Nezaměstnaní budou muset do veřejné služby. Jinak se jim sníží dávky

Nezaměstnaní a veřejná služba Foto: Nezaměstnaní a veřejná službaFoto: Zprávy FTV Prima

Nový zákon má ukončit letitou praxi, podle které je lepší zůstat dlouho doma na dávkách a nepracovat. Řada radnic tvrdí, že práce v rámci veřejné služby je dost...

Sledujte aktuální dění i online na Primě PLAY - Zprávy.

 

S 1. únorem začal platit nový zákon, podle něhož se budou dlouhodobě nezaměstnaným krátit dávky, pokud nenastoupí do veřejné služby. Příspěvek na živobytí po půl roce v evidenci spadne z necelých 3 500 tisíce korun (což je životní minimum) na 2 200 korun (tedy existenční minimum). Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové se systém dotkne lidí, kteří pobírají dávky určené pro ty úplně nejchudší. Pro to, aby dlouhodobě nezaměstnaní dosáhli na státní pomoc alespoň v dosavadní výši, budou muset odpracovat 20 hodin veřejné služby za měsíc. Zvýšením hodin si dokonce finančně ještě polepší - za 10 hodin navíc pak získají dávku 4 000 korun.

Nemusí každý...

Nový zákon má ukončit letitou praxi, podle které je lepší zůstat doma na dávkách a nepracovat. Podle Marksové se systém dotkne lidí, kteří pobírají dávky určené pro ty úplně nejchudší. Do veřejné služby ale nemusí každý. "Tuto aktivitu nebudeme vyžadovat po lidech starších 68 let, po lidech, kteří berou starobní důchod, nebo kteří jsou invalidní. Nebo třeba jsou to maminky na mateřské dovolené a ještě celý další seznam osob, kteří se třeba starají o svého postiženého příbuzného," řekla ministryně Michaela Marksová /ČSSD/.

Práce je dost

Obce a neziskovky dostanou od státu peníze na koordinátora. A to v případě, že zaměstnají více lidí. Podle radnic je práce v rámci veřejné služby dost. "Tým může být složen poměrně pestře. Protože ta práce je vhodná jak pro mladší, tak pro starší", míní například mluvčí městské části Praha 6 Martin Churavý. Nicméně kritici tvrdí, že nový zákon pro chudé motivací stejně nebude.

Už to tady bylo...

Nezaměstnaní mohou dobrovolně veřejnou službu vykonávat už teď. Povinnou veřejnou službu pak zavedl už před pěti lety exministr Jaromír Drábek. Kdo ji odmítl, přišel o dávky a byl vyřazen z evidence. Po roce tuto praxi zrušil Ústavní soud, který ji přirovnal k nucené práci. A odpůrci naznačují, že by se na soud mohli obrátit i kvůli nové úpravě.

Ve spolupráci s Lenkou Pištěkovou, reportérkou Zpráv FTV Prima

Na reportáž Lenky Pištěkové o tématu se můžete podívat online v archivu Zpráv na Primě PLAY v čase od cca 23. minuty.

 >>> Chcete SPOŘIT na penzi? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama