CO VÁS ZAJÍMÁ... Můžu kdykoliv ukončit smlouvu o havarijním pojištění?

Poradna - Autopojištění Foto: Poradna - AutopojištěníFoto: thinkstock.com

Havarijní pojištění je většinou sjednáno na dobu neurčitou a pojistným obdobím bývá jeden rok. Veškeré změny je vhodné směřovat k výročí smlouvy. Je ale více situací, kdy to jde i mimo tento termín. Vypovídat smlouvu ale kdykoliv nelze...

 

Dotaz: Našel jsem výhodnější cenu havarijní pojistky. Chtěl bych proto odejít k jiné pojišťovně a zrušit aktuální smlouvu u současné pojišťovny. Můžu hned?

Odpověď: Pojišťovny většinou neakceptují výpověď z důvodu lepší ceny pojištění (tak jako je tomu například u změny dodavatele energií), pokud se nejedná o výpověď na konci pojistného období, resp. i v některých situacích, které uvádíme níže. Havarijní pojištění je obvykle sjednáno na dobu neurčitou a pojistným obdobím je většinou jeden rok, nezávisle na zvolené frekvenci splátek (roční, pololetní nebo čtvrtletní). Pojistné období je vždy automaticky prodlužováno o rok od data počátku platnosti uvedeného na pojistné smlouvě. Zrušit smlouvu pak můžete pouze na základě zaslané výpovědi havarijního pojištění. Výpověď je nutné vlastnoručně podepsat a zaslat na adresu pojišťovny. Pokud chcete změnit pojišťovnu, ve vašem případě z důvodu lepší cenové nabídky, budete muset tedy nejspíš počkat na výročí smlouvy. Zašlete ale výpověď vaší stávající pojišťovně co nejdříve. Ze zákona musí být tato výpověď pojišťovně doručena nejpozději šest týdnů před koncem pojistného období. Smlouva končí k datu konce pojistného období. 

Finanční poradna: HYPOTÉKA, POJIŠTĚNÍ, ENERGIE, PŮJČKY, MOBILNÍ TARIFY, PENZE... Máte dotaz z jakékoliv finanční oblasti? Chcete ušetřit? Chcete vědět, jak efektivně nastavit smlouvu nebo najít výhodnější finanční produkt? Kontaktovat naše odborníky můžete zde.

Jsou ale ještě další situace, kdy lze smlouvu ukončit bez sankcí:

Výpověď do 2 měsíců od uzavření smlouvy – Pokud nejste s nově uzavřeným pojištěním spokojen, můžete smlouvu vypovědět a pojišťovna vám vrátí přeplatek pojistného. Smlouva končí 8 dní po doručení vaší výpovědi.

Výpověď do 3 měsíců od oznámení vzniku pojistné události – Pokud jste měli pojistnou událost, můžete ukončit pojistnou smlouvu do 3 měsíců od oznámení vzniku této pojistné události a pojišťovna vám vrátí přeplatek pojistného. Smlouva končí 1 měsíc od doručení vaší výpovědi.

Výpověď z důvodu navýšení pojistného – Pokud pojišťovna navýší pojistné na další období, můžete pojistnou smlouvu vypovědět do jednoho měsíce od oznámení o jeho výši. Smlouva končí k datu konce pojistného období.

Výpověď z důvodu prodeje vozidla – Pokud dojde ke změně vlastníka vozidla, zašlete pojišťovně kopii kupní smlouvy a výpověď. Smlouva končí ke dni doručení výpovědi a pojišťovna vám vrátí přeplatek pojistného.

Výpověď z důvodu dočasného vyřazení vozidla z evidence – Pojistnou smlouvu lze ukončit dočasným odhlášením vozidla, které provedete odevzdáním registračních značek na dopravním inspektorátu. Vozidlo lze takto odhlásit na 0–365 dní a můžete ho opět kdykoliv přihlásit. Pojišťovně spolu s výpovědí pojistné smlouvy zašlete kopii velkého technického průkazu, v němž je změna zaznamenána (v části „úřední záznamy“). Pojistná smlouva končí ke dni vyřazení vozidla z evidence a pojišťovna vám vrátí přeplatek pojistného.

Výpověď dohodou - Jako důvod k ukončení smlouvy dohodou mohou někdy pojišťovny akceptovat nespokojenost, uvedení v omyl při sjednání a podobně. Pojistná smlouva v takovém případě končí ke dni dohody obou stran a pojišťovna vám pak vrátí přeplatek pojistného.

>>> Nezávislé online srovnání havarijního pojištění Ušetřit můžete tisíce korun
>>> Nezávislé online srovnání povinného ručení Ušetřit můžete průměrně téměř 3 000 korun
>>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít nejlepší řešení.

 

Na dotazy odpovídá:

Zbyněk Laisek - odborník Prima Rádce Foto:

PhDr. Zbyněk Laisek,  M. B. A. Působil mnoho let na poradenských a řídicích funkcích v oblasti finančnictví a energetického trhu v Čechách i v zemích střední a východní Evropy. Několik let se zabývá provozováním nabídek energetických firem na trhu v ČR včetně zajištění zasmluvnění a přechodu klientů k novému dodavateli. Po odoborné stránce se podílí na provozu srovnávače www.prima-RADCE.cz, který srovnává necelou stovku subjektů na trhu v ČR. Zbyněk Laisek má magisterský titul v oboru sociologie a doktorát v oboru ekonomie z Univerzity Karlovy v Praze. Studoval Executive MBA program na Universitě v Pittsburghu a Business Administration ve škole McCombs of Business, University of Texas.

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama