Novinky v zákoně mají pomoci více lidem s oddlužením. Co se chystá?

Zadlužuje se stále více lidí... Foto: Zadlužuje se stále více lidí...Foto: thinkstock.com

Půjčujeme si jedna radost, na všechno. Nějakou půjčku má každý třetí Čech a zadluženost stále roste. Ministerstvo spravedlnosti proto připravilo novelu insolvenčního zákona. Jednou ze zásadních změn je zrušení hranice 30 procent splacení dluhu pro oddlužení. Změn se dočká i exekuční řád.

Sledujte aktuální dění i online: Prima PLAY - Zprávy

 

V současné době Češi dluží přes 1,3 bilionu korun, to je víc než dělá státní rozpočet na jeden rok. Podle ministra spravedlnosti za zadlužováním Čechů stojí hlavně fakt, že dnes si můžete půjčit prakticky na cokoli. A Češi to s radostí dělají, nejčastěji si přitom půjčujeme na zvelebení domácnosti a modernizaci elektrospotřebičů. Jenže nektěří jsou ochotní půjčit si velké peníze na Vánoci či svatbu. Jenže pak jim jejich půjčky často přerostou přes hlavu. "Z poměrně malého dluhu na začátku, když už jednou se rozjedete po tom svahu, tak ten dluh narůstá velice rychle a tu hranici třiceti procent splatitelnosti překonáte ani nevíte jak," říká ministr spravedlnosti Robert Pelikán /ANO/. Své o tom ví i pan Emil, kterého jeho dluhy dohnaly dokonce až do vězení. "Bohužel jsem si vzal nějaké půjčky, nebankovní, v době, kdy jsem byl výdělečně činný. Ale pak jsem o tu práci bohužel přišel, a pak ty dluhy bohužel narůstaly, dokud jsem nebyl schopen splácet," popisuje svoji zkušenost nešťastný dlužník.

Když úvěr, tak bezpečně. Online aplikace PŮJČKY: Tranparentní nabídky, jasná hodnota RPSN, úroky, víte, kolik přeplatíte...

Změní vše nový zákon?

Ministr spravedlnosti proto připravil novelu insolvenčního zákona. Ta by měla přinést oddlužení většího počtu dlužníků. Základem je zrušení třicetiprocentní hranice splacení dluhu pro oddlužení. O tom, kdo bude oddlužen, bude rozhodovat soud. "Důležité je, že bude rozhodovat právě i na základě zprávy insolvenčního správce, který bude mít za úkol, aby s tím člověkem pracoval," doplnil ministr Pelikán.

Článek

Zadlužit se kvůli dárkům, nebo raději ne? Foto:

6 důvodů, proč si (ne)vzít půjčku na Vánoce!

Začal advent, Vánoce tu budou co nevidět, a pokud ještě nemáte nakoupeno, asi si říkáte, že je už načase dárky pořídit.

Dluží i vězni

Výraznou skupinou, která je zadlužená a většinou vysokými částkami, jsou pachatelé trestné činnosti. Často jde o peněžité tresty za činy, které je přivedly do vězení. Ani novela insolvenčního zákona jim život příliš neulehčí. "Ten institut oddlužení neznamená, že chceme ošidit oběti. Pachatel musí vždycky zaplatit škodu, kterou způsobil, na zdraví nebo i na majetku," vysvětluje ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Článek

Pokud s úvěrem manžela/ky nesouhlasíte, nebude dluh spadat do společného jmění Foto:

CO DĚLAT, KDYŽ... si manžel vzal bez mého vědomí půjčku na auto. Můžeme ho vrátit?

Není to záviděníhodná situace, a tak jednoduché řešení neexistuje. Poradíme ale, jak eliminovat možné nepříjemné následky, pokud jde o úvěr...

Funguje insolvenční poradna

Kromě novely insolvenčního zákona se chce ministerstvo spravedlnosti podívat na zoubek i exekučnímu řádu. "Chceme zavést nějaké poplatky, které věřitelé budou platit za to exekuční řízení. Chceme zavést povinné zálohy na náklady exekuce," doplnil ministr spravedlnosti. Probační a mediační služba mimo jiné založila v lednu letošního roku na pomoc všem dlužníkům v Českých Budějovicích bezplatnou insolvenční poradnu. Od ledna ji navštívilo a její služby využilo na osmdesát lidí. V případě, že se projekt osvědčí, by se mohl rozšířit do celé republiky.

Karel Rychlý, reportér Zpráv FTV Prima

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv po odvysílání na Prima PLAY - Zprávy.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama