Sazby hypoték nebyly nikdy nižší. Jaký trend bude následovat?

Reportáž - Radíme s hypotékami ve Zprávách Foto: Reportáž - Radíme s hypotékami ve ZpráváchFoto: Zprávy FTV Prima

 

Prosincová průměrná výše úrokových sazeb byla opět rekordní – 2,37 procenta. Lednové statistiky zatím generují hodnotu 2,4 procenta. Někteří klienti bank se dostanou dokonce i pod 2 procenta. Přitom před šesti lety přesahovala úroková míra standardně 5 procent.

Vývoj sazeb hypoték Foto:

Výhodná hypotéka

Úroková sazba nikdy tak nízká nebyla a pro všechny žadatele o úvěr na bydlení to znamená jediné: Mají stále velkou šanci získat historicky nejvýhodnější hypotéku. Také ti, kteří už úvěr nějaký ten rok pravidelně splácejí, mají možnost platby snížit u své, případně jiné banky. "Klienti samozřejmě mají možnost, častokrát ve chvíli, kdy jim končí fixace, refinancovat hypotéku, v tuto chvíli častokrát za příznivější sazbu," připomíná ekonom Jan Bureš. Pokud jste si vzali hypotéku už v minulosti, nemusíte si tak kvůli vysokým úrokům zoufat.

Desítky tisíc hypoték ročně

O hypotéky je mezi Čechy velký zájem. Už čtvrtým rokem překročil počet poskytnutých úvěrů na bydlení hranici 70 tisíc, v roce 2013 to bylo dokonce více než 92 tisíc. Loni pak o zhruba 8 tisíc méně. Banky tak mají stále plné ruce práce a jisté klienty. "Jednak proto, že úroky jsou nízké a jednak proto, že když roste ekonomika, tak se také očekává, že porostou ceny nemovitostí," popisuje trend ekonomická analytička Markéta Šichtařová. A ekonomika už roste, takže se dá čekat, že spolu s ní ceny nemovitostí opravdu porostou. Aktuálně relativně levné nemovitosti se tak rovnají slušnému zisku do budoucna.

Porovnejte si nabídky:

Reportáž Marcely Svobodové

Srovnání

Zatímco v roce 2008 byla měsíční splátka hypotéky na 1 500 000 korun zhruba 14 800, na konci loňského roku spadla až na 11 300 korun za měsíc. Rozdíl je tak 3 500 korun. Na trhu ale aktuálně najdete i nabídky s mnohem nižší sazbou, konkrétně pod hranicí 2 procent. Přehled všech nabídek hypotečních úvěrů na trhu získáte v internetovém porovnávači na Prima Rádci. Například úrokové sazby pro novou hypotéku na 20 let ve výši jednoho milionu korun (při kupní ceně nemovitosti 1 200 000 korun) s fixací na 5 let se v porovnávači pohybují od 1,79 procenta po 2,82 procenta. Měsíční splátky se pak pobybují od 4 960 po 5 456 korun.

 

Marcela Svobodová Foto:

"Podle odborníků se výše úrokové sazby u hypoték bude ve velmi nízkých číslech pohybovat i nadále," zjistila Marcela Svobodová, reportérka Zpráv FTV Prima."

 

 

Co dál?

Podle ekonomů budou sazby hypoték výhodné minimálně ještě v řádech týdnů, respektive měsíců až letech. "V celé eurozóně platí, že by v následujících měsících až letech mělo být stále velmi výhodné vzít si hypotéku," říká Markéta Šichtařová. Jan Bureš si myslí, že se průměrná čísla mohou přiblížit až těsně ke 2 procentům. Dodává ale: "Pokud se ale výrazně nezmění situace na světových trzích." Vzhledem k nízkým úrokům odborníci nedoporučují sjednávat variabilní hypotéku, protože už i fixní sazby se u některých bank pohybují ve stejné výši, jako pohyblivé sazby navázané na PRIBOR. Finanční odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek doporučuje sazbu u hypotéky zafixovat. "Je možné, že v rámci marketingových aktivit sazba ještě lehce klesne, nicméně pokud by si měl klient vybrat, je výhodné fixovat okolo pěti let," říká.

 

Hypotéka - bydlení na dosah Foto: thinkstock.com

Nemáte svého finančního poradce a potřebujete poradit s výběrem hypotéky? Obraťte se na naše odborníky prostřednictvím kontaktního formuláře. Pomůžou vám zdarma najít nejvýhodnější úvěr a vyřešit veškeré papírování.

 

 

Nejen úroky, ale i další poplatky tvoří hypotéku

U hypotéky je ale důležité porovnat nejen výši úroků, ale i podmínky bank a případné poplatky. Mohou být napříč trhem různě vysoké. Jak vybrat hypotéku, která vyhovuje právě vám a vašemu rodinnému rozpočtu? Jak vysoké byste měli mít měsíční příjmy a úspory na konkrétní požadovanou výši hypotéky či hodnotu nemovitosti? Podívejte se na hraný on-line seriál Prima Rádce věnovaný právě tématu pořizování bydlení na hypotéku, který spolu s dalšími informacemi najdete v tomto SPECIÁLU:

Seriál o financích - 9. díl - titulní fotka Foto:

 

>>> Najděte nejvýhodnější hypotéku pro vás a vaši nemovitost. ZDE <<<

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Může se vám hodit:

Článek

Poradíme, jak ušetřit... Foto:

Prima NÁVOD: 6 tipů, jak UŠETŘIT tisíce korun

Co takhle změnit trochu zajeté stereotypy, věnovat pár minut srovnání na internetu, pohrát si s nabídkou na trhu? Zkuste to a budete překvapeni, kolik tisícovek vám může z...

Článek

Spočítejte si cenu povinného ručení za vaše auto Foto:

Povinné ručení zdražuje: Máte šanci SNÍŽIT jeho CENU? Zjistíte v článku

Zajímá i nás, jak moc se aktuální zdražování dotýká řidičů a jestli mají šanci cenu povinného ručení (když už ho musí platit) udržet na minimu...

Článek

Hurá, je tu teplo. A levně!  Foto:

5 kroků a budete si vyskakovat. Jak taky můžete ušetřit tisíce korun?

Šetřit se dá různě. Někdo přestane kupovat dražší šampon, někdo přestane chodit na pivo, někdo si nepořídí to a nebo ono. Takhle to ale dělat nemusíte. Šetřit se dá dost...

Diskuze

reklama