Máte problémy s dluhy? Můžete si nechat poradit, jak z obtížné situace ven

Pětina Čechů nezvládá splácet své dluhy včas... Foto: Pětina Čechů nezvládá splácet své dluhy včas...Foto: thinkstock.com

Lidé, kteří jsou ve finanční tísni a nejsou schopni splácet své dluhy, se mohou už příští týden zdarma poradit s odborníky, jak řešit svoji obtížnou finanční situaci - a to v rámci mezinárodního Dne bez dluhů, který připadá na 15. listopadu.

Nesplácet dluhy je cesta k exekuci. A právě tam se žene každý pátý z nás. Pětina obyvatel v Česku totiž nesplácí své dluhy včas. "Do dluhů se lidé dostávají většinou kvůli běžným půjčkám - třeba na elektrospotřebiče nebo na nějaké vybavení domácnosti," říká mluvčí společnosti na správu a vymáhání pohledávek Markéta Kolářová. "V současné době je pod exekucí a tudíž v dluhové pasti více než 50 tisíc klientů úřadu práce", dodává generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Až když teče do bot...

Problémy s dluhy řeší i pan Pavel. Půjčil si okolo dvaceti tisíc korun. Když ještě chodil do zaměstnaní, neměl se splácením sebemenší problém, jenže pak odešel do důchodu a peníze na splátky najednou nebyly. "Neuvědomil jsem si, že když nebudu splácet, tak to bude narůstat a ono to narostlo na 50 tisíc. Já jsem se snažil ten dluh splatit druhou půjčkou, jenže bohužel to největší hloupost jakou může člověk udělat," popisuje Pavel svoji hořkou zkušenost s rychle získanými penězi. A dodává: "Bohužel člověk nad tím tolik nepřemýšlí, až když lidově řečeno začne téct do bot..."

Článek

Půjčka není zadarmo... Foto:

Kolik stojí nákup na dluh? Až desetkrát víc!

Auto, lednice, byt, chata, dovolená. Nejen na to všechno si lidé půčují. A stále víc.

Vánoce = rizikové období

Jedním z období, kdy se lidé zadlužují, jsou i blížící se Vánoce. Máme proto pro vás několik rad, jak svátky prožít v klidu a finančně nevykrvácet.

  • Připravte si seznam lidí, které chcete obdarovat a svůj rozpočet na vánoční dárky rozdělte mezi ně.
  • Dárky nakupujte s předstihem. Čím blíže jsou Vánoce, tím je i nakupování dárků dražší.
  • Schovávejte si stvrzenky od dárků. Až zjistíte, že jste koupili špatnou velikost, budou se hodit.
  • Zkuste darovat poukaz na služby, které zrealizujete vy sami. Nabídněte babičce mytí oken nebo generální úklid.
  • Obdarujte jen děti a s dospělými se domluvte, že si dárky dávat nebudete.
  • Asi každý, který si prošel zadlužením, vám potvrdí, že nestojí za to se zadlužit kvůli dárkům. Pamatujte si následující: "Lepší je nemít žádné dárky, než mít dluh", radí i ekonom Vladimír Pikora.

Článek

Zadlužit se kvůli dárkům, nebo raději ne? Foto:

6 důvodů, proč si (ne)vzít půjčku na Vánoce!

Začal advent, Vánoce tu budou co nevidět, a pokud ještě nemáte nakoupeno, asi si říkáte, že je už načase dárky pořídit.

Den bez dluhů - Máme seznam míst, kam se můžete obrátit

Lidé, kterým hrozí dluhy, se mohou na 31 pobočkách Úřadu práce po celé České republice v rámci Dne bez dluhů zdarma poradit s odborníky, jak řešit svoji obtížnou finanční situaci. Odborní poradci budou k dispozici příští týden - od pondělí 14. do středy 16. listopadu.

NEPŘEHLÉDNĚTE: DEN BEZ DLUHŮ - SEZNAM POBOČEK ÚP S BEZPLATNÝM PORADENSTVÍM

Proč to končí často špatně?

Podle nedávného výzkumu si během života vzalo nějakou půjčku osm z deseti lidí. Většina z nich kývne hned na první nabídku. Když už si totiž lidé půjčují, třeba právě na Vánoce, tak si půjčují nejčastěji u své vlastní banky. To znamená, že vůbec neporovnávají a nejdou do jiného finančního ústavu, když už se tedy rozhodli riziko zadlužení podstupovat. (Pro srovnání nabídek na trhu můžete využít například i transparentní porovnávač půjček na Prima Rádci.) Podle finančních odborníků jsme také moc důvěřiví, nečteme smlouvy, které podepisujeme a často nemáme finanční přehled. Smlouvu si tedy vždy důkladně přečtěte a nebude-li vám cokoliv jasné, raději nepodepisujte a poraďte se s nezávislým odborníkem.

 

VŠE DŮLEŽITÉ ve SPECIÁLU O PŮJČKÁCH

Máte v peněžence "jen pár drobných"? Půjčku si dobře rozmyslete... Foto:

  • jak vybrat půjčku s nejmenším rizikem
  • můžete si půjčku vůbec dovolit?
  • rizika půjčování
  • online videoseriál (vážně i s nadsázkou)

 

 

Ve spolupráci s Eliškou Čeřovskou, reportérkou Zpráv FTV Prima

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama