Pojištění odpovědnosti za škodu: Co kryje, a co už ne?

Pojištění odpovědnosti za škodu nekryje vše, co byste čekali Foto: Pojištění odpovědnosti za škodu nekryje vše, co byste čekaliFoto: thinkstock.com

Téma Zpráv FTV Prima

 

Není výjimkou, že v běžném životě způsobíte někomu škodu. Vaše dítě rozbije na výstavě drahou vázu, pes někoho pokouše nebo praskne hadička od automatické pračky a vy vytopíte sousedy. Ze zamrzlé střechy vašeho domu spadne rampouch a zraní kolemjdoucího člověka. Poškození mají právo požadovat náhradu po vás. Pokud nejste pojištění, musíte jim škodu zaplatit. Právě pro takové případy je vhodné mít sjednané pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou v běžném životě. Jenže na druhou stranu, pokud si takové pojištění sjednáte, počítejte s tím, že každou škodu, kterou způsobíte, vám krýt nemusí.

Vlastní bydlení? Najděte ten nejvýhodnější úvěr právě pro vás. V internetovém porovnávači hypoték na Prima Rádci. Úroky od 1,79 %.

ZAMĚSTNÁNÍ

Výjimka se týká například škod, které způsobíte svému zaměstnavateli. Pokud poničíte služební telefon nebo notebook, ale i pokud například jako účetní chybně něco zaúčtujete nebo jezdíte-li služebním autem a natankujete benzín místo nafty, odpovědnostní pojistka škod v běžném životě vám tuto situaci nepokryje. Přitom pokud zaviníte nehodu a vznikne škoda, váš zaměstnavatel po vás může žádat náhradu až do výše 4 a půl násobku platu. A to tehdy, pokud vše zaviníte neúmyslně. Pokud budete pod vlivem alkoholu, může to být ještě mnohem vyšší částka.

Článek

Nevýhodná smlouva = zbytečně vysoké účty Foto:

Laisek: Až 90 procent lidí má nevýhodnou smlouvu. A neví o tom! ROZHOVOR

"Srovnávání a objednávání finančních produktů přes internet roste. Čím dál více lidí chápe, že výhodné nabídky se nemusí týkat jen nákupu pračky nebo televize." To říká...

Pro tyto případy je vhodné mít sjednané pojištění odpovědnosti zaměstnance. To je přitom nejpraktičtější pro ty zaměstnance, kterým jsou svěřeny drahé přístroje či finance. A platí to i tehdy, pokud způsobíte škodu na majetku svého zaměstnavatele, i když ho máte doma (tedy standardně notebook či mobil). Je to tak nastaveno proto, že podle pojišťoven by jinak vznikl velký prostor pro pojistné podvody. Pojistit se lze i v případě dohody o pracovní činnosti. Sjednat pojistku můžete s různou výší spoluúčasti i různou výší limitů krytí. Naopak zaměstnavatel je pojištěn ze zákona. Musí se k pojištění odpovědnosti přihlásit, pokud zaměstnává alespoň jednoho zaměstnance. Týká se odpovědnosti za škodu, která by vznikla zaměstnanci při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání.

Článek

Reportáž - Ženy vydělávají míň než muži Foto:

Platová diskriminace žen. O kolik míň berou oproti mužům? (REPORTÁŽ)

České ženy si teprve dnes vydělaly to, co si muži stihli vydělat za minulý rok.

PRONAJATÝ BYT

Také pokud něco zničíte v pronajatém bytě, může vám být odpovědnostní pojistka „k ničemu“. Sice zničíte cizí věc, ale trvale ji užíváte. „K tomu vybavení se přistupuje úplně stejně, jako k předmětům zapůjčeným a je to ve výluce, ale lze na trhu najít produkty, které to poskytují,“ říká Jolana Ackermannová, mluvčí České asociace pojišťoven.

Článek

Poradíme, jak ušetřit... Foto:

Prima NÁVOD: 6 tipů, jak UŠETŘIT tisíce korun

Co takhle změnit trochu zajeté stereotypy, věnovat pár minut srovnání na internetu, pohrát si s nabídkou na trhu? Zkuste to a budete překvapeni, kolik tisícovek vám může z...

VLASTNÍ ZAVINĚNÍ

A stejně, jako je to u většiny jiných pojistek, včetně povinného ručení, pojištění odpovědnosti za škodu v běžném životě vám nekryje nehody, které způsobíte sami sobě, respektive lidem žijícím s vámi v jedné domácnosti, často ani jiným blízkým lidem. Naopak, pokud sjednáváte pojištění, platí, že jsou pojišťovnou uhrazeny škody, které způsobí i vaši rodinní příslušníci včetně domácích mazlíčků.

 

Michaela Nováková Foto:

"Pokud si tedy budete chtít pojištění odpovědnosti za škodu sjednat, nejdřív si dobře prostudujte, čeho všeho se bude týkat a když tak si vyberte jiný produkt," doporučuje Michaela Nováková, reportérka Zpravodajství FTV Prima.

 PŘÍKLADY: CO KRYJE POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI ZA ŠKODU?

Tady přinášíme předhled škod, které kryje občanské pojištění odpovědnosti. Jedná se o škody způsobené zejména:

  • v běžném soukromém životě (na výstavě, v restauraci apod.)
  • při běžném provozu domácnosti (způsobíte požár, který zasáhne i sousedy, vytopíte sousedy poté, co praskla hadička od WC apod.)
  • během dětských her
  • domácími zvířaty (pes pokouše chodce, zakousne slepici apod.)
  • při rekreačním sportu (včetně cyklistiky, lyžování na českých horách či jízdy na koni)
  • při provozu nemotorových plavidel
  • činností lidí pověřených údržbou domácnosti
  • vinou pojištěného cyklisty

Článek

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo na Prima PLAY.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

reklama