6 kritérií, podle kterých je vhodné vybírat spořicí účet

Spořicí účet je výhodná forma zhodnocení peněz, pokud je chcete mít po ruce Foto: Spořicí účet je výhodná forma zhodnocení peněz, pokud je chcete mít po ruceFoto: thinkstock.com

Prostředky na spořicím účtu vám poslouží jako finanční rezerva a jsou okamžitě dostupné. Jak si ale vybrat z tolika finančních institucí banku, u které si spořicí účet založíte?

V dnešní době má snad každá banka ve své nabídce spořicí účet. Tento způsob spoření patří mezi nejběžnější. Je vhodným doplňkem k běžnému účtu, peníze se na něm zhodnocují o trochu víc. Je pravda, že úroky na spořicích účtech jsou už nějakou dobu v nepříliš atraktivní výši, stále ale mnohé z nich dorovnávají inflaci a vyplatí se na ně finance, které nepotřebujete na běžné pravidelné výdaje, ukládat. A to za předpokladu, pokud k nim chcete mít rychlý přístup. A také proto, že oddělíte rodinné finance a nebudete mít všechny peníze, které potřebujete mít po ruce, na jednom účtu. Schováte je tak před sebou samými, jednodušeji ušetříte například na dovolenou, nový spotřebič nebo Vánoce. Podmínkou založení spořicího účtu je mít na své jméno už funkční běžný účet v ČR u stejné nebo jiné banky, na který je spořicí účet napojen. Kromě úroků existuje mnoho dalších kritérií, podle kterých je dobré spořicí účet vybírat...

CHCETE SPOŘICÍ ÚČET? Chcete získat přehled o spořicích účtech na českém trhu a případně najít ten nejvýhodnější právě pro vás? Kontaktujte naše finanční odborníky zde.

1. Úroky a způsob jejich vyplácení

Nicméně jako první to skutečně budou úroky, co budete sledovat. Co se týče úrokové sazby, mělo by vás kromě výše zajímat i to, zda je tato sazba poskytována plošně na jakoukoliv částku, nebo se mění v závislosti na množství vložených prostředků. Výhodou spořicích účtů je, že vám jsou v závislosti na úročící periodě každý den, týden či měsíc připisovány úroky na váš účet. (Čím delší doba, tím je to pro vás méně výhodné). Nevýhodou je, že se tyto úroky často mění. Spousta bank však garantuje klientům například neměnnou čtvrtletní úrokovou sazbu. To je dobré si u dané banky zjistit - na jak dlouho vám banka výhodnou úrokovou sazbu poskytne. Abyste se třeba po měsíci nedivili, že máte úrok o polovinu nižší než při zakládání účtu. 

Článek

2. Bonusy

Ty nejlepší úroky (základní + bonusové) často získáte jen za předpokladu určité výše finančních prostředků na účtu a zvolené délce fixace. Tou se rozumí doba, po kterou peníze u banky budete mít uložené a zavážete se, že je nebudete vybírat. U některých bank zase získáte bonus za aktivitu. Podmínky bonusových úroků mohou být stanoveny například v závislosti na minimálním měsíčním příjmu na provázaném běžném účtu (viz bod č. 4) či množství uskutečněných transakcí platební kartou za měsíc.

CHCETE SPOŘIT NA PENZI? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.

3. Vedení účtu, poplatky

Procento ročního zúročení by rozhodně nemělo být při výběru banky, u které budeme účet zakládat, jediným kritériem. Důležitou roli při rozhodování hrají i poplatky (např. za převod z běžného účtu na spořicí a zpět, za založení účtu atd.). Dobrá zpráva je, že většinou už je vedení spořicích účtů zdarma, a až na vyjímky to platí i pro bezhotovostní operace. "Většinou už je dnes ta konkurence tak silná, že poplatky u spořicích účtů nemáme," říká Libor Coufal, finanční odborník Prima Rádce.

Článek

Penzijní spoření - Poradna Foto:

CO VÁS ZAJÍMÁ... V čem je výhodné penzijní spoření a kolik z něj získám?

Chcete se zajistit na stáří? Jedním z nejvýhodnějších produktů je penzijní spoření...

4. Jen s běžným účtem?

Některé banky při založení spořicího účtu vyžadují, aby klienti měli u nich sjednaný i běžný účet. Což může být trochu omezující. Jiné banky tuto podmínku nemají. Můžete si u nich otevřít spořicí účet přímo online.

5. Internetové bankovnictví

Finance na spořicím účtu většinou spravujete přes internetové bankovnictví nebo prostřednictvím telefonních linek, máte rychlý přehled o transakcích, úrocích i případných poplatcích, ale nemůžete například vybírat hotovost z bankomatu. Převod peněz z a na váš běžný účet, na který je spořicí účet napojen, trvá zhruba 2 dny, pokud ho máte v jiné bance. Některé banky také spustily i aplikace na spravování účtů v mobilním telefonu.

6. Minimální vklad

Zřízení spořicího účtu může být podmíněno výší minimálního vkladu. U většiny produktů nicméně není stanoven. Pokud ano, jedná se o částku od 100 do 5 000 korun.

Článek

Na pravidelných platbách můžete ušetřit tisíce korun ročně... Foto:

5 pravidelných plateb, na kterých můžete začít šetřit okamžitě

Budete překvapeni, o kolik víc vám může z výplaty zůstat, aniž byste museli výrazně měnit své návyky. A kolik ušetříte? Budete mít jasno během několika minut.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

Právní poradenství
Právní poradna
Nebo volejte pište
810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama