Krok za krokem za úvěrem? aneb Desatero pro rozhodování o půjčce na dárky

Konec finančních negramotů v Čechách. Desatero na vánoční nákupy Foto: Konec finančních negramotů v Čechách. Desatero na vánoční nákupyFoto: Thinkstock/Prima Rádce

Vzít si půjčku na vánoční dárky nebo nevzít? Tohle vám pomůže se rozhodnout...

Jak se rozhodnout, jestli si vzít půjčku na vánoční dárky? Vzít, nevzít? Je pravda, že správné a rozumné je: Nevzít! Rozhodovací diagram sice nemáme, ale myšlenkový postup jsme vytvořili, respektive bankovní expert Patrik Nacher. Takže pokud si chcete být jisti, že se nemůžete dostat do maléru v podobě osobního bankrotu či exekuce, projděte si následující body krok za krokem a uvidíte, kam se nakonec ve výsledku dostanete. Základní stanovisko je přitom jasné...

1. Neberu si půjčku na vánoční dárky ani na Vánoce jako takové, pokusím se nepodlehnout emocím a nákupní horečce, které jsou v tomto čase všudypřítomné.

2. Když už si nemohu pomoci a musím si půjčit, čímž poruším bod 1., učiním tak od seriózních institucí – banky nebo značkové nebankovní úvěrové instituce.

Článek

Půjčovat si na vánoční dárky může být rizikové... Foto:

Dárky na dluh? Raději ne... Vánoční půjčky končí často i exekucí

Už nakupujete dárky pod stromeček? Pokud nemáte dost peněz, možná uvažujete o půjčce. Je to nejjednodušší řešení, říkáte si. Snadné to sice je, ale může se vám kvůli tomu...

3. Pokud mi nechtějí půjčit instituce z bodu 2., nikam dál nejdu, neboť zřejmě nejsem „úvěruschopný“, a tím se vracím do bodu 1.

4. Pokud jsem porušil bod 1. a nakonec si přece jen půjčil a zároveň jsem úspěšně prošel bodem 2., tak si vyberu správný produkt pro tento krátkodobý účel – např. kreditní kartu, kde při vrácení peněz v bezúročném období neplatím úroky. Už méně vhodný je spotřebitelský úvěr a naprosto mimo jsou tzv. mikropůjčky.

5. Úvěrové nabídky si poté na internetu porovnám stejně, jako to dělám při porovnání ceny jakéhokoliv jiného zboží. Úvěr si neberu pod časovým tlakem i přesto, že se Vánoce blíží a já nemám ani jeden dárek.

Článek

Konec finančních negramotů v Čechách. Nenechte se napálit... Foto:

Přísloví napoví aneb 16 rad, jak se nenechat napálit ve světě financí

Je to tak. V řadě situací, a především v otázce našich peněz, si chtě nechtě necháváme líbit spoustu věcí, které nás mohou ve výsledku dostat do pěkného maléru.

6. Takové porovnání je paradoxně srozumitelnější a jasnější, protože u úvěrů existuje tzv. RPSN, tedy celkové náklady za úvěr vyjádřené ročně v procentech, zatímco u cen běžného zboží tomu tak není, a právě tam mohu být nepříjemně překvapen nárůstem vedlejších nákladů (pojištění, poštovné, doprava apod.).

7. Po opadnutí nadšení z Vánoc úvěr svědomitě splácím i přesto, že dárky třeba neměly u obdarovaných úspěch.

Článek

Zadlužit se kvůli dárkům, nebo raději ne? Foto:

6 důvodů, proč si (ne)vzít půjčku na Vánoce!

Začal advent, Vánoce tu budou co nevidět, a pokud ještě nemáte nakoupeno, asi si říkáte, že je už načase dárky pořídit.

8. Nepůjčuji si znovu na splácení původního úvěru na Vánoce.

9. Vedle splácení vánočního úvěru si budu každý měsíc odkládat a vytvářet drobnou rezervu na příští Vánoce, abych si už nemusel znovu půjčovat a porušovat tím opětovně bod 1.

10. Vánoce nejsou jen o penězích a nákladech, přemýšlím, jak je šťastně prožít tak, abych se kvůli tomu nezadlužil a nezbláznil. Pokud už jsou s Vánocemi spojené vyšší výdaje, směřuji je do zvelebení bydlení či do modernizace domácnosti (i to lze pojmout jako dárek), což je svého druhu prospěšná investice.

Článek

Na pravidelných platbách můžete ušetřit tisíce korun ročně... Foto:

5 pravidelných plateb, na kterých můžete začít šetřit okamžitě

Budete překvapeni, o kolik víc vám může z výplaty zůstat, aniž byste museli výrazně měnit své návyky. A kolik ušetříte? Budete mít jasno během několika minut.

 

ONLINE SROVNÁNÍ
>>> Kreditní karty (včetně slev a bonusů)
>>> Půjčky: Trasparentní hodnota RPSN i výše splátek

 

Spoustu dalších praktických informací pojatých nevšedním a originálním způsobem pomocí známých přísloví, přirovnání a rčení se dozvíte v nové knize Patrika Nachera: Konec finančních negramotů v Čechách.

Kniha Konec finančních negramotů v Čechách Foto:

PRÁVĚ V PRODEJI

Zdravý selský rozum musí zvítězit nad hloupostí, pokrytectvím a demagogií! Přestaňte doplácet na šmejdy a vychytralé rádobyporadce, kteří místo na vás myslí na vlastní kapsu. Zásady finanční gramotnosti vysvětlené pomocí známých přísloví si osvojíte snadno a rychle...

 


Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama