Kolik stálo vaše léčení? Můžete to vědět. Zažádejte pojišťovnu o výpis

Zjistěte, kolik stálo vaše léčení Foto: Zjistěte, kolik stálo vaše léčeníFoto: thinkstock.com

Téma Zpráv FTV Prima: Chcete vědět, kolik lékař naúčtoval zdravotní pojišťovně za vaše léčení? Požádejte o výpis. Zjistíte, kolik stála v loňském roce zdravotní péče, kterou jste čerpali. Výpisy od zdravotní pojišťovny vás nic nestojí. Můžete pomoci odhalit i případné nesrovnalosti.

 

Mějte přehled o tom, kolik stojí vaše zdraví, respektive nemoci. Pohledem do výpisu zdravotní péče můžete zjistit výši nákladů za nemoci či úrazy, se kterými jste se na lékaře obrátili. A nejen to. Ověřit můžete případně i to, jestli se nesnažil lékař obohatit na úkor vašeho jména. Stává se to, a i přes vážnost věci může být zjištění někdy kuriózní. Takovou zkušenost má pětatřicetiletý muž ze středních Čech, který si nechal vyhotovit přehled péče nedávno. "Zjistil na výpisu za loňský rok, že na něj lékař vykázal preventivní gynekologickou prohlídku," prozradil mluvčí VZP Oldřich Tichý. V tomto případě šlo o chybu lékaře. Není vyjímkou, že se například lékař upíše při vyplňování rodného čísla či kódu a podobně. Někteří lékaři ale chybují při vykazování péče záměrně, aby si přivydělali.

NÁŠ TIP: Cestovní pojištění on-line. Rychlý přehled, expres sjednání. Nejen pojištění zdravotní péče, odpovědnosti, storna zájezdu...Na pobočce, poštou nebo přes internet

Nekalé úmysly lékařů tak můžete pomoci odhalit i vy. S daným výpisem v ruce budete mít přehled o péči uhrazené pojišťovnou za období posledních 12 měsíců. Můžete ale zkusit zažádat o výpis za delší časové období, některé pojišťovny to umožňují.

 

Eliška Čeřovská nová foto Foto:

"O přehled výdajů za zdravotní péči si můžete na počkání požádat na jakékoliv pobočce," zjistila Eliška Čeřovská, reportérka Zpráv FTV Prima. Sama přitom ve svém výkazu narazila na nesrovnalosti. Jedna položka by podle ní na seznamu být neměla.

 


Máte na to právo a pojišťovna vám přehled musí vyhotovit. Zdarma. O výpis si každoročně zažádají desítky tisíc lidí a jejich počet roste. Ve stovkách případů odhalí chyby. "Každý klient každé zdravotní pojišťovny má ze zákona právo na bezplatný výpis, který poskytují zdravotní pojišťovny nejméně jednou ročně," vysvětluje Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR. "Požádat můžete jen o svůj vlastní přehled nebo o vystavení přehledu za své nezletilé dítě," je uvedeno například na stránkách VZP.  Pokud byste u největší pojišťovny chtěli zažádat za někoho jiného, musíte mít notářsky ověřenou plnou moc.

"Pacientovi – pojištěnci by nemělo být lhostejné, zda jsou mu ošetřujícím lékařem předepisovány léky, které ani nespotřebuje a nakonec je vyhodí, zda (např. v důsledku špatné nebo nedostatečné komunikace mezi lékaři ) absolvuje opakovaně vyšetření, která by postačovalo provést pouze jedenkrát, neměl by mávnout rukou nad tím, že byla jeho zdravotní pojišťovnou uhrazena péče, která mu ve skutečnosti nebyla poskytnuta." Zdroj: VZP

Některé pojišťovny v současné době nabízejí a preferují i možnost nahlédnutí do elektronického systému prostřednictvím portálu a po zadání přístupových údajů. Jedná se například o Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra, Vojenskou zdravotní pojišťovnu, Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu nebo Oborovou zdravotní pojišťovnu. VZP také nabízí možnost zaslat výpis prostřednictvím elektronické komunikace, nicméně pouze těm klientům, se kterými o tom podepsala smlouvu. Požádat můžete také písemně dopisem a výpis vám pojišťovny zase zašlou poštou zpět doporučeně do vlastních rukou.

Co je ve výpisu?

  • Seznam veškerých zákroků včetně ceny (máte tak přehled i o tom, kolik jste zdravotní pojišťovnu za dané období stáli)
  • Datum lékařského vyšetření a pobytu v nemocnici
  • Laboratorní vyšetření
  • Předepsané léky a pomůcky
  • Platby praktickému lékaři
  • Platby v lékárně, kde jste si vyzvedli léky

Prima Radce - Special / Cestovko Foto:

Pokud najdete chybu...

Pokud ve výpisu najdete chybu, kontaktujte co nejdříve svoji zdravotní pojišťovnu. Buď dopisem či e-mailem, nebo na pobočce. Výpis pojišťovně předložíte a seznámíte ji s problémem, na který jste přišli. Pojišťovna by pak měla situaci řešit. "Revizní lékaři nebo prostřednictvím revizní činnosti zdravotní pojišťovna může kdykoliv to (zdravotnické) zařízení zkontrolovat," říká Gajdůšek. Pokud se zjistí, že se lékař obohacoval neoprávněně, hlásí takové jednání pojišťovna na policii.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Může se hodit:

Článek

Poradíme, jak ušetřit... Foto:

Prima NÁVOD: 6 tipů, jak UŠETŘIT tisíce korun

Co takhle změnit trochu zajeté stereotypy, věnovat pár minut srovnání na internetu, pohrát si s nabídkou na trhu? Zkuste to a budete překvapeni, kolik tisícovek vám může z...

Diskuze

reklama