Seriálový BONUS: Nová havarijní pojistka i pár let stará. Co ohlídat?

Havarijní pojištění je vhodné pro drahá auta a vozy mladší 6 let Foto: Havarijní pojištění je vhodné pro drahá auta a vozy mladší 6 letFoto: thinkstock.com

Havarijně pojištěné auto mít nemusíte, je to dobrovolné, záleží jen a jen na vás, jestli si pojistku sjednáte. Pokud „havarijko“ chcete, pří jeho nastavování berte v úvahu nejen rizika, ale řadu dalších kritérií.

 

Na rozdíl od povinného ručení chrání havarijní pojištění kompletně i vaše auto. Třeba kdyby vám ho někdo ukradl nebo poničili vandalové. Jste také kryti proti živelním událostem, při havárii, i když se srazíte se zvěří. Nové auto si jeho majitelé pojistí havarijně asi vždy. Pokud váháte při koupi „ojetiny“, nebo už vám auto nějaký ten rok slouží, tam je vhodné více řešit různá kritéria. I v případě ojetého auta je ale vhodné o havarijním pojištění přemýšlet. Pokud tedy není starší deseti let. Takto staré auto už havarijně nepojistíte a nemá to ani moc velký smysl. U běžných aut se podle odborníků toto pojištění vyplatí do zhruba stáří šesti až sedmi let, u dražších aut pak i pro starší vozy.

Havarijní pojištění on-line Najdětě tu nejvýhodnější nabídku právě pro vás. Během několika minut.

Havarijní pojištění řeší v aktuálním dílu našeho seriálu i Marta s Karlem. Ti ho už nějakou dobu platí, o výši ani podmínky pojištění se ale moc nestarají. Hraný on-line seriál s Patrikem Nacherem týkající se plateb za auto najdete tady:

Seriál o financích - 14. díl - titulní fotka Foto:

 

Nová pojistka

Pokud jste si koupili auto a chcete si sjednat i havarijní pojistku, základní částka se bude odvíjet od aktuální hodnoty vozu. Dále si vyhodnoťe riziko, tedy se rozhodněte, proti čemu chcete mít vůz pojištěný.

ZEPTEJTE SE PRIMA RÁDCE: Energie, Hypotéky, Povinné ručení, Havarijní pojištění, Půjčky, Kreditní karty, Spoření. Poradíme, navrhneme řešení, vyřídíme. Pište na info@prima-radce.cz!

Máte garáž doma i v práci a na ulici téměř nikdy neparkujete? Pak nemá zřejmě velký význam sjednávat si pojištění proti krádeži či vandalismu. Pokud často parkujete venku a ještě máte auto, které bývá často v hledáčku zlodějů, pojištění proti krádeži, vandalismu či živelním pohromám, se může vyplatit. Záleží ale také na vás, jak moc velkou chcete mít jistotu, a typu či hodnotě auta, které jste pořídili (jestli je úplně nové, nebo z bazaru). Také na konkrétních nabídkách tzv. „allrisk“ či akčních cenách pojišťoven. Vždy má smysl si ceny nabídek, včetně toho, co zahrnují, porovnat. Například kalkulačka na Prima Rádci srovnává sazby a ceny pojišťoven včetně akcí a bonusů...

Dalším kritériem, které stojí za zvážení, je spoluúčast. Čím ta je vyšší, tím bývá nižší cena pojistky. Vy si stanovíte, kolik v případě nehody budete platit ze svého a zbytek bude hradit pojišťovna. Například pokud si ve smlouvě stanovíte, že uhradíte 20 tisíc při nehodě, a škoda bude 100 tisíc, pojišťovna zaplatí (nebo by alespoň měla) osmdesát tisíc.“ A při této spoluúčasti je výše pojistky třeba třetinová oproti spoluúčasti na 2 tisíce korun.

Havarijní pojištění můžete uzavřít i společně s povinným ručením u jedné pojišťovny, to pak ušetříte až polovinu oproti tomu, kdybyste ho sjednali samostatně.

 

Fatální následky nehody Foto:

TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně havarijního pojištění. Stačí vybrat jen jeden z nich:
1. Porovnejte si nabídky pojišťoven on-line v kalkulačce!
2. Napište nám, naši specialisté vám připraví nezávazný přehled nabídek na míru: info@prima-radce.cz.
3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.

 Zdroj: Thinkstock

 

Dalším podstatným faktorem pro rozhodování může být například rozsah asistenčních služeb konkrétní pojišťovny. Suma sumárum, cena u havarijního pojištění je důležitá, ale není to jediný faktor, kterým byste se měli řídit. Důležitá je kvalita péče o zákazníka ze strany pojišťovny, nabízené limity plnění či možnosti kombinace nejrůznějších rizik.

Pojištění už platíte...

Pokud havarijní pojištění máte, vyplatí se ho pravidelně aktualizovat, ne jen každoročně platit složenku, která přijde poštou do schránky. Vaše auto totiž každým rokem ztrácí hodnotu, přitom pojištění i případné plnění při nehodě a podobně, se počítá z aktuální hodnoty auta. Pokud se stane nehoda, pak vám pojišťovna nedá tolik, na kolik si platíte.

Zkontrolujte si, jestli nepřeplácíte zbytečně pojistku. V případě plnění by vám pak pojišťovna dala míň peněz, než na kolik si platíte.

Doporučujeme tedy pravidelně zažádat o obnovení smlouvy u pojišťovny a nechat přepočítat aktuální cenu auta, kterým jezdíte. Tímto krokem můžete ušetřit až několik set korun za stejných pojistných podmínek u stejné pojišťovny.

Zejména u starších aut nemá také smysl sjednávat pojištění na všechna rizika. Třeba u aut starších pěti let klesá riziko krádeže a neřešíte třeba drobné oděrky, tam má cenu uvažovat třeba jen o kombinaci rizik havárie a živlu.

Každý rok, když přijde složenka, tak je to impuls k tomu se zamyslet, jak je možné přenastavit a přehodnotit smlouvu s pojišťovnou:

  • Neodpadla nějaká rizika?
  • Kontrola aktuální nabídky a podmínek pojišťoven, například na Prima Rádci
  • Zvážit připojištění (přední sklo, zavazadla)

Článek

Jedoucí auta Foto:

REPORTÁŽ: Havarijní pojištění versus stáří auta. Hlídáte si to?

Redaktor Jakub Klingohr natočil zajímavou reportáž o havarijním pojištění. Zjistil, že mnoho řidičů zbytečně přeplácí pojistky tím, že neaktualizují své smlouvy s...

Shrnutí: Jak lze ušetřit na havarijním pojištění?

  • pojistěte se proti podstatným skutečnostem
  • hlídejte si pravidelně částku a aktualizujte smlouvu u pojišťovny podle hodnoty stárnoucího auta, případně přehodnoťte rizika postupem času či podle aktuální situace
  • nastavte správně spoluúčast (při vyšší spoluúčasti je pak nižší pojistka) – vyhodnoťte si, nakolik chcete či můžete v případě nehody platit ze svého...

Vše o efektivním nastavení havarijního pojištění včetně přehledných tabulek s příklady nastavení pojištění i možných úspor najdete tady:

Článek

Jak správně nastavit havarijní pojištění? Foto:

Jak efektivně nastavit pojištění na auto? Tady je NÁVOD!

Při dopravní nehodě slouží havarijní pojištění ke krytí škod na vlastním autě, pokud je nehoda způsobena pojištěným řidičem. V opačném případě je plnění vyplaceno z...

 

Může se vám ještě hodit:

Článek

Nehoda dvou aut Foto:

13 případů, kdy nedostanete náhradu škody na havarijně pojištěném autě!

Povinné ručení platit musíte, havarijní pojištění je dobrovolné. Řidiči si ho platí pro dobrý pocit, kdyby se s jejich autem něco stalo. Kdy ale nemůžete počítat s...

Článek

Auta po dopravní nehodě Foto:

Hyeny na silnicích? Dejte si pozor na lovce nehod!

Rychlostí blesku se objevují u dopravních nehod. Pomůžou, ale rozhodně ne (jen) pro vaše dobro. Tady jde o velký byznys.

Článek

Nehoda se může stát kdykoliv... Foto:

Neplaťte zbytečně vysoké havarijní pojištění na auto!

S každým přibývajícím rokem ztrácí vaše auto svoji hodnotu. S tím neuděláte nic. Můžete, respektive měli byste to ale využít ve svůj prospěch. S nižší cenou vozu snižujte...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

 

 

 

Diskuze

reklama