Penzijní fondy hlásí úspěch. Loni překonaly inflaci, která „není“

Penzijní fondy hlásí úspěch... Foto: Penzijní fondy hlásí úspěch...Foto: thinkstock.com

V penzijních fondech si spoří na důchod něco málo přes čtyři miliony Čechů. Obrovskou roli v jejich spoření přitom hraje státní příspěvek. Fondy by však měly i samy zhodnocovat peníze klientů. Jak se jim v tom daří?

Rozdíl mezi výkony jednotlivými penzijními fondy se může zdát veliký – od 0,4 procenta u společnosti Conseq do 1,4 procenta u Penzijní společnosti České pojišťovny. V celkovém zhodnocení investovaných peněz je ovšem takřka zanedbatelný. Výnosy pěti z osmi penzijních společností se dostaly nad jedno procento, a jsou tak zhruba na úrovni nejlepších spořicích účtů na trhu. „V meziročním srovnání si ale fondy pohoršily. Hlavním důvodem jsou nízké úrokové sazby a nižší výnosy z dluhopisů, do kterých penzijní fondy hodně investují,“ vysvětluje finanční odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek. Tato situace na trhu panuje několik posledních let, což se promítá i do dlouhodobého poklesu výnosů penzijních fondů. Analytici tvrdí, že v příštích letech budou výnosy dál mírně klesat a nejlepší fondy by se měly pohybovat kolem jednoho procenta.

 >>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu penzijního spoření ? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce DOPLŇKOVÉHO PENZIJNÍHO SPOŘENÍ.

Hlavně porazit inflaci...

U takzvaných transformovaných fondů, které mají vzhledem ke garanci minimálně nulového zhodnocení omezené možnosti investování, je jejich hlavním cílem porazit inflaci a uchovat tak reálnou hodnotu úspor. O jistý výnos do zhruba čtyř procent ročně se pak stará státní příspěvek.

Článek

Na pravidelných platbách můžete ušetřit tisíce korun ročně... Foto:

5 pravidelných plateb, na kterých můžete začít šetřit okamžitě

Budete překvapeni, o kolik víc vám může z výplaty zůstat, aniž byste museli výrazně měnit své návyky. A kolik ušetříte? Budete mít jasno během několika minut.

Chcete víc? Naplánujte přesun

Kdo má u penzijních fondů zájem o vyšší výnos, může zvolit přestup z transformovaného fondu do účastnického fondu. Musí ale počítat s tím, že hodnota peněz v těchto fondech může kolísat - neposkytují totiž garanci alespoň nulového zhodnocení. Dále musí počítat s tím, že mu změna fondu zabere několik měsíců času. Nejdříve totiž musí ukončit svou smlouvu se stávajícím fondem a pak přejít k fondu novému. „Já osobně doporučují přechod do účastnického fondu každému, kdo má před sebou ještě deset a více let účasti v tuzemském důchodovém systému. Do podílových fondů, což jsou i penzijní fondy, se investuje, aby peníze zhodnocovaly. To je jejich podstatou. Pokud garantují nulu je jasné, že nepracují s rizikem, tedy peníze klientů nezhodnotí,“ uzavírá Laisek. (Pokud se rozhodnete pro změnu, s nutnou administrativou i vyhledáním vhodného fondu vám v případě zájmu mohou pomoci naši odborníci na penzijní spoření, které můžete kontaktovat zde, případně napište na info@prima-radce.cz či volejte 810 811 812.)

Penzijní společnostVýsledek 2015 (v %)Výsledek 2014 (v%)
PS České pojišťovny1,4

1,7

Allianz PS1,381,64
ČSOB PS1,21,4
PS Komerční banky1,161,35
AXA PS1,11,46
NN PS0,881,13
PS České spořitelny0,851,42
Conseq PS0,40,7
Inflace0,30,4

Článek

Existuje víc možností, jak zhodnotit peníze... Foto:

Jak zhodnotit peníze? 6 možností pro vás

Peníze nemusejí ležet jen na běžném účtu. Mohou vám – více či méně – vydělávat. Jaké jsou možnosti a jaké nabízejí zhodnocení?

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Ve spolupráci s Porovnej24.cz

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama