Autoklimatizace: Na jaře potřebuje vyčistit, je plná plísní a bakterií

Klimatizaci má většina nových aut a až tři čtvrtiny ojetých.... Foto: Klimatizaci má většina nových aut a až tři čtvrtiny ojetých....Foto: thinkstock.com

V následujících týdnech bude ideální doba na kontrolu a vyčištění klimatizace v autě. Přes zimu se v ní uchytila spousta nečistot, které by vám během léta mohly způsobit nejrůznější zdravotní potíže...

Je to skvělý servis při cestování v horkých letních dnech. Jenže pokud je klimatizace v autě znečištěná, může být ve výsledku pěkně nepříjemná. Co vám může způsobit? Rýmu, kašel, bolest hlavy, únavu, ale také zánět průdušek nebo plic. To všechno zaviní prach, bakterie a hlavně plísně, které se v ní usazují a můžou se snadno rozmnožit. Nejvíc se přitom klimatizace zanese přes zimu, kdy se většinou nepoužívá. Ideálně před letní sezonou, než se začne klimatizace opět ve velkém využívat, nastává vhodná doba na kompletní očistu. Nestačí ji totiž jen doplňovat. A neměli byste zapomenout ani na kabinový filtr.

Povinné ručení online na Prima Rádci: Ušetřete až několik tisíc korun ročně srovnáním nabídek na trhu. Vyplatí se to...

Jak vyčistit klimatizaci? V servisu...

Autoklimatizaci byste měli dezinfikovat minimálně jednou ročně, filtr a chladicí náplň pak nechte vyměnit jednou za dva roky (nebo po ujetí cca 30 tisíc kilometrů). Zkontrolovat by se měl i výparník, který je díky vlhkosti živnou půdou pro bakterie. Je-li výparník znečištěný, nepříjemně páchne. Nejjistější a nejbezpečnější je nechat klimatizaci vyčistit v servisu. Ceny za kompletní proceduru se pohybují od 300 do 1000 korun.

 

NENECHTE SI UJÍT: Pro všechny řidiče...

Jak správně nastavit havarijní pojištění? Foto:

SPECIÁL Prima Rádce

– vše o pojistkách na auto, správné nastavení smlouvy, úspory

– hraný on-line seriál (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

 ... nebo svépomocí

Lze to vyřešit i svépomocí. Podle odborníků to sice nezaručí nejkvalitnější výsledek (v porovnání se servisem), ale možnosti tu jsou. Můžete pořídit například sprej, který se aplikuje v celém prostoru vozu. Koupíte ho za 100–300 korun dle výrobce. Po nastartování auta a zapnutí klimatizace lahvičku se sprejem postavíte v autě na zem, sprej „vypustíte“ a necháte podle návodu působit. Většinou se jedná asi o 15 minut času. Poté auto důkladně vyvětráte.

Článek

K pojistkám na auto většinou dostanete asistenci zdarma Foto:

Autopojištění: Co zahrnuje asistence zdarma a kdy je lepší si připlatit?

Spousta řidičů netuší, že v případě poruchy auta nebo nehody na silnici mají nárok na rychlou a bezplatnou pomoc od pojišťovny. V rámci sjednaného autopojištění máte totiž...

Další možností je koupit sprej s hadičkou. Seženete ho také v autopotřebách nebo na čerpacích stanicích. Většinou se vejdete do ceny 300 korun. Tady na celou proceduru potřebujete asi dvě až tři hodiny. Nejprve vyjměte kabinový filtr a vyčistěte prostor kolem něj. Poté nasuňte dlouhou hadičku do všech vývodů klimatizace a vystříkejte speciálním dezinfekčním sprejem. Vystříkejte celý obsah a nechte podle návodu působit (cca 15 minut až jednu hodinu). Poté nastartujte auto a pusťte klimatizaci i topení na maximum na dalších 10 minut. Pak otevřete všechny dveře a větrejte auto cca hodinu. Nakonec dejte nový filtr.

Článek

Je několik cest, jak zajistit nejvýhodnější cenu povinného ručení Foto:

Povinné ručení opět zdraží. Víme, jak získat nejvýhodnější cenu

Podle odborníků by ceny měly jít nahoru v průměru až o 10 procent. Pojištění motorových vozidel totiž prodělává. Je to tím, že pojišťovny podle nového občanského zákoníku...

Další tipy pro efektivní využívání klimatizace v autě

  • Klimatizaci zapínejte pravidelně, i během zimního období (alespoň jednou za měsíc na několik minut). Speciální olej funguje preventivně na těsnění.
  • Vypněte klimatizaci cca 5–10 minut před dojezdem do cíle cesty, výparník se stihne vysušit a nebudou se tolik tvořit bakterie, také organismus se lépe aklimatizuje na venkovní teplotu.
  • Nenastavujte klimatizaci na příliš nízkou teplotu. Z lehké rýmy si můžete vypěstovat pořádný zánět horních, ale i dolních cest dýchacích nebo zánět středního ucha a podobně. Podle odborníků stačí, když rozdíl mezi venkovní teplotou a ochlazovaným vzduchem je větší než pět stupňů.

 

Anketa

Čistíte (nebo necháváte čistit) klimatizaci v autě?

 

Jen na okraj: Nic dobrého pro plíce. Takhle vypadá plíseň pod mikroskopem...

Takhle vypadá plíseň pod mikroskopem Foto:

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Zdroj fotografií: Thinkstock

Diskuze

Právní poradenství
Právní poradna
Nebo volejte pište
810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama