Statisícové bolestné za banální pracovní úrazy končí. Mění se taxy

Pracovní úraz... Foto: Pracovní úraz...Foto: thinkstock.com

Vysoké kompenzace za některé pracovní úrazy končí. Po půl roce se totiž mění jejich taxy - a tak můžou zaměstnanci zapomenout na statisícové bolestné za banální věci. Proč se tyto kompenzace snížily?

Sledujte Zprávy FTV Prima i online na: Prima PLAY - Zprávy.

 

Poměrně razantní navýšení kompenzací za pracovní úrazy schválila vláda loni v listopadu. Nebyl problém získat třeba za velkou modřinu i sto tisíc korun. Modřina se ale zahojila a zaměstnanec často neměl žádné následky. Oproti tomu za amputovanou nohu se vyplácelo běžně i o zhruba 20 tisíc korun méně. I když nová noha logicky už nenaroste. A proto platí nová pravidla. "Došlo tam ke změně na základě toho, že v praxi se ukázalo, že některé výklady toho bolestného a u těch pracovních úrazů vedly k tomu, že za relativně velmi malé například pohmožděniny byly požadovány vysoké odškodné. Toto bylo vydiskutováno v rámci pracovní skupiny s těmi, kterých se to týká a to nařízení vlády, ta příloha byla upravena tak, aby to odpovídalo realitě", řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček /ČSSD/.

 >>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního spoření ? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.
>>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít nejvýhodnější produkt.

Tisíce nahlášených drobných úrazů

Podle Státního úřadu inspekce práce nahlásili zaměstnanci za posledních devět měsíců tisíce úrazů s pohmožděninou. Výše vyplacené kompenzace se hodnotila podle množství bodů. A ty se navyšovaly za každý centimetr pohmožděniny.

Článek

Rychlý relax v práci Foto:

2 návody, jak se v práci bleskově zbavit stresu. Pomůže i aplikace

Naučte se zvládat vypjaté situace v práci. Vyhnete se jim asi těžko, snížit trému a úzkost ale můžete...

Zpěváci a spol.

Ovšem stát nejen škrtá vysoké odškodné ale nově zavádí i takzvanou náhradu za způsobenou nedomykavost hlasivek. Tedy poruchy tvorby hlasu způsobené při velké hlasové námaze. To se samozřejmě týká hlavně zpěváků. Za takový pracovní úraz může poškozený zaměstnanec získat nově až půl milionu korun.

Vladimír Procházka, reportér Zpráv FTV Prima


Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na Prima PLAY Zprávy.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama