Pátek třináctého a realita. Jak moc smolný den je to podle pojišťoven?

Máte obavy z pátku třináctého? Foto: Máte obavy z pátku třináctého?Foto: thinkstock.com

Pátek třináctého. Letos to je už třetí, a nebojte, opravdu poslední. Máte strach, že by se vám mohlo něco nepříjemného stát?

O pátku třináctého se jako o smolném dnu začalo mluvit ve 14. století v souvislosti se začátkem pronásledování templářů. Třeba Američané berou smolný den opravdu vážně a desítky milionů z nich si radši vezme volno v práci, necestují a pokud to jde, nevycházejí z domu. V historii se skutečně stalo několik velkých neštěstí v tento den – například v roce 1972 spadlo letadlo s rugbyovým týmem v Andách. Nicméně další katastrofy, a že jich nebylo málo, se datují k úplně jiným dnům. Ovšem u řady lidí tady u nás obavy z pátku a třináctky k tomu navíc, také panují. Zjišťovali jsme reálná čísla, zda je strach z pátku třináctého na místě. Kde? U pojišťoven. Ty mají přehled o úrazech či nehodách. Co myslíte, máme se bát vstávat z postele, nebo ne?

Lepí se nám smůla na paty?

Je to tak půl na půl. Ne každá pojišťovna eviduje zvýšený počet pojistných událostí k pátku třináctého. Některé dokonce i o několik procent méně. Jiné ale naopak skutečně mluví o černém dnu. „Podle čísel z letošního roku je výrazně více škod v pojištění odpovědnosti,“ uvedl mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. V pátek třináctého také podle něj rostou počty škod, které způsobí zaměstnanci svým zaměstnavatelům. Na obyčejný pátek připadá průměrně 17 takových událostí. Na pátek třináctého pak v průměru 42. V pojišťovně Uniqa je pro mnohé „nešťastný“ den z hlediska škod proměnlivý. V úrazovém pojištění nezaznamenává pojišťovna vyšší nebo častější hlášení škod. Snad jen s jedinou vyjímkou, kterou byl „smolný“ pátek v prosinci 2013. Ten den bylo asi o 20 procent víc škod oproti jiným dnům v týdnu. „Lze to ale spíš připsat vánočnímu úklidu a přípravnému shonu na svátky, který je prosincovým úrazovým fenoménem,“ domnívá se mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Česká pojišťovna má jasno. Pátek třináctého rizikový není vůbec, statistiky neukazují žádná vyšší čísla pojistných událostí pro tyto dny. „Jedinou výjimkou byl únor 2011, kdy se stalo o 40 procent víc škod v pojištění občanské odpovědnosti,“ uvedla mluvčí Ivana Buriánková.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE: Tady najdete VŠE důležité o AUTOPOJIŠTĚNÍ

Povinné ručení na auto mít musíte, nastavte si tu nejvýhodnější cenu Foto:

– vše o pojistkách na auto

– hraný on-line seriál (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

 

 


Smůla na silnicích?!

Celkově vzato je pátek třináctého ale smolný hlavně pro řidiče. Nicméně není to pravidlem vždy a všude. Například podle pojišťovny Generali v pátek třináctého průměrně bourá až o 40 procent víc řidičů. Kooperativa zase eviduje vždy v tyto dny zhruba o deset procent méně nehod než v pátky jiné. Jen za poslední čtyři roky jsme prožili osm těchto „nešťastných“ pátků a v šesti z nich se stalo víc nehod, v lednu 2012 to bylo dokonce o 50 procent víc, než v jiné pátky. Tomu ale mohlo nahrávat počasí. „Například v září 2013 jsme zaznamenali druhý nejvyšší výskyt škod na předních sklech vozidel za celý rok. To byl docela černý den na silnicích,“ popsala mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. Naopak letos v březnu by se dalo mluvit o „šťastnějším“ pátku třináctého – v rámci povinného ručení bylo zaznamenáno o 16 procent méně škod než v jiné pátky.

Článek

Řízení auta Foto:

Povinné ručení: Kdy pojišťovna neuhradí škodu, i když vy pojistku platíte?

Bez povinného ručení by auto nemělo vyjíždět na silnici. Pokud pravidelně platíte pojistku a máte platnou zelenou kartu, jste finačně "chráněni" pro případ nehody, kterou...

Bourá se víc, i méně. Může za obojí „třináctka“?

To, že jsou výsledky u pojišťoven kolísavé, tak nemusí znamenat vůbec nic, prostě náhodné jevy. A nebo naopak to, že na nás má pátek třináctého skutečně určitý vliv. Valná většina škod, které v pátek třináctého způsobíme, vznikne podle pojišťoven z nepozornosti. I psychologové se shodují, že pokud budete myslet na to, že se vám v tento den může něco stát, budete i méně pozorní, vaše pozornost poklesne a budete náchylnější ke „karambolům“. Nárůst počtu nehod může být způsoben navíc i tím, že se blíží víkend a řada z nás je už myšlenkami někde u víkendového programu či unavená z pracovního týdne... Nebo naopak bereme „smolné datum“ velmi vážně a například víkendovou cestu odložíme až na sobotu a tím pádem se vyhneme pátečnímu frmolu na silnicích. Podle Milana Káni může vědomí toho, že je pátek třináctého, mít velmi pozitivní vliv na nehodovost. „Domníváme se, že toto datum působí na lidi jako varování a jsou opatrnější, případně mnoho takzvaných víkendových řidičů raději jede až druhý den,“ říká mluvčí Kooperativy, kde je škod právě v pátky třináctého méně.

DOPORUČUJEME:
>>> Srovnání povinného ručení Pojištění se slevou až 75 %  <<<
>>> Srovnání havarijního pojištění Ušetřit můžete až 2 000 Kč. <<<

Pátek je na silnicích rizikový vždy

U pojištění aut jsou ale pátky vždy rizikovější, ať už se jedná o pátek třináctého, nebo jakýkoliv jiný pátek, shodují se pojišťovny. Jak už bylo uvedeno, v pátek bývá na silnicích hodně rušno. „Ve srovnání s běžnými pracovními dny pátek obecně vychází ze statistik škod na vozidlech jako rizikovější, což je pochopitelné, protože na konci týdne se na silnicích zvyšuje koncentrace vozidel, když řada motoristů vyráží na delší cestu na víkend,“ míní mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková. Snad jen klientům autopojištění Allianz vzniká dlouhodobě nejvíce škod v pondělí.

Co dodat závěrem?

  • Je velmi pravděpodobné, že se v pátek třináctého někomu z nás něco špatného skutečně stane. Nicméně zdá se, že je to stejné riziko, jako každý jiný poslední den pracovního týdne. Vzhledem k tomu, že vyšší nehodovost či jiné pojistné události nejsou pro každý pátek třináctého pravidlem (někdy jsou čísla naopak příznivější než jindy), lze zvýšený počet nehod připsat spíš než smůle strachu z pátku 13. (odborně se strachu z čísla 13 říká "paraskavedekatriafóbie") a následné roztržitosti. Ještě víc ale spíš páteční únavě nebo špatnému počasí.
  • Jste-li pověrčiví a bojíte se cokoliv náročnějšího tento den dělat, je to nakonec možná dobře – odpočinete si a snížíte riziko nehod a úrazů na minimum.
  • Pokud vyrážíte na silnici, bez ohledu na to, zda je pátek třináctého či "normální" pátek, počítejte s rušnější dopravou. Pokud to lze, je skutečně lepší vyrazit dřív, než zhoustne provoz. Nebo až v sobotu...
  • Rizikovější regiony v pátky třináctého vytipovat podle pojišťovny Allianz lze. Pokud chcete snížit šanci na nehodu, měli byste se vyhnout velkoměstům, konkrétně okresům Praha 4, Ostrava-město a Brno-město. Doprava se ale komplikuje i v Českých Budějovicích, ve Frýdku-Místku a v Praze 5.
  • Mimo jiné jsme zjistili jednu zajímavou informaci – a to, že se nemusíte bát tolik o svůj majetek, konkrétně o auto. Podle některých statistik je totiž v takový průměrný pátek třináctého o polovinu méně krádeží vozidel. Zdá se, že zloději jsou pověrčiví a v pátky třináctého pracují méně. :-)

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama