Pokuta 5 milionů. Kdo ji od ČOI dostal? I to zjistíte na novém webu!

Nejvyšší pokutu ČOI vyměřila majiteli čerpací stanice Foto: Nejvyšší pokutu ČOI vyměřila majiteli čerpací staniceFoto: thinkstock.com

Zajímá vás, koho a kdy kontrolovala Česká obchodní inspekce, a hlavně jestli konkrétní obchodník v něčem klamal nebo jinak pochybil a dostal za to pokutu? Informace najdete na novém webu, který ČOI spustila ve spolupráci s pracovníky českých vysokých škol.

Česká obchodní inspekce (ČOI) chce být tranparentní a tak údaje o všech kontrolách hodlá zveřejňovat. Informace už sice od loňského roku lidem na svých internetových stránkách nabízí, díky nové aplikaci lze ale prý data lépe dohledat a celkově mají být údaje přehlednější. Na novém webu najdete výsledky kontrol od začátku roku 2012 prozatím do konce loňského roku. Aktuální informace mají ale postupně přibývat. Aplikace VysledkyKontrol.cz zatím funguje v takzvané beta verzi. Portál spustila iniciativa Opendata.cz, která sdružuje pracovníky našich univerzit. Jejím cílem je do budoucna zpřístupnit veřejná data všem.

Co najdete na webu?

Kreditní karty On-line, rychle, bezpečně. Nakupujte a přitom šetřete peníze. Skvělé řešení i na cesty do zahraničí!

V rozsáhlé tabulce byste měli zjistit informace o všech firmách, které a kdy ČOI kontrolovala, jejich název, IČO, adresu, zda byla udělena pokuta a umístění na mapě. Pokud je údaj o pokutě prázdný, lze předpokládat, že vše bylo v pořádku, případně ještě o jejím udělení příslušné instituce nerozhodly. Všechny informace se ale prozatím týkají pouze právnických osob. Informace o kontrolách živnostníků tu nenajdete. Zveřejnění těchto informací totiž podléhá zákonu o ochraně osobních údajů. To ale chce ČOI do budoucna změnit.

Aplikace ve formě rozsáhlé tabulky Foto: VysledkyKontrol.cz

Aplikace ve formě rozsáhlé tabulky

Lze vyhledávat i podle mapy... Foto: VysledkyKontrol.cz

Lze vyhledávat i podle mapy...

Malý manuál

Prohledat celý web by byl asi nadlidský výkon. Teď obsahuje desítky tisíc výsledků kontrol (více než 90 tisíc) seřazených podle data, od nejstarších k nejnovějším. Pokud vás ale zajímá konkrétní obchodník a znáte jméno nebo IČO, můžete si konkrétní „hesla“ zadat do vyhledávacích polí, která jsou nad každým sloupcem (kromě pokut). Stejně tak si můžete vyhledat obchodníky, které ČOI kontrolovala ve vašem městě či kraji. Vyhledávat můžete i podle PSČ. Pokud budete chtít vyhledávat podle udělených pokut, kliknete na dané pole „sankce“ a celý seznam se vám seřadí podle nejvyšší či nejnižší (tedy nulové) udělené pokuty.

Zhodnocení

Na první pohled je tabulka sice rozsáhlá, ale přehledná. Jednoduše lze konkrétní data seřadit podle nejrůznější požadavků.

Po rozkliknutí na detailní informace ale možná už budete tápat a v podstatě získáte zřejmě pro vás jako běžného uživatele nic neříkající "technické" informace.  

Co na webu nenajdete

Pokud by vás také zajímalo, za co přesně byla pokuta udělena, přesnou informaci se nedozvíte. Po kliknutí na konrétní údaj o pokutě najdete mezi ostatními "technickými" údaji jen informaci o příslušném paragrafu zákona, podle kterého byla sankce inpektory udělena. To, jestli supermarket ve vašem městě prodával staré maso, nezjistíte a pokud by vás tyto informace zpětně zajímaly, musíte se obrátit přímo na ČOI.

Nejvyšší pokuta

Najdete zde i nejvyšší udělenou pokutu. Dosáhla výše pěti milionů korun. Z tabulky je jasné, že byla udělena majiteli firmy, která provozuje (respektive provozovala) čerpací stanici v pražských Holešovicích. ČOI mu pokutu udělila v září 2012. O co tehdy šlo? Podle mluvčího ČOI Jana Rotbauera dotyčný majitel benzínky řidičům prodával místo standardních pohonných hmot rozpouštědla s trochou benzínu. Navíc to prováděl opakovaně. Už dříve měl zaplatit pokutu ve výši dvou milionů. Pro zajímavost, více než milionovou pokutu měly v průběhu dvou posledních let zaplatit ještě čtyři další firmy.

 

Projekt zveřejňování informací chce ČOI dále rozšiřovat. Ještě během května zveřejní výsledky kontrol, které se týkají padělků.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

Nákup u pultu se sýry a uzeninami Foto: thinkstock.com

Téma Zpráv TV Prima: O potravinách v obchodech bychom měli vědět snad už úplně všechno!

Vadí vám, že u nebalených potravin kolikrát ještě nevíte, co si vlastně kupujete, jaký je podíl masa, vody a podobně? Vypadá to, že brzy by to už neměl být problém.

Článek

Placení platební kartou... Foto: thinkstock.com

Kreditka umí vydělávat: Levnější účet za nákup i vrácení části peněz zpět!

Víte, jak můžete při běžných nákupech ušetřit značnou sumu peněz? Pořiďte si kreditní kartu a plaťte v obchodech s ní. Ovšem vyděláte jen tehdy, pokud dodržíte určitá ...

Článek

Někdy se reklamaci nevyhnete Foto: thinkstock.com

Reklamace: Co se změnilo a co zůstává při starém?

Nový občanský zákoník přinesl v mnoha oblastech života pořádný chaos. Spoustu změn jste jistě už pocítili na vlastní kůži. Jednou z otázek, na kterou dlouho neuměli ...

Článek

Zranil se při pádu v obchodním centru.. Foto: Zprávy TV Prima

REPORTÁŽ: Zranění v obchodním centru. Je nárok na odškodnění?

Na naše reportéry se obrátil muž, který se zranil v obchodním centru. Upadl na schodech, když obcházel nefunkční eskalátory. Vedení centra odmítá jakoukoliv vinu. Co dělat ...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

reklama