Pozor na falešné letenky. Jde o nehorázný byznys cestovní kanceláře?! REPORTÁŽ

Desítky lidí zjistily až na letišti, že mají neplatnou letenku Foto: Desítky lidí zjistily až na letišti, že mají neplatnou letenkuFoto: thinkstock.com

Téma Zpráv TV Prima

 

Představte si, že koupíte letenku, sbalíte se na cestu, přijdete na letiště a u odbavovací přepážky se dozvíte, že letenka je neplatná a že nemůžete odcestovat. Přesně to se teď stalo několika desítkám lidí, kteří si koupili letenku u cestovní agentury BClass Praha. A možná další stovky lidí takové nepříjemné překvapení může ještě čekat.

Letenky za desetisíce, nejsou ale platné

Jednatel firmy, Miroslav Kopecký, se měl dopouštět podvodů tím, že vybíral peníze od klientů za prodej letenek. "Tato společnost neakreditovaná pro vystavování letenek, letenky prodávala a nás žádala o jejich vystavení. Ten podvod spočíval v tom, že vybírala od klientů peníze, které nám dále neuhradila, to znamená, že letenky nejsou platné," popisuje podvodné jednání Josef Trejbal, ředitel portálu Letuska.cz, který už na jednatele firmy BClass Praha podal spolu s další společností trestní oznámení.

Cestovní pojištění on-line Vy si užívejte, starosti nechte na nás..."Já jsem si letos v květnu kupoval letenky přes tuto společnost na dovolenou, která se má uskutečnit příští rok v lednu. A i v mezidobí jsem doporučil tuto společnost známému, který si koupil letenky na dovolenou letos v létě a bohužel se mu stalo to, že přišel na letiště a tam mu letecká společnost řekla, že letenky jsou zrušeny a že s nimi nemůže letět. Mně to trošku vyděsilo, takže jsem si ověřoval tu rezervaci a bylo mi řečeno, že ty letenky byly zrušeny a nebyly nikdy řádně vystaveny," uvedl jeden z mnoha podvedených klientů. Dnes se navíc prodejci letenek ozval také klient, který přišel o třista tisíc korun. Přes firmu pana Kopeckého totiž koupil 30 letenek.

Neplatná adresa a dluhy

Společnost má mít sídlo v centru Prahy, ale na adrese už nikdo takový dlouho nesídlí. Historie firmy i aktuální prezentace je přitom více než podezřelá. Už na první pohled jsou například internetové stránky firmy zarážející. Je zde pouze zmínka o rekonstrukci stránek, která má být hotová v roce 2009, žádná aktuální nabídka, pouze adresa, na které firma fyzicky přitom vůbec nefunguje.

Reportáž Elišky Čeřovské

A navíc, firmu BClass Praha lze najít v insolvenčním rejstříku jako dlužníka. V roce 2010 byl podán insolvenční návrh, ten byl ale Městským soudem v Praze zamítnut. Teď tedy bude firma čelit trestnímu oznámení. Podle Josefa Trejbala ale bude zřejmě těžké čehokoliv dosáhnout. "Dle mých informací má již pan Kopecký zařízené potvrzení, že je velmi duševně nemocný," říká Trejbal. My jsme se pokoušeli pana Kopeckého kontaktovat, byli jsme ale neúspěšní.

Další podvody...

To ale není vše, čeho se měla agentura BClass Praha dopustit. Podle dalšího prodejce letenek měl Kopecký páchat podvody i jinak. "Pan Kopecký používal cizí kreditní karty. Karty majitelů, kteří nic netušící, přišli o peníze tím, že byla vystavena letenka, kterou pan Kopecký vložil do rezervace. Samozřejmě majitel platební karty, když se dozvěděl, že má stažené nějaké peníze za nějakou letenku, kterou nekupoval, tak tuto platbu reklamoval," říká Jan Štilec, ředitel firmy Fly United.

Poškozených lidí podle prodejců můžou být stovky. 'Skoda tak může dosahovat miliónů korun.

Co dělat?

Pokud jste si tedy u společnosti BClass Praha koupili letenky, ověřte si, zda jsou vůbec platné. Obraťte se buď na vystavující cestovní kancelář nebo agenturu a nebo si vše ověřte přímo u letecké společnosti, se kterou máte letět.

Nejlepší prevencí je podle Trejbala nakupovat letenky pouze u prodejců akreditovaných IATA (Mezinárodní asociace leteckých dopravců), kteří musí splňovat náročné podmínky finančního zázemí a personální profesionality.

Navíc, pokud cokoliv objednáváte u nějaké firmy poprvé, ověřte si její spolehlivost například na internetu. Projděte web firmy, ověřit si informace můžete také v obchodním rejstříku či insolvenčním rejstříku.

Užitečné odkazy

Insolvenční rejstřík - https://isir.justice.cz/isir/common/index.do

Obchodní rejstřík - https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

Na letišti... Foto:

REPORTÁŽ: Zákaz vstupu do letadla, i s platným pasem! Kdy vám to hrozí?

Egypt, Turecko, Thajsko a další země. Pokud se letos chystáte na dovolenou mimo Evropskou unii, zkontrolujte si raději platnost pasu, ještě než objednáte letenku.

Článek

Cestovní pojištění si můžete sjednat snadno přes internet Foto:

Bleskové pojištění na cestu: Stačí pár minut a můžete jet!

Jedete lyžovat do zahraničí na poslední chvíli nebo jste se zapomněli pojistit? Cestovní pojištění můžete vyřešit "expres". Tady je NÁVOD.

Článek

Letní turisté v Londýně Foto:

REPORTÁŽ: Cestování po světě levněji aneb Znáte couchsurfing?

Milujete cestování, nemáte moc peněz a láká vás dobrodružství? Pak byste měli vyzkoušet couchsurfing. Co to je? To prozradí reportérka Filipa Šebová.

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

 

 

Diskuze

reklama