Minimální mzda se od ledna zvýší o 700 korun. Kdo je proti? REPORTÁŽ

Vláda dnes schválila zvýšení minimální mzdy o 700 korun – na 9200. Je to víc, než bylo dohodnuto, a zaměstnavatelé s tím nesouhlasí. Původně se totiž kabinet s nimi a s odboráři dohodl na přidání o 500 korun. Proti je i pravicová opozice. Podívejte se na reportáž.

15. 9. 2014

V současné době je minimální mzda pro 40 odpracovaných hodin týdně stanovena na 8500 korun za měsíc (resp. 50,60 korun/hodinu). Je to nejnižší možná výše odměny v pracovněprávním vztahu.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky už bylo načase. Za aktuální částku, kterou si teď mohou lidé nejméně vydělat, prý nemohou důstojně žít. Tím, že vláda odsouhlasila zvýšení o 700 korun, namísto 500, porušila původní dohodu s firmami.

Naposledy se minimální mzda zvyšovala loni, z osmi tisíc na současných osm a půl tisíce. Částku 9 200 korun za měsíc (55 korun/hodinu) budou zaměstnanci, kterých se minimální mzda týká, pobírat o ledna příštího roku.

Nakupujte levně. Slevy až 80 % na kosmetiku, drogerii, hračky, cestování... ZDE!Platí pro všechny

Ustanovení o minimální mzdě se aplikuje na všechny zaměstnance. Nezáleží přitom, jestli se jedná o pracovní poměr, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Není ani podstatné, jestli jde o pracovní poměr na dobu určitou nebo na dobu neurčitou. Na minimální mzdu je nárok v každém jednotlivém pracovním poměru, dohodě o pracovní činnosti i dohodě o provedení práce.

Menší úvazek

Zaměstnanci, který má sjednánu kratší pracovní dobu, se minimální mzda snižuje úměrně odpracované době. Například zaměstnanec pracující na poloviční úvazek (20 hodin týdně) má minimální mzdu 4 250 korun.

(www.minimalni-mzda.cz)

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

Někdy se reklamaci nevyhnete Foto: thinkstock.com

Reklamace: Co se změnilo a co zůstává při starém?

Nový občanský zákoník přinesl v mnoha oblastech života pořádný chaos. Spoustu změn jste jistě už pocítili na vlastní kůži. Jednou z otázek, na kterou dlouho neuměli...

Článek

Když peníze navíc nejsou... Foto: thinkstock.com

Nečekané výdaje. Co s tím, když nemáte našetřeno?

Není to nic příjemného, ale zažil to snad každý. Občas je třeba zaplatit za něco, co úplně nezapadá do finančních plánů. Poradíme vám, jak se s takovou situací nejlépe...

 

Prima Rádce je na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

reklama