Že se při koupi bytu daň neplatí? Chyba, těch v rodinných domech se osvobození netýká REPORTÁŽ

Není byt jako byt. Kvůli chybě politiků mají majitelé bytů v rodinných domech platit i statisíce. Zákon přitom chtěl původně nové vlastníky nemovitostí daně zbavit...

Sledujte aktuální Zprávy FTV Prima každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv po odvysílání na Prima PLAY - Zprávy.

 

Aktualizováno 24. 3. 2017 - Až stovky tisíc korun mají platit někteří majitelé rodinných domů, resp. bytů v nich, kvůli chybě senátorů, vlády a ministerstva financí. Proč? Vytvořili zákonné opatření osvobozující od daně z nabytí nemovitosti ve výši čtyř procent pořizovací ceny bytu, jenže podle serveru Novinky.cz na jednu skupinu majitelů rodinných domů zapomněli. Jak zazní v reportáži redaktora Zpráv FTV Prima Daniela Janocha, politici chtěli osvobodit od daně především mladé rodiny, které si pořizovali nové bydlení. Jenže v textu chybí, že daň nemusí platit ani majitelé bytů v rodinných domech. 

Není byt jako byt

Zatímco v bytovém domě, který má čtyři a více bytů, daň platit nemusíte, v rodiném domě, kde můžou být i tři byty, platit musíte. A týká se to i těch majitelů, kteří v minulosti byt v rodinném domě prodali. Do konce října loňského roku totiž platilo, že měl daň platit prodávající, v současné době ji hradí kupující. Například pan Tomáš prodával byt před rokem a půl. Čtyřprocentní daň dělala přes 120 tisíc korun. Finanční úřad ho od daně osvobodil, teď ale najednou změnil názor. "Na přelomu ledna a února letošního roku nás finanční úřad kontaktoval s tím, že nám tam vzniknul nějaký nedoplatek a že tu částku musíme doplatit," říká Tomáš. A to i včetně 14ti procentního penále.

Vymáhání se nevyhnete

Týká se to i vás? Možná si řeknete, že chybu udělal někdo jiný a rozhodnete se daň za byt ve vícegeneračním rodinném domě nezaplatit. To ale není dobrý nápad. Finanční úřad z vás daň dostane. "Pokud nezaplatí v patnáctidenní lhůtě, začne vymáhání," říká mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Řešení se bude hledat

Taková je praxe teď. Zdá se ale, že se politici budou snažit svou chybu napravit a hledat řešení, aby na to majitelé bytů ve vícegeneračních rodinných domech nedoplatili. Že situace, která nastala, není správná, říká i ministr financí Andrej Babiš /ANO/: "Finanční správa je sice nezávislá, ale my na ně metodicky působíme a hledáme řešení, aby se to napravilo," slibuje. A podle pana Tomáše i ostatní majitelů bytů v rodinných domech je jediné správné řešení vrátit jim zaplacenou daň.

Vyzkoušejte APLIKACI: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK

Prima RÁDCE je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama