5 věcí, na které byste si nikdy neměli brát půjčku

Na některé věci je lepší si našetřit... Foto: Na některé věci je lepší si našetřit...Foto: Thinkstock/Prima Rádce

Někdy je těžké odolat pokušení. Ale pokud na následující věci nemáte peníze, radši na ně (alespoň prozatím) zapomeňte a kvůli nim se nezadlužujte. Poradíme vám, jak na některé z nich můžete naopak docela snadno ušetřit...

Půjčku má podle statistik každý druhý Čech a každý osmý ji nezvládá splácet. A pro šedesát procent národa je život na dluh naprosto normální věc. Jenže možnost mít peníze okamžitě k dispozici je pro lidi často důležitější než obezřetnost při uzavírání smlouvy o úvěr. A nezřídka takové ukvapené jednání končí špatně. Ano, někdy může být zadlužení skutečně nevyhnutelným řešením životní situace. V takovém případě je vhodné obrátit se na spolehlivé banky či nebankovní instituce. V řadě případů je ale půjčka naprosto nesmyslná, zbytečná a nebezpečná. Pro mnoho lidí je těžké odolat pokušení. Ale pokud na následující věci nemáte dost peněz na účtu sami, radši na ně zapomeňte, dokud se finanční situace nezlepší, a hledejte raději alternativy, jak dosáhnout alespoň částečného zadostiučinění. Na co byste si podle většiny finančních odborníků neměli nikdy půjčovat?

Když úvěr, tak bezpečně. Online aplikace PŮJČKY: Tranparentní nabídky, jasná hodnota RPSN, úroky, víte, kolik přeplatíte...

1. Dovolená

Moře, pláž, hory, slunce. Kdo si to může dovolit, často vyráží v létě na dovolenou k moři. Jenže je i řada těch, kteří si dražší dovolenou dovolit nemůžou, a přesto jedou. Bez problémů si vezmou půjčku. Prosluněné zážitky ale může brzy po návratu nahradit hořká existence splátek. A to už taková legrace být nemusí – místo plážových kamínků či mušlí začnou dlužníci počítat každou korunu a měsíce do konce splácení. Podle Jana Malého ze společnosti Vše pro insolvenci vždy v létě stoupá počet půjček na dovolenou a asi dvě procenta lidí, kteří se kvůli moři zadluží, mají problémy se splácením. „Výjimkou není ani to, že půjčka na dovolenou je následně důvodem k vyhlášení osobního bankrotu,“ varuje Malý.

Článek

Levná dovolená díky aplikacím Foto:

Dovolená za babku: Poradíme, jak najít super výhodné ubytování i letenky

Pokud chcete vyrazit na dovolenou, ale máte omezený rozpočet, pomůžou vám aplikace AIRBNB a SKYPICKER.

2. Svatba

Chystáte svatbu a nad rozpočtem se nemůžete dopočítat? Průměrná cena za běžnou veselku (s několika desítkami hostů) se pohybuje kolem sedmdesáti tisíc korun a ti, jejichž konečný účet za den D dosáhl padesáti tisíc, mohou mluvit o štěstí. Zkrátka, každá svatba „se vším všudy“ významně zasáhne rodinný rozpočet. Pokud na zaplacení svatby nemáte, možná vás napadlo vzít si půjčku. Ani tady to není úplně ideální řešení. A zvlášť ve chvíli, kdy peníze na svatbu mají být vašimi jedinými úsporami, je vidina rychlé půjčky velmi nebezpečná. Pokud nemůžete svatbu odložit, zkuste slevit ze svých nároků a udělejte svatbu buď malou, nebo v úsporném módu. Věřte, že pro většinu svatebních hostů (i pro vás) bude nejdůležitější atmosféra celé události – a tu nejkrásnější zábavu zvládnete udělat i bez velkých výdajů. Jsou svatby za statisíce, kde se hosté nudí nebo se necítí dobře. A naopak jsou svatby za mininum, na které všichni z přítomných dlouho v dobrém vzpomínají.

Článek

Svatba na venkově Foto:

Svatba levněji: 20+2 tipy, jak mít úžasnou veselku a přitom ušetřit

Plánujete se vzít, ale nechcete nebo nemůžete zaplatit za svatbu horentní sumy? Poradíme vám, jak a na čem se dá více či méně ušetřit. Počítejte ale někde s velkými...

3. Některé vybavení do bytu a spotřební elektronika

Chcete novou pohovku na míru nebo supermoderní televizi? Ačkoliv nabídky na splátkový prodej přímo v obchodech můžou vypadat lákavě a třeba na první pohled ani ne draze, rozhodně byste si měli každou potenciální půjčku prověřit a rozhodně si nejdřív uvědomit, jestli skutečně luxusní vybavení bytu potřebujete. Buď lze hledat levnější alternativy, nebo zkusit našetřit. Stejně tak byste měli postupovat, pokud vás láká třeba nejnovější model smartphonu, možná by i místo vymazlené kuchyně do nového bytu, na kterou už nezbývají peníze, stačila prozatím nějaká z bazaru. (Ačkoliv, nutné spotřebiče, bez kterých se neobejdete a které například už doslouží (lednička, sporák...), jsou i pro finanční odborníky akceptovatelným důvodem pro krátkodobé zadlužení.)

4. Šperky a luxusní věci

Další položky, které mohou zdálnivě zpříjemnit život, nebo jimi chcete někomu ukázat, že si to všechno můžete dovolit... Není však opravdu na místě takové nákupy řešit půjčkou. Ani pokud se jedná o dárek pro někoho blízkého. Úroky, které vám v obchodě či bance naúčtují, mohou lesk každého luxusu rychle zredukovat.

Článek

Když ušetříte nějaké peníze, můžete si dopřát víc luxusu... Foto:

Ušetřete peníze i čas pro sebe. Víme, jak mít snadno o tisíce korun víc než teď

Existuje spousta věcí, na kterých lze šetřit, a přitom velmi snadno. Jednoduchý a zásadní tip vám na účtu "zachrání" i tisíce korun ročně.

5. Vánoční dárky

Nemáte dost peněz na vánoční dárky? Jak se to může zdát ideální, půjčka opravdu není to nejlepší řešení, i když chcete udělat radost třeba svým dětem. Může vás také dostat i do dluhové pasti nebo zaplatíte za dárky až dvojnásobek. Vánoční půjčky jsou navíc častou příčinou exekucí. "Velice často řešíme případy, kdy si lidé vypůjčí na Vánoce, na dovolenou, pak nestačí ty dluhy splácet, končí to exekucemi, na hranici bídy, pod bídou," varuje advokát Pavel Jelínek. Rada pro ty, kteří mají hluboko do kapsy: S dárky si nelámejte hlavu, asi každý, který si prošel zadlužením, vám potvrdí, že to za to nestojí.

Článek

Zadlužit se kvůli dárkům, nebo raději ne? Foto:

6 důvodů, proč si (ne)vzít půjčku na Vánoce!

Začal advent, Vánoce tu budou co nevidět, a pokud ještě nemáte nakoupeno, asi si říkáte, že je už načase dárky pořídit.

Smysl mají hlavně půjčky na bydlení

Dovolenou, Vánoce, svatbu či jakoukoliv oslavu nedoporučuje financovat z úvěru ani bankovní expert Patrik Nacher. „Obecně si myslím, že půjčovat si na věci zážitkového typu není rozumné. Jakkoliv ten zážitek zůstane na celý život, tak může zároveň „zhořknout“ v momentě, kdy člověk náklad z toho zážitku splácí jeden dva tři roky,“ říká Nacher. Podle něj je lepší na tento typ výdajů skutečně našetřit namísto využívání rychlých půjček či kontokorentu. A když už, tak si půjčovat jedině na bydlení, vzdělání či podnikání, případně na věci, bez kterých se neobejdeme a jejichž hodnota neklesne dřív, než začneme vůbec splácet. Pochopitelný je například úvěr na auto, ale samozřejmě s ohledem na cenu zboží a aktuální finanční úspory a příjmy. Než cokoliv na úvěr koupíte, musíte propočítat všechny budoucí náklady, které budete muset vynaložit na splacení půjčky. Každý, kdo si chce půjčit, musí také počítat s tím, že se mu okamžitě zvednou měsíční výdaje a že by mu měla zůstat na účtu určitá rezerva (minimálně tří až šesti měsíčních platů), kdyby v budoucnu nemohl z nějakého důvodu splácet.

DOPORUČUJEME: Najděte si tu nejvýhodnější hypotéku na trhu. Úroky od 1,69 %

Raději šetřete. Jak?

A jak můžete začít šetřit? Spoustu nápadů najdete v následujících článcích:

Článek

Sklenice plná zlatých mincí Foto:

Plán, který funguje: Za rok můžete ušetřit i třicet tisíc korun

Většina z nás potřebuje ušetřit nějakou tu korunu. Na dovolenou, nový spotřebič, lepší kolo či počítač. Máme pro vás tipy, jak toho dosáhnout.

Článek

Na pravidelných platbách můžete ušetřit tisíce korun ročně... Foto:

5 pravidelných plateb, na kterých můžete začít šetřit okamžitě

Budete překvapeni, o kolik víc vám může z výplaty zůstat, aniž byste museli výrazně měnit své návyky. A kolik ušetříte? Budete mít jasno během několika minut.

Článek

Funguje to... Foto:

35 skvělých a jednoduchých triků, jak začít šetřit peníze

Možná si taky říkáte, že byste potřebovali ušetřit nějaké peníze. Možná nevěříte, ale jde to docela snadno. Začněte malými krůčky a než se nadějete, váš finanční život se...

 

 

VŠE DŮLEŽITÉ ve SPECIÁLU O PŮJČKÁCH

Máte v peněžence "jen pár drobných"? Půjčku si dobře rozmyslete... Foto:

  • jak vybrat půjčku s nejmenším rizikem
  • můžete si půjčku vůbec dovolit?
  • rizika půjčování
  • online videoseriál (vážně i s nadsázkou)

 

 

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama