CO DĚLAT, KDYŽ... sourozenci chtějí prodat společný dům, já ne. Mohu se bránit?

Hádky o majetek můžou zničit rodinné vztahy... Foto: Hádky o majetek můžou zničit rodinné vztahy...Foto: thinkstock.com

Jak vyřešit problém a hádky kolem společného vlastnictví nemovitosti? Lze dům, resp. vlastnický podíl na domě prodat bez souhlasu některého z vlastníků?

Dotaz: Jsme tři sourozenci a před časem jsme rovným dílem zdědili velkou rodinnou vilu. Můj bratr společně se sestrou se dali dohromady a chtějí vilu prodat, já ne. Navíc vyměnili zámek a nechtějí mě do ní pustit. Já bych se tam ale chtěl nastěhovat. Vyhrožují mi, že mi své podíly neprodají. Mohu se nějak bránit?

Odpověď: Z uvedeného vyplývá, že každý z vás je třetinovým vlastníkem nemovitosti. Je nepochybné, že vaši sourozenci vás zamezením přístupu k nemovitosti omezují ve výkonu vlastnického práva. Z toho důvodu by vám měli poskytnout jakousi finanční náhradu za užívání vaší třetiny např. ve formě nájemného, odpovídajícího užívání části domu nad rámec jejich podílů.

Hypotéka od 1,69 % Přehled nabídek českých bank během jedné minuty

Pokud budou vaši sourozenci trvat na prodeji jejich podílů, nemají povinnost vám je přednostně nabídnout. Občanský zákoník v § 3062 zrušil povinnost vyzvat spoluvlastníka k odkoupení podílů na nemovitosti v rámci předkupního práva. Vaši sourozenci vás tak nemusí o odkup či souhlas s prodejem žádat, ani vás o svém záměru vůbec informovat.

Související:

Článek

Pronajmout byt zvládnete i sami... Foto:

Prodat dům nebo pronajmout byt na vlastní pěst? Smlouvu vyřešíte tady

Budete prodávat dům nebo chcete svůj byt pronajímat? Musíte mít smlouvu. Pokud si na ni netroufnete sami, určitě budete potřebovat právní rady, aby dokument obsahoval vše,...

 

ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se advokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Vstupte do naší Právní poradny. Najdete tu i ostatní zodpovězené dotazy...


Advokát Viktor Fojt Foto:

Na otázky v naší poradně odpovídá advokát Mgr. et Mgr. Viktor Fojt, zakládající partner advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

 

 

 

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Hrozí vám exekuce? Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima Rádci máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun. Prvních 100 zájemců od nás navíc získá kredit 200 korun na vygenerování jakýchkoliv právních dokumentů. Kredit získáte po registraci zde.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

Právní poradenství
Právní poradna
Nebo volejte pište
810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama