Platební karty v cizině: Češi platí víc v obchodech. Z bankomatů tolik nevybírají

Žena platí kartou v obchodě Foto: Žena platí kartou v obchoděFoto: thinkstock.com

Vrcholí doba dovolených. Logicky to je vždy období, kdy Češi utratí v cizině mnohem víc, než jindy v roce. Ti, kteří s sebou vozí kartu, s ní platí víc u obchodníků, než aby vybírali hotovost. Miliony korun utratí i s kreditkami.

 

Za poslední rok Češi utratili v cizích zemích přes 55 miliard korun, jen pokud jde o statistiky platebních karet. Mnohem víc přitom platí přímo u ochodníků. Počet bezhotovostních transakcí třeba v prodejně či restauraci je 20 milionů, zahraničním bankomatem pak za dvanáct měsíců „projely“ české platební karty ve dvou a půl milionech případů. A pokud už Češi vybírali, tak vyšší částky, v přepočtu kolem 5 tisíc korun.

V praxi se tak ukazuje, že Češi umějí se svými platebními kartami na dovolených a obecně při zahraničních pobytech, zacházet. Stejně jako tady je platba kartou u obchodníků v cizině zdarma. Zato za výběr z bankomatu se často platí nemalé poplatky.

Červenec, srpen, září – největší útraty v zahraničí

Jakmile nastane doba dovolených, útraty jsou oproti jiným měsícům v roce zákonitě vyšší, nicméně i jindy v roce Češi kartou v zahraničí platí hojně. Platební karty – jak debetní, tak kreditní – se během loňských prázdnin a v září používaly v zahraničí zhruba o dvacet procent víc než v jiných čtvrtletích.

Pokud jde o konkrétní částky, u zahraničních obchodníků čeští turisté v létě utratili téměř 12 miliard korun (přitom na každé účtence z takového nákupu byla průměrně částka v přepočtu 1100 korun). V následujícím čtvrtletí to pak bylo o více než dvě milardy méně. Z bankomatů pak vybrali celkem 13 miliard korun, v době prázdnin pak asi pět miliard, oproti zhruba 2 miliardám v ostatních čtvrtletích.

(Zdroj statistik: http://www.bankovnikarty.cz)

 

SLEDUJTE ON-LINE SERIÁL O FINANCÍCH

Jak se připravit na cestu do zahraničí, pokud jde o peníze? Je lepší mít s sebou hotovost a/nebo kartu? A jaké platební karty vlastně jsou vhodné? Nejen na to odpoví druhý díl našeho on-line seriálu o financích, na který se můžete na Prima Rádci podívat už tuto středu 27. srpna.

Tady je malá ukázka z natáčení:

 

Na první díl, ve kterém si můžete zopakovat zásady bezpečného používání platebních karet, se můžete podívat TADY:

Článek

Seriál o financích - 1. díl - titulní foto Foto:

SERIÁL o financích (1. díl): Platební karty

Seznamte se s hlavními hrdiny našeho seriálu o financích. Marta a Karel spolu žijí v pronajatém bytě. Peněz mají tak akorát, ale chybí jim morálka a přehled. Potřebují...

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

Jak správně používat platební kartu? Foto:

BONUS: 7x o platebních kartách. Jak je správně používat?

V prvním dílu seriálu o financích Marta a Karel zjistili, že to s kartou moc neumějí. Co všechno dělali špatně? A jak správně by se měla karta používat? Chyby i rady jsme...

Článek

Nenechte si při výběru z bankomatu od nikoho "dýchat na záda"... Foto:

Používáte platební kartu? Nebuďte snadným terčem pro zloděje! FOTOGALERIE

Platební karta nám usnadňuje život a šetří peníze. Placení kartou je snadné, není zatíženo poplatkem, a vybrat z bankomatu vlastní banky je násobně levnější než udělat...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

reklama