Nabídky úvěrů jsou různé. Lidé často berou první, mohou ale prodělat

To, na kolik vás skutečně vyjde úvěr, si raději nejdřív spočítejte Foto: To, na kolik vás skutečně vyjde úvěr, si raději nejdřív spočítejteFoto: thinkstock.com

Téma Zpráv TV Prima

 

Lidé stále neřeší, která banka jim poskytne úvěr levněji. Více než dvě třetiny Čechů vezmou první nabídku a přitom mohou na poplatcích přeplatit víc, než by mohli. V testu spotřebitelských úvěrů přitom odborníci zjistili, že na půjčce ve výši 50 tisíc korun, může rozdíl mezi nabídkami bank dělat přes 20 tisíc korun.

>>> Nezávislé srovnání půjček. Transparentní nabídky, jasná výše RPSN i splátek<<<

Reality show v bankách

Test probíhal celý loňský rok – do jednotlivých bank přišel opravdový klient, který testoval, jakou nabídku mu banky dají, když po nich bude chtít 50 tisíc. Žádné reklamní slogany, ani slibované nejnižší nabídky. Zkrátka to, co skutečně nakonec banka klientovi může dát. A výsledek? U některých bank mohou klienti přeplatit až 22 840 korun. Výsledku organizázoři testu dosáhli srovnáním RPSN v průměru za všechna čtvrtletí. Rozdíl mezi nabízenou sazbou RPSN je 13 procent. "Lidé většinou u bank takto malé částky poptávají, pokud potřebují něco do domácnosti, na opravy a jiné mimořádné výdaje," zjistila Michaela Nováková, reportérka zpravodajství FTV Prima.

Reportáž Michaely Novákové

Banky prý přistupují individuálně

Banky se ale brání. Každého klienta prý soudí individuálně a někteří můžou dostat nabídku i mnohem lepší. „Hodnocení klienta ovlivní to, jaká bude výsledná cena toho úvěru,“ vysvětluje mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. „My jsme se rozhodli jít na to trochu jinak a dávat tu nejnižší sazbu každému, kdo řádně splácí,“ říká zase Vladimír Komjati, mluvčí AirBank. A vyjádření ČSOB? "Úroková sazba může být pro každého klienta různá, může být stanovena dle více kritérií, může se stát, že solventnější klient může získat výrazně lepší nabídku."

Nejdůležitější je porovnání

„Rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší půjčkou je v řádu deseti tisíců, takže by klienti měli porovnávat,“ radí bankovní expert Patrik Nacher, který si také zahrál v on-line seriálu Prima Rádce. V něm jsme se mimo jiné věnovali právě tématu úvěrů a především otázce, na co by si lidé měli dávat při sjednávání půjčky pozor. Základní rady zní: Porovnávat a úvěr vybírat hlavně podle výše RPSN. Ta by měla být ideálně kolem 10 procent, maximálně 20. Srovnat úvěry lze jednoduše v internetových porovnávačích, které zahrnují nabídky bank i nebankovních institucí. Snadno si můžete zkontrolovat a porovnat nejen výši RPSN i případných splátek, ale i úroky a případné další uvedené poplatky.

 

Seriál o financích - 5. díl - titulní fotka Foto:

Seriál o půjčkách s Patrikem Nacherem můžete vidět ve SPECIÁLU Prima Rádce, kde kromě tří dílů o hledání výhodného úvěru na auto najdete i spoustu informací a praktických rad v článcích.

 

5 kroků k výhodnému úvěru: Aby nebyl příliš drahý

1. První nabídku odmítněte

Vidíte lákavý inzerát, přijde vám e-mail s "jedinečnou" nabídkou z banky nebo vám přímo v obchodě nabízejí půjčku na kupovanou věc. Nenechte se ale zlákat hned první nabídkou. Prvním krokem, který byste měli udělat, je rozhodit sítě a srovnat si více nabídek u více poskytovatelů. Pravděpodobnost, že zrovna ta první nabídka, kterou vidíte, bude nejvýhodnější, je minimální.

2. Půjčka není mobil, přistupujte k ní ale stejně

Hodnota RPSN napoví, jak moc je pro vás úvěr drahý, kolik vás bude celá půjčka stát ve skutečnosti, o kolik půjčenou sumu přeplatíte. Je to číslo, podle kterého vyberete pro vás nejvýhodnější půjčku.

K půjčce byste měli přistupovat stejně, jako když si vybíráte zboží, na které si můžete sáhnout (telefon, šperky, hodinky apod.). Hledáte to, co vám nejvíce sedne, co odpovídá vašim požadavkům, potřebám a podmínkám. Nabídky porovnejte, nejefektivnějí metodou je využití nezávislých internetových porovnávačů.

3. Ohlídejte si RPSN

V případě spotřebitelských úvěrů, ať už účelových, nebo neúčelových, se orientujte zejména podle hodnoty RPSN (Roční Procentuální Sazby Nákladů). Úroky jsou zde, na rozdíl od hypoték, pouze orientačním ukazatelem. Hodnota RPSN v sobě zahrnuje vše, co bance či nebankovní instituci během celé doby splácení zaplatíte. Patří sem počáteční náklady za zpracování žádosti, poplatky za posouzení žádosti o úvěr, poplatky za vedení účtu, zasílání výpisu, pojištění apod.).

PRO PŘEDSTAVU: Porovnejte si v kalkulátoru, jak rozdílná hodnota RPSN u jednotlivých nabídek může být....4. Ptejte se a podepisujte jen po důkladném přečtení

Samozřejmostí by mělo být ptát se na podrobnosti poskytnutí úvěru. Zjistěte si i takové podmínky, jako je možnost předčasného splacení úvěru, zda je to možné, či nikoliv. Zajímejte se i o to, jaké vám hrozí penále při nedodržení splátkového kalendáře. Smlouvu si vždy důkladně přečtěte a nebude-li vám cokoliv jasné, raději nepodepisujte a poraďte se s nezávislým odborníkem.

5. Kde vybírat?

Když už si chcete půjčit, vybírejte raději z nabídek bank, případně seriózních a ověřených nebankovních institucí. Podmínky pro získání úvěru u bank jsou sice většinou přísnější, nicméně hodnota RPSN většinou nepřesáhne hodnotu 20 procent. Naopak u některých nebankovních institucí se setkáte i s hodnotami hraničícími s lichvou – tedy kolem 60–90 procent.

>>> Nezávislé srovnání půjček. Transparentní nabídky, jasná výše RPSN i splátek<<<

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Může se hodit:

Článek

Poradíme, jak ušetřit... Foto:

Prima NÁVOD: 6 tipů, jak UŠETŘIT tisíce korun

Co takhle změnit trochu zajeté stereotypy, věnovat pár minut srovnání na internetu, pohrát si s nabídkou na trhu? Zkuste to a budete překvapeni, kolik tisícovek vám může z...

Článek

Spočítejte si cenu povinného ručení za vaše auto Foto:

Povinné ručení zdražuje: Máte šanci SNÍŽIT jeho CENU? Zjistíte v článku

Zajímá i nás, jak moc se aktuální zdražování dotýká řidičů a jestli mají šanci cenu povinného ručení (když už ho musí platit) udržet na minimu...

Diskuze

reklama