ŠMEJDI: Podvody pod hlavičkou banky aneb Úskalí prodeje přes internet

Na internetu se pohybují i různí podvodníci... Foto: Na internetu se pohybují i různí podvodníci...Foto: thinkstock.com

Prodáváte něco přes internet? Měli byste být opatrní. Podvodníci našli nový a velmi rafinovaný způsob, jakým se snaží vylákat zboží z prodávajících. Podobným trikem zřejmě dokážou z lidí vylákat i peníze.

Internet znamená volnost, spoustu možností a informací pro každého, na druhou stranu nabízí velký prostor pro nejrůznější podvodníky. Velmi rafinovaným způsobem a na mezinárodní úrovni se teď pokusil kdosi podvést i pana Tomáše. Ten chtěl na jednom z bazarových serverů prodat zánovní notebook za jedenáct tisíc korun. Zájemci se ozvali v podstatě okamžitě. Mezi prvními byl i jakýsi David Roberta, který chtěl počítač zaslat na Ukrajinu.

Převod peněz dokládal oficiální dokument banky. Jenže byl falešný

"Stanovili jsme cenu, za kterou to pošlu. Pán souhlasil a řekl mi, ať mu pošlu svoje identifikační údaje, co se týče banky pro mezinárodní styk. To všechno jsem udělal," popisuje Tomáš. A čekal na připsání peněz. Jenže ty nepřicházely. Kupující z Ukrajiny ale tvrdil, že je odeslal a dokladem mělo být potvrzení od banky HSBC, která sídlí v Londýně. Dva oficiálně vyhlížející dokumenty na Tomášův mail skutečně přišly.

Reportáž Moniky Zajícové

Jenže po důkladném přečtení Tomáše zarazila informace, že jsou peníze blokovány, dokud kupujícímu nedorazí zboží. Až poté je banka připíše na účet prodávajícího. Údajně se mělo jednat o ochranu kupujícího. „Toto jednání se mi zdálo podezřelé včetně naléhání Davida na odeslání. Kontaktoval jsem tedy zastoupení banky v České republice, popsal situaci a zjistil, že banka již toto řeší a že se jedná o velmi povedený podvod,“ říká Tomáš, který tedy nakonec díky svému správnému odhadu o svůj notebook nepřišel.

Šokující podvod...

Podle banky konkrétní podvodník z Ukrajiny napadl její e-mailovou hlavičku a používal ji jako podklad pro to, aby mu klienti zaplatili nebo naopak poslali zboží. „Ta míra sofistikovanosti toho podvodu je zarážející, až šokující,“ říká prima Rádce a bankovní expert Patrik Nacher. A dodává: „Tady je potřeba přitvrdit proti takovým podvodníkům, protože běžný klient už není schopen rozlišit, co je podvod a co ne. A to je velmi nebezpečné. „Zajímavý byznys, jak přijít ke zboží zadarmo,“ komentuje svoji zkušenost s podvodníky Tomáš.

Opatrnost klientů je důležitá

Služba zadržování peněz nicméně skutečně existuje. Banky ji běžně používají. Ovšem týká se většinou mezinárodních transakcí v řádech milionů korun, ne tisícových částek.

"Zjevně se zde jedná o zneužití obchodního jména banky. Přestože banka přikládá prevenci podvodů a jiné finanční kriminality velký význam a má v oblasti detekce podvodů zavedeny systémy na nejvyšší dosažitelné úrovni, je naprosto klíčové, aby také zákazníci dbali maximální opatrnosti," je napsáno v oficiálním prohlášení banky k případu.

O tom, jak může být nebezpečné prodávat zboží přes inzerát, ví i mladík, který v bazaru nabízel telefon. V jeho případě šlo i o zdraví. Více v následující reportáži:

Článek

Pozor při prodeji telefonu Foto: thinkstock.com

REPORTÁŽ: Místo peněz slzný plyn do očí aneb Riziko prodeje přes inzerát!

Nad metodami nejrůznějších zlodějů zůstává rozum stát. Velmi nebezpečná může být i snaha prodat zboží přes inzerát. Své o tom ví dva muži, kteří tímto způsobem chtěli...

Co tedy dělat?

V případě podobných prodejů je vhodné, aby se prodávající ještě před zasláním zboží ujistil, že peníze už byly připsány na jeho bankovní účet.

Spoléhá-li prodávající na potvrzení o platbě zasílané kupujícím, měl by si toto potvrzení u konkrétní banky nejprve ověřit.

Banku kontaktujte, kdykoliv se vám zdá cokoliv podezřelého.

O jaké zboží mají podvodníci největší zájem? Láká elektronika

Na pozoru byste měli být zejména v případě prodeje spotřební elektroniky, jako je právě notebook nebo digitální fotoaparáty, kamery, tablety a podobně. O takové zboží je většinou okamžitý zájem. Zloději tak mají i větší šanci obratem ukradené věci prodat dál a přijít si tak na pěkné peníze.

 

Jaké máte zkušenosti s prodejem přes inzerát vy? Stalo se vám něco podobného? Napište nám do diskuze pod článkem...

 

Další případy šmejdů:

Článek

Nakupování po internetu Foto: thinkstock.com

Šmejdi na internetu? Stovky zákazníků varují před podezřelým e-shopem

Nakupujete přes internet? Dávejte si pozor kde. Přijít můžete o peníze i zboží.

Článek

Šmejdi v maskách Foto: Zprávy TV Prima

REPORTÁŽ: Nový obchod ve městě? Ne, to jen "šmejdi" mění taktiku

Obchodníci, kteří získali nechvalně známou přezdívku "šmejdi", se snaží lákat lidi na své prezentace jinak. Namísto barevných letáků, kterými zvou na všemožné velkolepé...

Článek

Místo masopustu prezentace nádobí Foto: Zprávy TV Prima

REPORTÁŽ: "Šmejdi" ještě neskončili. Co si vymysleli tentokrát?

Další případ podvodných prodejců, kteří se zaměřují hlavně na seniory. Tentokrát lákali na masopusní hody. Místo toho pak lidem nabízeli předražené nádobí... Více v...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

 


Diskuze

reklama