Seriálový BONUS: Dopis o zdražení povinného ručení. Co dělat?

Dopis o zdražení povinného ručení najde ve schránce zřejmě každý majitel auta Foto: Dopis o zdražení povinného ručení najde ve schránce zřejmě každý majitel autaFoto: thinkstock.com

 

Každý, kdo vlastní nebo provozuje auto, musí platit povinné ručení. Je to prostě povinné. Tím, že platíte, máte jistotu, že pokud někomu způsobíte škodu, pojišťovna za vás sumu požadovanou k uhrazení škody zaplatí. Ve většině případů. Existují totiž také takzvané výluky z pojištění. Řidič musí počítat i s tím, že pokud jede opilý nebo autem ve špatném technickém stavu či v zimě na letních "gumách", může to být pro pojišťovnu důvod škodu následně po něm vymáhat... V zásadě, pokud ale škodu způsobí řidič nechtěně a nemůže za to vada na autě, škodu by pojišťovna měla automaticky zaplatit...

Povinné ručení on-line Najděte během několika minut tu nejvýhodnější nabídku právě pro vás.  Dopis pro každého

Co je ale v poslední době zásadní? Ceny povinného ručení porostou. Týká se to všech řidičů bez výjimky. Více přitom ceny porostou mladším šoférům do třicítky, protože ti podle pojišťoven více bourají a nemají tolik zkušeností.

Proč? Pojistky se zvedají zejména kvůli legislativním změnám. Dlouho se částka za povinné ručení držela nízko, nicméně koncem loňského roku se začala zvyšovat. Pojišťovny musely začít přispívat na zásahy hasičů, od letošního ledna navíc platí Nový občanský zákoník a s ním vyšší individualizované odškodňování v případě újmy na zdraví či smrti při haváriích.

Pokud jste navýšení ceny za povinné ručení ještě nepocítili, můžete zprávu čekat ve schránce s novou zelenou kartou a složenkou na další rok. Stejný dopis dorazil hrdinům našeho on-line seriálu. Na příběh o povinném ručení se můžete podívat zde.

Seriál o financích - 13. díl - titulní fotka Foto:

Co dělat, když přijde dopis? Za prvé: Porovnejte ceny

Pokud chcete nebo musíte jezdit autem, platit je povinnost. Vy můžete ale vybírat, u koho máte sjednané povinné ručení. Základ je tedy porovnávat. Nabídky pojišťoven jsou různé a i po zdražení napříč všemi institucemi jsou mezi konečnými nabídkami až několika tisícové rozdíly. Ale volba povinného ručení není jenom o ceně. V tomto případě je třeba také porovnat, co všechno povinné ručení zahrnuje, konkrétní produkt volíte i podle toho, jak často jezdíte a podobně. Vybíráte například výši odpovědnosti za způsobenou škodu, různá připojištění, nebo můžete dát přednost variantě sjednání povinného ručení spolu s havarijním pojištěním u jedné pojišťovny.

 

Povinné ručení - ikonka Foto:

TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně povinného ručení. Stačí vybrat jen jeden z nich:
1. Porovnejte si nabídky pojišťoven on-line v kalkulačce!
2. Napište nám, naši specialisté vám připraví nezávazný přehled nabídek na míru: info@prima-radce.cz.
3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.

 

Odpovědnost za škodu

Pro řidiče, který jezdí velmi často, odborníci doporučují sjednat odpovědnost za škodu ve výši 70 milionů korun. Základ je přitom 35 milionů. Nicméně vzhledem ke zvýšeným náhradám, které pojišťovny musejí od letošního ledna platit poškozeným při dopravních nehodách, je jistější vyšší krytí.

Balíček u jedné pojišťovny

Lze se k povinnému ručení připojistit, například na srážku se zvěří, nebo lze sjednat zároveň s povinným ručením i havarijní pojistku. Je to výhodnější, lze pak převést například i bonusy.

Za druhé: Našli jste lepší nabídku? Změňte pojišťovnu

Pokud nebudete souhlasit s novými podmínkami pojišťovny, které vám pošle poštou, a najdete výhodnější nabídku jinde, můžete smlouvu zrušit a sjednat si nové povinné ručení.

Stávající smlouvu musíte vypovědět písemně do jednoho měsíce ode dne doručení dopisu, kde se mění podmínky. Dopis zašlete poštou doporučeně. Potřebujete-li poradit, kontaktujte finanční experty Prima Rádce na info@prima-radce.cz nebo na telefonním čísle 810 811 812, kde vám pomohou celý proces zrealizovat a případně také zdarma připraví přehled všech aktuálních nabídek pojišťoven šitých na míru právě vám a vašemu autu.

Související:

Článek

Ceny za povinné ručení rostou Foto:

Cena povinného ručení vzrostla o desítky procent. Růst má i příští rok

Čísla hovoří jasně. A zatím není podle finančních odborníků jisté, kde se růst cen zastaví...

Článek

Spočítejte si cenu povinného ručení za vaše auto Foto:

Povinné ručení zdražuje: Máte šanci SNÍŽIT jeho CENU? Zjistíte v článku

Zajímá i nás, jak moc se aktuální zdražování dotýká řidičů a jestli mají šanci cenu povinného ručení (když už ho musí platit) udržet na minimu...

 

Prima Rádce je na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

reklama