CO DĚLAT, KDYŽ... chci založit firmu, ale nechci ohrozit rodinný majetek?

Podnikání v autodopravě Foto: Podnikání v autodopravěFoto: thinkstock.com

Je nutný k založení firmy také souhlas manželky či manžela?

Dotaz: Chtěl bych si založit firmu a začít podnikat v autodopravě. Manželka je proti. Bojí se, že když se mi nebude dařit, přijdeme o dům a veškerý majetek. Všechno, co máme, je naše společné. Co mám udělat, abych si mohl založit firmu a zároveň neohrozil rodinu? Potřebuji k založení firmy souhlas manželky?

Odpověď: Úprava manželského majetkového práva je obsažená v občanském zákoníku. § 715 stanoví, že "Má-li být součást společného jmění použita k podnikání jednoho z manželů a přesahuje-li majetková hodnota toho, co má být použito, míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, vyžaduje se při prvním takovém použití souhlas druhého manžela. Byl-li druhý manžel opomenut, může se dovolat neplatnosti takového jednání." To platí obdobně i v případech, má-li být součást společného jmění použita k nabytí podílu v obchodní společnosti. To jednoduše řečeno znamená, že souhlas manžela se vyžaduje až pro ty případy, kdy by došlo k překročení míry přiměřené majetkovým poměrům manželů. Chcete-li tedy založit společnost a investovat do ní vyšší částku peněz a vaše majetkové poměry se počítají ve vyšších řádech, nemusíte mít souhlas druhého manžela. Jsou-li ale vaše majetkové poměry "slabší", souhlas druhého manžela se vyžaduje.

Článek

Láká vás začít podnikat? Foto:

Chcete začít podnikat? Tipy, jak získat (nejen) úvěr od banky

Zvlášť pro začínající podnikatele to není vůbec snadné. Banka musí postupovat v souladu s rizikovostí klienta a musí prověřit, jestli bude schopen své úvěry splácet. Taky...

Pokud nechcete ohrozit váš současný majetek pro případ, že se vám nebude dařit, máte možnost využít institutu zúžení společného jmění manželů (SJM), a to buď prostřednictvím dohody manželů (v podobě notářského zápisu), nebo rozhodnutím soudu na návrh manžela, který nepodniká.

ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se advokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Vstupte do naší Právní poradny. Najdete tu i ostatní zodpovězené dotazy...


Advokát Viktor Fojt Foto:

Na otázky v naší poradně odpovídá advokát Mgr. et Mgr. Viktor Fojt, zakládající partner advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

 

 

 

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Hrozí vám exekuce? Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima Rádci máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun. Prvních 100 zájemců od nás navíc získá kredit 200 korun na vygenerování jakýchkoliv právních dokumentů. Kredit získáte po registraci zde.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

Právní poradenství
Právní poradna
Nebo volejte pište
810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama