Lidé stále fingují nehody či úrazy kvůli penězům z pojistky. Co umí vymyslet?

Pojistný podvod - Potopené auto Foto: Pojistný podvod - Potopené autoFoto: Ilustrační / thinkstock.com

Tisíce lidí se každoročně snaží obohatit na události, která se stala jinak, nebo k ní dokonce vůbec nedošlo. Přitom jim hrozí až 10 let vězení. Pojistný podvod je trestný čin.

 

Dopravní nehoda, krádež auta, ale i nemoc, úraz nebo poničená věc druhého člověka. To všechno jsou situace, které lákají k podvodu a neoprávněnému získání peněz od pojišťovny. Ne vždy jde od začátku o promyšlený čin, často lidé podlehnou síle okamžiku. „K pojistné události skutečně dojde, ale klient se poté snaží pojišťovnu přesvědčit o tom, že mu vznikla daleko větší škoda, než tomu ve skutečnosti bylo,“ vysvětluje Jaromír Kaděra, ředitel Útvaru vyšetřování České pojištovny.

Ohleduplnost na silnici je nade vše... Povinné ručení on-line. Nejvýhodnější nabídky na trhu. ZDE

Rekordní počet podvodů

Pojišťovny hlásí opět vyšší počet podvodného zneužívání pojistek, než v předchozích letech. Mnohde jsou čísla rekordní. A více takových případů v řádech stovek milionů korun se také detektivům pojišťoven daří prý odhalit. I díky lepším vyšetřovacím metodám. Nejčastěji k pojistným podvodům dochází v Praze, kde je velká koncentrace obyvatel a vysoká anonymita, a v severních Čechách, kde zase může pokusům o podvody nahrávat komplikovanější ekonomická situace. Nejméně se lidé snaží obalamutit pojišťovny na Vysočině, Olomoucku, ve východních nebo jižních Čechách. I na Českobudějovicku ale u některých pojišťoven počet pojistných podvodů meziročně začíná růst.

Podvádí se u nehod, ke kterým nemusí policie

Tradičně nejvíc podvodníků se najde mezi řidiči a majiteli aut. Událostí nahlašují hodně, škody, které uvádějí, ale nejsou příliš vysoké. „Loni jsme, stejně jako v předchozích letech, odhalili nejvíce pokusů o pojistný podvod v pojištění motorových vozidel. V posledních třech letech ale v této oblasti sledujeme sestupný trend, co se týká finančních objemů, o které se nepoctiví klienti snaží obohatit,“ popisuje Jaromír Kaděra z České pojišťovny. I statistiky Generali ukazují, že se podvody v autopojištění pohybují nejčastěji pod hranicí 100 tisíc korun. Podle pojišťovny „může být uvedený trend v přímé souvislosti s povinností přivolat policii pouze k nehodám se zraněním nebo škodou převyšující právě částku 100 tisíc.“

 

Fatální následky nehody Foto:

TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně autopojištění. Stačí vybrat jen jeden z nich:
1. Porovnejte si nabídky pojišťoven:

- on-line kalkulačka POVINNÉ RUČENÍ
- on-line kalkulačka HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

2. Ozvěte se nám, naši specialisté vám připraví nezávazný přehled nabídek na míru: info@prima-radce.cz nebo využijte kontaktní formulář
3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.

 

Nedomyšlené scénáře

Většina podvodných scénářů má ale háček. Například klient Allianz nahlásil škodnou událost, při které údajně sjelo auto samo do vodní nádrže. „Pochyby o příčině této škody už začali mít pojišťovací specialisté v momentě, kdy se podívali na mapu. Na samotném místě pak zjistili, že pokud by auto bez řidiče dokázalo vjet do vody, muselo by se vyhnout hned několika pevným překážkám – lavičce, třímetrové hromadě dřeva a betonovým sloupům plotu. Ve spolupráci se soudním znalcem proto udělali pokus, který nereálnost celého nehodového děje potvrdil. Škoda byla zamítnuta,“ uvedl mluvčí Allianz Václav Bálek.

 

Seriál o financích - 14. díl - titulní fotka Foto:

SPECIÁL: Pro všechny řidiče

- vše o pojištění auta

- hraný on-line seriál o pojištění

- rady na cestu
Někdy pojištěnci fingují i způsobené škody ostatním. „Klient nám například nahlásil, že jeho pes usmrtil jeho známému dva vzácné papoušky. Celková výše plnění z pojištění odpovědnosti našeho klienta měla přesáhnout 100 tisíc korun. Při šetření případu jsme ale prokázali, že tito dva pánové se předem domluvili a pojistnou událost zfingovali,“ představuje typický pokus o podvod Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v Kooperativě. Nebo další scénář... Vedoucímu pracovníkovi jedné firmy se rozbil drahý smartphone. Napadlo ho, že by mohl využít pojištění odpovědnosti svého podřízeného. „Pro účely pojišťovny se dohodli na historce, jak k poškození telefonu mělo dojít – nikdy se neviděli, seděli v restauraci, podřízený šel náhodou z toalety kolem stolu nadřízeného a shodil mu telefon na zem. Ten pád obrazně řečeno nepřežil. Detektivové při šetření zjistili, že si ani jeden nemůže vzpomenout na restauraci, kde oba večeřeli a že se oba aktéři vidí každý den. Celá věc se zkrátka neudála tak, jak uvedli pojišťovně. Pod tíhou důkazů se nakonec oba vykukové pojistného plnění sami vzdali,“ uvedl další příklad z praxe Václav Bálek.

Článek

Siluety rodiny Foto:

Jak nastavit životní/úrazové pojištění na míru? Zeptejte se online

V České republice je uzavřeno přes šest milionů smluv životního pojištění. Někdy to může být oříšek, smlouvu správně nastavit...

Zdraví nemocní

U řady pojišťoven se také zvyšuje počet pojistných podvodů v životním či úrazovém pojištění. Meziročně se odhalilo o téměř 82 procet víc případů. „A bohužel stále častěji se jedná o práci organizovaných skupin, které využívají falešné lékařské zprávy od ´spolupracujících´ lékařů. Odškodnění se v takových případech pohybuje ve statisících,“ popisuje Vojtěch Stavný. Kromě toho pojišťovny řeší ještě fingované úrazy nebo pokusy o záměrné uvádění nepravdivých informací o tom, jak se například úraz stal a jakého byl rozsahu. Řada lidí také zkouší při hlášení pojistné události uvádět například delší dobu léčení, než jaká skutečně byla.

Miliardové podvody

Detektivové pojišťoven loni odhalili tisíce případů pojistných podvodů v celkové výši přesahující miliardu korun. Namátkou – u Kooperativy se podařilo odhalit tisíc podvodů za 209 milionů korun. Česká pojišťovna hlásí „uchráněných“ rekordních 462 milionů, o 25 milionů víc, než byl objem odhalených podvodů v roce 2013. Klienti Generali zkoušeli neúspěšně podvádět ve 280 případech a částka dosáhla 49 milionů (oproti 46 milionům v roce 2013). Také Allianz zvýšila objem odhalených podvodů – za 158 milionů korun oproti 110 milionům v předchozím roce. Falešných pojistných událostí eviduje za loňský rok 2490.

Článek

Co lidem hrozí?

Tresty u pojistných podvodů nejsou příjemné. Pokud někdo falšováním pojistné události způsobí větší škodu, může být odsouzen na jeden rok až pět let. V případě organizované skupiny hrozí dva až osm let a když je způsobena škoda velkého rozsahu, soudy můžou pachatele poslat do vězení na pět až deset let. Zákon o pojišťovnách také nedávno zavedl i trestní sazbu za opakovaný podvod. Kdo páchá pojistné podvody "jeden za druhým", může počítat s trestem od šesti měsíců až do tří let. Soudy každoročně odsoudí za pojistný podvod stovky lidí. Jedná se o obyčejné lidi i podnikatele. Loni se například jednalo o bývalého hokejistu, který jako pojišťovací agent falšoval údaje ke smlouvám životního pojištění a měl pojišťovnu připravit o téměř 2 miliony korun. U jihlavského soudu vyfasoval podmínku. Před dvěma lety čelil obvinění z pojistného podvodu také zpěvák a tehdejší pražský zastupitel Jan Kalousek za podvody s fakturami.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

reklama