Nový zákon slibuje předčasné splácení úvěrů bez poplatků. Ne ale pro každého

Získat úvěr bude možná těžší... Foto: Získat úvěr bude možná těžší...Foto: thinkstock.com

Nový zákon o úvěru pro spotřebitele, který už schválili poslanci, začne platit brzy. Podle některých odborníků sice kvůli tomu zdraží úvěry i hypotéky, na druhou stranu by je ale zase měl umožnit splatit dříve bez sankcí a poplatků. Bude to ale opravdu tak, jak to na první pohled vypadá?

Pokud banky nepřijdou s nějakým trikem, jak zamezit předčasnému splácení půjček bez poplatků, lidé by mohli na základně nového zákona splatit své spotřebitelské úvěry a hypotéky vesměs kdykoliv, aniž by za to něco zaplatili. Dojít by mělo i k omezení sankcí za pozdní splátky. Tak to alespoň vypadá na první pohled. Jenže o tom, že to se zákonem nebude z hlediska benevolence vůči klientům bank tak horké, jak se říká, ale svědčí to, že nová legislativa také stanovuje, že při dřívějším splacení úvěru bude mít jeho poskytovatel, tedy banka, právo na úhradu takzvaně účelně vynaložených nákladů, které mu v souvislosti s předčasnou úhradou objektivně vzniknou. Jen v těžkých životních situacích, například při dlouhodobé nemoci, bude předčasné splacení úvěru na bydlení zcela zdarma. „Ono je to svým způsobem logické, protože i banky musejí počítat, takže pokud někomu dají úvěr za perfektní úrok i RPSN s tím, že se s ním domluví, že ho bude splácet deset let, ale on přijde po deseti dnech a peníze jim vrátí, bance tím vznikne ztráta, protože z výnosu deseti dnů za úvěr těžko zaplatí jenom tu armádu svých zaměstnanců, kterým ten konkrétní úvěr prošel rukama,“ vysvětluje analytik bankovního trhu Prima Rádce Michal Koubek.

Bepečné půjčky, transparentní hodnota RPSN: ONLINE SROVNÁNÍ PŮJČEKSankce za pozdní splátky být mohou...

Podobně bude fungovat i vypořádání pozdních splátek. Jakkoli novinové titulky hlásají, že banky už nebudou opozdilce s placením smět „oškubat“ tak jako to dělají teď, podle nového zákona i v případě prodlení splátek si bude moci banka naúčtovat penále a smluvní pokuty. A to „jen“ do 50 procent z výše úvěru, nejvýše do 200 000 korun. To značí, že třeba při 100 tisícovém úvěru a jedné pozdní splátce si banka může naúčtovat až 50 tisíc korun poplatek. To udělá asi málokterá solidní banka, ale i tak je vidět, že zákon vnese další a nové parametry do nastavení úvěrů, které bude nezbytné zohlednit při jejich výběru.

Článek

Finanční porada - Hypotéka Foto:

CO VÁS ZAJÍMÁ... Kolik mi banky půjčí nebo na jak velkou hypotéku dosáhnu?

Uvažujete o hypotéce? Pak vás asi napadla stejná otázka, jako řadu našich čtenářů. Na jak velkou hypotéku vůbec dosáhnu? Základní kritéria, od čeho se odvíjí výše úvěru,...

Novinka, která potěší, ale asi způsobí zdražení

„Dobrou novinkou je ale třeba to, že měsíc před každoročním výročím uzavření smlouvy budou moci lidé zdarma splatit až čtvrtinu hypotéky. Banky také budou muset už v reklamě říct, kolik bude hypotéka skutečně stát a tuto informaci budou muset písemně potvrdit ještě před podpisem smlouvy,“ vysvětluje Koubek. Nicméně právě možnost splacení čtvrtiny hypotéky bez poplatků může podle odborníků znamenat zdražování. "Čím větší administrativní zátěž, kterou budou dodržovat jenom seriozní bankovní instituce, tak tím je větší pravděpodobnost, že se to promítne do zdražování úvěrů," míní bankovní expert Patrik Nacher.

Vyzkoušejte: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK na českém trhu

Sníží se nabídka úvěrů

Jakkoli zákon zamíchá se současným nastavením parametrů spotřebitelských úvěrů a hypoték, zcela jistě omezí nabídku úvěrů na trhu. Z trhu vyžene mnoho nebankovních institucí poskytujících úvěry požadavkem na zvýšení jejich kapitálu a zavede i přísnější kontrolu možností klientů bank a zavedených nebankovních institucí úvěr řádně splácet. „Úvěr by měl podle návrhu zákona věřitel poskytnout jen tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů řádně splácet. Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a dostane už zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností,“ doplňuje Michal Koubek.

Článek

Zážitky z dovolené na dluh můžou po návratu "zhořknout"... Foto:

Půjčky na dovolenou končí i osobními bankroty. Raději šetřete, víme jak

Moře, pláž, hory, slunce. Kdo si to může dovolit, často vyráží v létě na dovolenou k moři. Jenže je i řada těch, kteří si dražší dovolenou dovolit nemůžou, a přesto jedou....

Hrozí soudní spory?

V této oblasti mohou ale novou letgislativu někteří zneužívat a tím zvýšit počet soudních sporů. "V tomto vidím takovou berličku pro nepoctivé plátce, kteří to mohou zkoušet," myslí si advokát Daniel Pikal. Aby se tomu zamezilo, může se stát, že banky budou hodně na pozoru, komu vůbec úvěr dají. A v některých případech se může stát, že úvěr raději člověku neposkytnou. "Čím víc takových lidí bude, tím je větší pravděpodobnost, že se obrátí na lichváře," varuje Patrik Nacher.

Článek

Je cesta, jak se dostat z dluhové pasti? Foto:

Půjčka na splacení půjčky? 7 pravidel u dluhové pasti (která vás mohou i zachránit)

Mnoho lidí se potýká s problémem, z čeho zaplatit měsíční splátku za sjednaný úvěr. Snadno se pak mohou dostat do dluhové pasti. Jak tomu zabránit? A jaká je z ní cesta ven?

Prevence dluhových pastí to není...

Právě na lichváře si ale má posvítit Česká národní banka, která je může pokutovat částkou až 20 milionů korun. Centrální banka má regulovat i podnikání nebankovních subjektů. Právě to má také snížit počet neseriózních firem. "Díky tomu, že budeme licencovat ty poskytovatele, tak se jejich množství radikálně sníží. Podle našich odhadů se nyní počet pohybuje okolo 60 tisíc poskytovatelů," řekl mluvčí ČNB Marek Zeman. Odborníci nicméně tvrdí, že i přes nový zákon nelze zabránit tomu, aby se lidé dostali do dluhové pasti. Hlavní je, abychom si pořádně rozmysleli, zda je pro nás půjčka opravdu nutná...

Bepečné půjčky, transparentní hodnota RPSN: ONLINE SROVNÁNÍ PŮJČEK

 

Plánujete vlastní bydlení? Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 

Ve spolupráci s redaktorem Zpráv FTV Prima Josefem Mádle

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima každý den v 18.55 hodin. Nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama