Požár, voda nebo zloději? Pojištění domácnosti nahradí škody

Škody po požáru bývají statisícové Foto: Škody po požáru bývají statisícovéFoto: thinkstock.com

 

Podle statistik vykradou zloději ročně až 8 tisíc domácností. Nezřídka také zničí vybavení bytu nebo domu voda z prasklé hadice. Často také dochází k požáru, a to nejen kolem Vánoc. „Minulý týden jsme přijeli k zásahu, kdy požár vznikl ze tří velkých svíček, byl tam truhlík s rašelinou, rašelina začala hořet a byl z toho dost velký požár bytu,“ popisuje Pavlína Adamcová, mluvčí HZS hl. m. Prahy. Nejčastější příčinou požárů v domácnostech je kouření. Hned za ním je nesprávná obsluha topidla a v závěsu za nimi manipulace s otevřeným ohněm. Podle hasičů lze rozsáhlému požáru úspěšné předejít instalací požárního hlásiče a samozřejmě obezřetným zacházením s otevřeným ohněm nebo cigaretou.

 

Prima Rádce - logo 2 Foto:

Potřebujete poradit, jak nastavit pojištění? Nabízíme vám BEZPLATNOU osobní, telefonickou či mailovou KONZULTACI s našimi experty.

Poradíme vám, jaké řešení bude ve vaší situaci nejlepší. Pište na info@prima-radce.cz nebo v kontaktním formuláři vyplňte kontakt na vás, naši odborníci se vám v co nejbližším možném termínu ozvou.

 

Jak se "zahojit" po škodě? Může pomoci pojištění

Rozsáhlé plameny pak mají nejtragičtější následky vůbec. Pojištění domácnosti požáru nebo jiným nepříjemným situacím sice nezabrání, může ale pomoci se škodami, které vzniknou. A v případě požáru nejsou zrovna malé. Jejich výše se každý rok pohybuje okolo čtvrt miliardy korun, na každého pojistníka pak na zhruba půl milionu. "Pojistné nebezpečí požáru je součástí každé smlouvy pojištění domácnosti nebo nemovitosti již v základní variantě," říká Zdeněk Novák, finanční odborník Prima Rádce. Součástí pojištění domácnosti navíc může být i pojištění odpovědnosti. To se vyplatí v případě, kdy vaší vinou vzniknou škody i někomu jinému. Například zmiňovaný vyplavený byt, kdy voda zničí i vybavení souseda pod vámi, nebo když se k němu naopak rozšíří požár. 

Článek

Co je součástí pojištění domácnosti?

Součástí pojištění domácnosti je zařízení, které doma máte. Zahrnuje hlavně nábytek, koberce, nádobí, knihy, oblečení a boty, počítače, televizi, lednici a další spotřebiče, dále šperky, sběratelské kousky i peníze. Součástí pojištěného vybavení je také to, co máte v uzamykatelné sklepní kóji. Cena vybavení průměrné české domácnosti je přitom 500 tisíc korun. Pojištění domácnosti tedy tedy kryje to, co je v bytě, nicméně nekryje už budovu či byt jako takový. K tomu pak slouží zase pojištění nemovitosti, které bývá mimo jiné vždy podmínkou hypotéky. Odborníci navíc doporučují smlouvu o pojištění domácnosti pravidelně, zhruba po 2 až 3 letech aktualizovat, zejména pokud jste během této doby pořídili například nové, dražší vybavení. 

Co kryje pojistka?

Každá pojišťovna si stanovuje rizika, která jsou pojištěna. Měli byste zvážit, která rizika jsou pro vás stěžejní, která vám hrozí a která vás pravděpodobně nezasáhnou. Podle České asociace pojišťoven lze získat následující rozsahy pojištěných rizik.

Minimální varianta rozsahu pojištění se vztahuje vždy na škody způsobené:

 • požárem, výbuchem nebo přímým úderem blesku,
 • pádem letadla, popř. jeho části nebo nákladu,
 • vichřicí nebo krupobitím.

Chcete bydlet ve svém? Pomůžeme vám najít nejvýhodnější hypotéku. Nabídky od 1,79 %. ZDEVe vyšších variantách pak mohou být kryty i škody způsobené:

 • krádeží či vloupáním,
 • vystoupení vody z vodovodního zařízení,
 • sesouváním půdy nebo sněhových lavin,
 • pádem stromů, stožárů nebo jiných předmětů,
 • tíhou sněhu nebo námrazy,
 • zemětřesením,
 • vodou vytékající z vodovodního zařízení vandalismem.

Některé pojistné produkty obsahují i méně obvyklá krytí, například:

 • rozbití skel,
 • škody způsobené nepřímým úderem blesku,
 • škody vzniklé na obsahu chladicích zařízení.

Co ovlivní cenu pojistky?

Pojištění domácnosti nabízí většina pojišťoven na českém trhu, často je součástí smlouvy i asistenční služba. Při stanovení ceny pojistky záleží na více okolnostech. Nejen na tom, co všechno máte doma a co chcete pojistit, ale i na tom, jak je vaše domácnost zabezpečena (pojištovny požadují minimálně bezpečnostní zámek na dveřích a podle typu zabezpečení stanovují limity) a kde bydlíte. Jinou cenu za pojištění domácnosti bude platit majitel bytu v Praze a jinou na vesnici v jižních Čechách. Nicméně každá pojišťovna má nastavené jiné limity i podmínky, limity přitom bývají v řádu 10, 20 či 35 procent z pojistné částky na danou pojištěnou věc.

Článek

Reportáž - pojišťovny ruší povodně Foto:

Desítky tisíc nepojistitelných domů v Česku. Kvůli povodním REPORTÁŽ

Nepojistitelné domy trápí čím dál víc lidí. Další obyvatelé dostali dopis od pojišťovny, ve kterém se dozvědí, že se jejich nemovitosti ocitly v nejhorší povodňové zóně....

Cena pojištění

To, kolik zaplatíte za pojistku, záleží tedy na výše uvedených okolnostech i pojišťovně. Nicméně, nabídky napříč pojišťovnami jsou pro vybavení bytu o velikosti 64 m2 s pojistnou částkou 450 tisíc korun na vesnici v jižních Čechách a Praze srovnatelné – klient může zvolit roční pojistku od zhruba 900 do 3 tisíc korun.

Pozor na výluky

Při uzavírání pojištění je ale třeba dát si pozor. Pokud bude totiž například příčinou požáru hrubá nedbalost nebo bude v celé věci hrát roli alkohol a jiné omamné látky, z pojistného plnění neuvidí klient pojišťovny ani korunu.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

reklama