5 oblastí, ve kterých se brexit může dotknout našich peněženek

Jak moc ovlivní naši ekonomiku? Foto: Jak moc ovlivní naši ekonomiku?Foto: Thinkstock/Prima Rádce

Odchod Velké Británie z Evropské Unie je šokem hlavně pro finanční trhy. Libra je nejlevnější za posledních 30 let. Podle analytiků brexit v letošním roce českou ekonomiku zpomalí, a to kvůli nejistotě na trzích a s tím spojeným snížením tuzemského vývozu do eurozóny...

Zprávy věnované situaci kolem rozhodnutí o odchodu Británie z EU online na: Prima PLAY - Zprávy 24. 6. 2016

 

Britové v referendu rozhodli o vystoupení z Evropské unie. Pro odchod bylo 17,4 milionu obyvatel, v unii chtělo zůstat 16,1 milionu tamních lidí. Je to historický verdikt, který pravděpodobně zasáhne nejen českou ekonomiku. Finanční trhy celého světa po výsledcích referenda zažily obrovský šok. Akcie strmě padaly, v Německu a Japonsku dokonce až o 8 procent. Libra zároveň vůči dolaru dramaticky oslabila a dostala se na nejslabší hodnotu za posledních 31 let, na 1,323 dolaru. Koruna také mírně oslabila, nicméně nijak dramaticky. "Zásadní je, že česká koruna k euru zůstává v zásadě tam, kde byla. Koruna dramaticky nereaguje," řekl ekonom Vladimír Pikora. Jak se exit Británie z EU a rozhodnutí o tom může tedy dotknout našich peněženek? 

DOPORUČUJEME: Najděte si tu nejvýhodnější kreditku na trhu. Získat můžete nejen slevy u obchodníků při nakupování...

1. Nakupování v Británii

Propad libry o zhruba dvě koruny můžou využít lidé, kteří chtějí nakoupit v britských e-shopech. Odborníci radí: Právě teď se vyplatí nakupovat z Británie online. V tuto chvíli je oslabená libra pro Čechy velmi výhodná a při nákupech se dá ušetřit oproti předchozímu období. Ale tady záleží na kurzu libry, jak rychle se zotaví z pátečního propadu. Ovšem, v budoucnu, až Velká Británie definitivně opustí EU, bude pravděpodobně nutné naopak počítat s vyššími poplatky při nakupování z tamních obchodů. Pokud si totiž dnes objednáte zboží z e-shopu mimo EU a stojí víc, než 22 eur, musíte zaplatit daň. A navíc ještě clo - u zásilek dražších než 150 eur. Limity se počítají z celkové hodnoty zboží bez poštovného. Pokud si zboží necháte ale dovézt například kurýrní službou, tam se cena za dopravu naopak do ceny zboží zahrnuje. Od DPH i cla je osvobozeno zboží do ceny 22 eur, kromě alkoholu, parfémů, toaletních vod, tabáku a tabákových výrobků. Za toto zboží se platí poplatky vždy.

Článek

Nakupování on-line Foto:

Balíků z druhého konce světa je stále víc. Co nákup z e-shopů mimo EU obnáší?

Zvyk nakupovat zejména z asijských a amerických e-shopů se u českých zákazníků už zabydlel. V předvánočním období se počet balíků ještě zřejmě razantně zvýší.

2. Mzdy a pracovní trh

Brexit zřejmě zpomalí růst HDP. Podlě některých ekonomů by měl hrubý domácí produkt letos i příští rok zpomalit zhruba o několik desetin procenta. A zpomalení se bude nejspíš týkat i růstu mezd. A pokud jde o možnosti pracovat v budoucnu v Británii? Ještě se uvidí. To, jestli budou muset mít Češi žijící v Británií pracovní povolení je otázka dlouhodobých vyjednávání a taky spekulací. "Je možné, že Británie uzavře nějaké bilaterální dohody s jednotlivými zeměmi. A možná, že pracovní styk bude upraven s každou zemí úplně jiným způsobem," domnívá se ekonomka Markéta Šichtařová.

Článek

Rychlý relax v práci Foto:

2 návody, jak se v práci bleskově zbavit stresu. Pomůže i aplikace

Naučte se zvládat vypjaté situace v práci. Vyhnete se jim asi těžko, snížit trému a úzkost ale můžete...

3. Ohrožené investice

Rozhodnutí Britů znamená ohrožení pro investice. Jsou o tom přesvědčeni investoři na finančních trzích. Spolu s librou jdou totiž dolů i ceny akcií nebo ropy. Naopak ale posiluje cena zlata. A to hlavně z toho důvodu, že se investoři kvůli brexitu snaží své investice ochránit a peníze vkládají právě do zlata. "Tam se to bude projevovat i v horizontu několika týdnů, zejména všichni budou čekat na to, jak se bude vyvíjet britská libra," uvažuje ekonom. Podle některých názorů je možné, že se trh zase brzy ustálí.

Článek

Na co sází bohatí Češi, pokud jde o investice? Foto:

Jak bezpečně zhodnocovat peníze? Víme, na co sází čeští dolaroví milionáři

Roční výnosy z investic chtějí mít čeští milionáři alespoň ve výši 4 až 5 procent, a to i v době výrazného poklesu úrokových sazeb...

4. Posun intervenčního režimu

Je také pravděpodobné, že Česká národní banka nechá dál oslabenou korunu a odsune ještě konec intervenčního režimu, v jehož rámci už dva a půl roku brání tomu, aby euro stálo méně než 27 korun. A důvod? Podle ekonomů to bude kvůli nízké inflaci. Kromě toho je také možné, že se centrální banka bude snažit udržet slabou korunu déle i kvůli vývozcům. Česko vyváží do Británie asi za 200 miliard korun ročně. Tím se řadí mezi pět nejvýznamnějších trhů pro naši zemi. Krize se může dotknout oblasti strojírenství, IT techniky i automobilového průmyslu. 

Článek

Máte stoprocentní hypotéku, nebo o ní ještě uvažujete? Foto:

Stoprocentní hypotéky skončí. 2 scénáře, jak situaci řešit, pokud se vás týká

Pro někoho příliš velké riziko, pro jiné jediná možnost, jak si pořídit vlastní bydlení. Stoprocentní hypotéky, které tvoří přibližně 7 procent z celkového objemu úvěrů,...

5. Cestování

To, že se Británie rozhodla odejít z EU, zřejmě sníží počet Britů, kteří přijedou Českou republiku navštívit. Naopak dovolená pro Čechy v Británii by měla zlevnit. To vše díky oslabené libře. Některé dopravní společnosti očekávají v souvislosti s poklesem hodnoty britské měny i snižování cen letenek do této země. Zájezdy do Británie obecně by pak podle cestovních kanceláří v následujících dvou letech neměly ani zdražovat.

 

Ve spolupráci s redakcí Zpráv FTV Prima

V článku využity i informace z online deníku Aktuálně.cz

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na Prima PLAY Zprávy.

Diskuze

Právní poradenství
Právní poradna
Nebo volejte pište
810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama