Průzkum: Chceme žít do 90 a mít důchod 18 tisíc. Je šance?

Chcete dostávat vyšší důchod? Musíte si spořit i sami... Foto: Chcete dostávat vyšší důchod? Musíte si spořit i sami...Foto: thinkstock.com

Řada z dotazovaných si ale uvědomuje, že stát tak štědrý na důchodech zřejmě nebude. Sami ale pro vlastní zabezpečení na stáří nic nedělají...

Sledujte aktuální dění i online na: Prima PLAY - Zprávy.

 

Čeští sociologové přišli se zajímavou statistikou. Podle jejich průzkumu chce průměrný Čech žít do devadesáti let a mít důchod kolem 18 tisíc korun. Alespoň taková je představa dnešních lidí nad 35 let o ideálním stáří. Do toho chtějí cestovat, věnovat se koníčkům a rodině. Co je ale také zajímavé: Řada z dotazovaných si uvědomuje, že stát tak štědrý na důchodech zřejmě nebude, sami ale pro vlastní zabezpečení na stáří nic nedělají.

 >>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního spoření? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.

Systém našim představám nenahrává

Každý druhý se chce dožít devadesátky, někteří rovnou sta let. Mnozí se tak snaží žít zdravěji i mít dobré rodinné vztahy. I když ale chceme dlouhověkost, často už nemyslíme na to, jak si důchod budeme financovat. "Skrz ten výzkum se poprvé podařilo zjistit, jak vysoký důchod by si lidé přáli a rozhodně je vyšší, než jaký jim současný systém nabízí," říká sociolog a proděkan FSV UK Petr Soukup. Současné systémy, ať už důchodové nebo zdravotní péče a sociálních služeb o seniory, prý nejsou na tuto situaci připraveny. Navíc se lidé podle Soukupa spoléhají, že stát vše vyřeší.

Článek

Řada lidí investuje do nemovitostí... Foto:

V penzi můžete mít i o miliony víc, díky pronajímání bytů. Ale co rizika?

Pronajímat malé byty může být v současnosti velmi zajímavý byznys, má ale svá rizika. To aktuální se týká hlavně nákupu investičních bytů na hypotéku...

Lidé by se měli spoléhat hlavně na své úspory

V průměru chtějí lidé důchod necelých 18 tisíc. Ti, co vydělávají dnes nejméně, mají od důchodu největší očekávání. Ti s vyšším příjmem jsou realističtější. Jenže zapomínáme, že se na stáří budeme muset spoléhat sami na sebe. "84 procent lidí řeklo, že by se o ně měl postarat stát. Z toho výzkumu ale vyplývá, že v ostatních zemích se ne všichni spoléhají na stát, ale hlavně si spoří. Například ve Švýcarsku," vysvětluje hlavní analytik agentury Swiss Life Tomáš Rampula.

Článek

Úspěšné investování... Foto:

Navýšit penzijní spoření je snadné. Co ještě třetí pilíř nabízí? ROZHOVOR

Stovky tisíc lidí z těch, kteří si spoří na penzi ve třetím pilíři důchodového systému, nevyužívají největší výhodu - státní podporu, protože měsíčně ukládají příliš malou...

Spoříme si málo. Kolik je třeba?

V Česku, v souvislosti s důchodem, zhodnocuje peníze každý třetí pracující. Ale spoří si příliš malé částky. V průměru 600 korun. Samozřejmě lepší něco než nic, ale na vysněné zabezpečení na stáří to nestačí. Ideální by podle odborníků bylo spořit si na penzi 5 - 10 procent měsíčního příjmu. "Lidé říkají, chceme mít 18 tisíc a mají ve skutečnosti penzi 11 tisíc, to znamená, že jim 7 tisíc chybí. Pokud do penze mám 30 let, tak mi bude stačit spořit 1500 - 2000 měsíčně," dodává Rampula. To platí zejména pro ty, jejichž plat se pohybuje na úrovni průměrné mzdy (tedy kolem 26 tisíc korun). Pro představu: Pokud chcete zjistit, jakého zhodnocení by za vámi požadovanou dobu mohly vaše úspory dosáhnout při konkrétní měsíční úložce, vyzkoušejte aplikaci Srovnání penzijního spoření.

Článek

Penzijní spoření - Poradna Foto:

CO VÁS ZAJÍMÁ... V čem je výhodné penzijní spoření a kolik z něj získám?

Chcete se zajistit na stáří? Jedním z nejvýhodnějších produktů je penzijní spoření...

Dnes narozené děti budou žít déle

Šanci dožít se vysokého věku mají dnešní novorozenci. Podle dat Českého statistického úřadu budou žít v průměru 81 let. Přitom před zhruba 100 lety, v roce 1920, byl průměrný věk mužů 47 a žen 50 let.

Ve spolupráci s redakcí Zpráv FTV Prima

 

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama