Téma Zpráv TV Prima: Při cestování za exotikou je klíčová doba platnosti pasu!

Tropický "ráj" v Thajsku Foto: Tropický "ráj" v ThajskuFoto: thinkstock.com

Zjistěte si včas, jaké podmínky musíte splnit, chcete-li cestovat mimo Evropskou unii. Například do Thajska se na poslední chvíli (pokud teď nemáte pas) jen tak nepodíváte.

Plánujete vycestovat do zemí mimo Evropskou unii? Pak musíte ve většině případů počítat s tím, že jednou z podmínek vstupu na území daného státu je limitující hranice délky platnosti cestovního dokladu. To znamená, že by měl mít každý návštěvník země u sebe pas, který v danou chvíli bude platit ještě minimálně půl roku, většinou počínaje dnem odjezdu ze země. Obecně se přitom doporučuje přesah až jeden rok.

Pokud ale budete chtít (nejen) za exotikou vycestovat na poslední chvíli, pravděpodobně cestu nepodniknete. Na úřadu sice "narychlo" a za vyšší poplatek pas dostanete, ale jeho platnost bude právě jen půl roku a začne již dnem vydání.

"Rychlý" pas je jistota jen při cestách po EU

"Většina států světa při udělování víz nebo při vstupní hraniční kontrole požaduje, aby doba platnosti pasu cizince přesahovala plánovanou dobu pobytu minimálně o 6 měsíců. Do těchto zemí nelze cestovat s pasy bez strojově čitelných údajů, které se vydávají s dobou platnosti na 6 měsíců," píše se na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Mezi státy, které vyžadují platnost cestovního dokladu s platností delší než 6 měsíců, patří například Belize, Egypt, Fidži, Filipíny, Haiti, Indie, Izrael, Kambodža, Korejská republika, Malajsie, Maroko, Srí Lanka, Thajsko, Turecko a další.

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se na cestu pojistit. Sjednejte si pojištění on-line, z pohodlí domova. Stačí až v den odjezdu.

Pas typu "blesk" tedy na cesty do států mimo EU není vhodné pořizovat a určitě s ním nepočítejte, pokud jste si ho například nechali vyhotovit před několika týdny kvůli cestě po Evropě a plánujete za čas cestu i na jiné kontinenty. V tomto případě musíte pořídit nový, standardní doklad. Při plánování dalekých cest je velmi důležité myslet na cestovní doklad včas a nenechat jeho pořizování (ani kontrolu) na poslední chvíli. Zkontrolujte si vše ideálně před koupí letenky nebo pobytu. Vyhotovení nového pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji, který má platnost deset let, trvá měsíc.

Dobrá zpráva do budoucna

INFOBOX: Cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji se vydává na deset let (dětem mladším 15 let na 5 let), lhůta na vyhotovení je 30 dnů. Cena: 600 Kč, resp. 100 Kč pro děti; "rychlý" pas bez strojově čitelných údajů se vydává na 6 měsíců, lhůta na vyhotovení je do 15 dnů. Cena: 1500 Kč, resp. 1000 Kč pro děti.

Naše reportérka Eliška Čeřovská na "nepraktickou" stránku rychlopasů upozornila Ministerstvo vnitra. To už připravuje novelu zákona, díky níž se budou i tyto typy cestovních dokladů vydávat také na deset let a budou obsahovat i biometrické údaje. Žadatelé za ně ale zaplatí ještě víc, než teď. Neví se ale zatím kolik. V současné době stojí vydání "bleskového" pasu 1500 korun.

Co dalšího zkontrolovat?

Pokud plánujete jet do zemí mimo EU, měli byste kromě platnosti pasu a případného limitu platnosti ještě ověřit, jestli má Česká republika s vámi vybraným státem uzavřenou bezvízovou dohodu. Ta stanovuje, na jak dlouho a na jaké cestovní doklady se můžete v dané zemi zdržovat bez víza. Třeba pro bezvízové cesty do USA lze použít pouze cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji.

Vydávání cestovních dokladů

Pokud si chcete zažádat o vydání pasu se strojově čitelnými údaji s nosičem dat s biometrickými údaji, musíte přijít na úřad (dle trvalého pobytu na obecní úřad s rozšířenou působností, v Praze úřady městských částí) osobně. Stačí vám s sebou jen platná občanka, případně rodný či oddací list. Fotografii pořídí úředník na místě. Nezapomeňte nechat vyhotovit cestovní doklad i svým dětem, musejí ho mít i malá miminka. Jim s sebou vezměte rodný list.

O "bleskový" pas můžete zažádat na stejných úřadech, ale i mimo svůj trvalý pobyt, a na jakékoliv matrice. Tady už s sebou potřebujete mít i dvě pasové fotografie.

 

Další praktické rady, tipy a návody pro cestovatele:

Článek

Jedeme k moři... Foto: thinkstock.com

10 tipů, jak s přehledem zvládnout přípravy na dovolenou!

Na dovolenou se začněte chystat už několik týdnů dopředu.

Článek

Dovolená? To jsou i rizika... Foto: thinkstock.com

Sádra jako suvenýr z dovolené? Raději neriskujte – pojistěte se!

Koupání v moři, lyžování na horách, dobrodružství v džungli nebo na raftu. Každý si dovolenou představuje jinak. Všude – nejen v nebezpečných oblastech – na vás ale mohou ...

Článek

Chorvatsko Foto: thinkstock.com

REPORTÁŽ: Do Chorvatska na vlastní pěst? Letos se dovolená prodraží!

Cesta na Jadran bude stát letos víc. Hlavním důvodem je slabá koruna. Ta zvyšuje cenu ubytování i cenu benzínu. Chorvati navíc ve své zemi měnili poplatky za dálnice. O ...

Článek

Kam pojedeme? Foto: thinkstock.com

Pojedu s vámi? aneb Dovolená s domácím mazlíčkem v 10 bodech!

Nechcete nechat svého čtyřnohého přítele bez vás, i když se chystáte odjet k moři? Můžete ho vzít s sebou. Jen je třeba důkladně zvážit všechna pro a proti.

Článek

Onemocnět můžete kdekoliv... Foto: thinkstock.com

Marodem na cestách po Evropě: Stačí jen kartička pojišťovny?

Blíží se doba dovolených. Už také plánujete, kam s rodinou vyrazíte? Itálie, Řecko, Chorvatsko? Je třeba ale počítat s tím, že i na cestách můžete potřebovat doktora. ...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde!

Diskuze

reklama