O majetek se bojíme víc, než o zdraví. Proč má smysl životní pojištění?

Pojistit auto, nebo život? Foto: Pojistit auto, nebo život?Foto: thinkstock.com

Zdá se, že dáváme přednost pojištění svého majetku na úkor pojištění proti životním rizikům - jako jsou závažná onemocnění, invalidita nebo smrt. Alespoň tak to vypadá podle současných dat.

V tom jsme jiní, než v jiných vyspělých státech. V západní Evropě představuje 60 procent trhu životní pojištění a 40 procent neživotní pojištění, tady u nás jsou to přesně opačná čísla. „Klienti stále v první řadě kladou důraz na pojištění domácností, nemovitostí, aut, méně pak na pojištění sebe sama, jako stroje na peníze," říká finanční expert Josef Uchytil.

Zásadní je pokrytí dlouhodobého výpadku příjmu

Životní pojištění by přitom mělo být součástí "pojistného balíčku" stejně, jako pojištění auta nebo bytu. Podle odborníků mnoho lidí stále neví, co od svého životního pojištění mají požadovat. Vesměs se přeceňují  krátkodobá zdravotní rizika a podceňují se ta dlouhodobá. Lidé mají pocit, že pojišťovna má plnit za každou drobnost, jinak je to špatná pojistka. To ale není pravda, pojistka má zafungovat hlavně při vážných problémech. Pojištění by vždy mělo pojištěnému zachovat úroveň životního standardu i v případě, kdy mu dlouhodobě vypadne stálý finanční příjem. Při jeho krátkodobých výpadcích by přitom měl spoléhat na vlastní finanční rezervu.

Článek

Každá pojistná smlouva obsahuje výluky. Někdy ale pojišťovna krátí plnění neoprávněně... Foto:

Zamítnutí nebo krácení pojistného plnění pojišťovnou: Jak se bránit?

Není výjimkou, když pojišťovna odmítne klientovi po události, na kterou je pojištěn, škodu zaplatit nebo mu chce plnění zkrátit. Jaké máte možnosti, pokud se to stane...

Co by měla krýt dobrá životní pojistka?

Podle Uchytila se jedná zejména o dlouhodobé a trvalé zdravotní komplikace: Invaliditu způsobenou úrazem či nemocí, trvalé následky vážných úrazů, a poté dle individuální finanční situace pracovní neschopnost a smrt. Každý by měl velmi pečlivě zvážit výši pojistných částek, aby měl jistotu, že od pojišťovny v případě plnění dostane odpovídající peníze. Jak nastavit životní pojištění přesně podle vašich potřeb? Zeptejte se našich odborníků zde:

Článek

Siluety rodiny Foto:

Jak nastavit životní/úrazové pojištění na míru? Zeptejte se online

V České republice je uzavřeno přes šest milionů smluv životního pojištění. Někdy to může být oříšek, smlouvu správně nastavit...

S životním pojištěním se moc nevyplatí "spořit"...

„Lidé si začínají pomalu uvědomovat, že životní pojištění by mělo primárně řešit nějaký zdravotní problém, tedy krýt riziko. Uvědomují si již i to, že důraz na investiční složku pojištění je ve většině případů přijde na více peněz než tvorba finančních rezerv třeba prostřednictvím samostatných podílových fondů. A také, že jedině kvalitní pojistná smlouva jim může poskytnout jistotu, že od pojišťovny v případě nějakého problému dostanou to, co si myslí, že dostanou," říká Josef Uchytil.

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama