nachera: Konec finančních negramotů v Čechách.

Kniha Konec finančních negramotů v Čechách Foto:

PRÁVĚ V PRODEJI

Zdravý selský rozum musí zvítězit nad hloupostí, pokrytectvím a demagogií! Přestaňte doplácet na šmejdy a vychytralé rádobyporadce, kteří místo na vás myslí na vlastní kapsu. Zásady finanční gramotnosti vysvětlené pomocí známých přísloví si osvojíte snadno a rychle...

 

 


Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

Právní poradenství
Právní poradna
Nebo volejte pište
810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama