Uvažujete o bydlení na úvěr? Dobrá zpráva, hypotéky budou stále výhodné

Financování bydlení bude i nadále dostupnější Foto: Financování bydlení bude i nadále dostupnějšíFoto: thinkstock.com

Úspěšný rok 2015 pro banky s rekordně nízkými sazbami a nebývale silnou poptávkou brzy vystřídá rok 2016. A sazby u hypoték se měnit podle nejnovějších finančních odhadů nebudou a zůstanou dál poměrně nízké - tedy kolem dvou procent.

Pokud se chystáte v příštím roce pořídit vlastní dům, byt či pozemek, asi vás následující zpráva potěší. Dostupné financování bydlení pravděpodobně po nějakou dobu stále zůstane, hypotéky by neměly rozhodně zdražovat, mají zůstat stejně výhodné, nebo naopak ještě zlevní. Developeři i hypoteční společnosti dokonce očekávají, že příští rok bude opět rekordní. Na nejnižší hodnotě od sledování takzvaného hypoindexu byla průměrná sazba letos v červnu a květnu, a to 2,05 procenta. V říjnu pak stoupla na 2,12 procenta, v listopadu zase mírně klesla na 2,09. Sazby tak sice začaly v posledních měsících mírně stoupat, nicméně v současné době čísla stagnovala a stále se drží v nižších hodnotách. A příští rok má prý přinést další rekordy...

Článek

Co zásadního nás čeká, pokud jde o bydlení? Foto:

Bydlení v roce 2016: Víme, jaké změny i ceny nás čekají

Čeká nás zdražování i zlevňování důležitých plateb za bydlení, i některé nové povinnosti, které nám ukládá zákon...

Klesající trend už několik let

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů klesá šest let v řadě. Obrat nastal na konci roku 2008, kdy Česká národní banka zareagovala na celosvětovou ekonomickou krizi uvolněním měnové politiky a snížením základních úrokových sazeb. Přeneseně pak začaly zlevňovat i úvěry pro konečné spotřebitele, hypotéky nevyjímaje. Z původních 5,6 procenta propadla průměrná úroková sazba během šesti let na méně než polovinu a dosáhla dalšího historického minima.

Článek

Na hypotečním trhu je rušno... Foto:

Chcete hypotéku? Banky vyrukovaly s akčními nabídkami, vyplatí se srovnání

Vývoj posledních dnů na trhu hypoték i dokončení návrhu novely zákona o spotřebitelském úvěru dohnaly banky k akci a ty tak přišly se spoustou výhodných nabídek. Jak se v...

Akční nabídky hypotéky ještě sníží

V letošním roce dosáhly sazby hypoték historického minima na celoročním průměru 2,2 procenta a kolem dvou procet se budou úroky pohybovat i nadále. Podle odborníků není důvod, aby Česká národní banka zasahovala do současné úrovně úrokových sazeb. "Nemá pocit, že by se ekonomika nějak přehřívala, nemá tak potřebu začít krotit úvěry, takže extrémní hypotéční boom tady není, není potřeba panikařit a měnit sazby," míní finanční poradce Jan Harbáček. Že si Češi budou brát levné hypotéky i nadále, potvrzují i banky, které změny úrokových sazeb nechystají a počítají se sazbami mírně nad 2 procenta. Naopak pro klienty chystají navíc nejrůznější akční nabídky...

Vyzkoušejte: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK na českém trhu

Dostat se lze i pod 2 procenta

Lze tak spíš očekávat, že cena hypoték by mohla ještě mírně klesat. V praxi skutečně bylo a stále je možné získat hypotéku se sazbou hluboko pod 2 procenty, záleží pouze na parametrech žadatele o hypotéku, vhodném výběru banky, resp. úvěru a částečně i vyjednávacích schopnostech klienta nebo pověřeného hypotečního makléře. 

NÁŠ TIP:  Hledáte-li hypotéku a chcete pomoci s orientací na trhu či s vyjednáním nejvýhodnějších podmínek, můžete se obrátit i na finanční experty Prima Rádce, kteří vám poradí. Kontaktovat je můžete zde. Rychlý přehled získáte i v online kalkulačce hypoték.

Jak se bude "fixovat"?

Co se týče jednotlivých typů fixací, v roce 2016 se čeká převažující zájem o úvěry s pětiletou fixací úrokové sazby. Trend dlouhých fixací nad 5 let mírně ochladl se skokovým nárůstem nabídkových sazeb. Rozdíl mezi nabídkovou sazbou hypotéky s pětiletou a desetiletou fixací se na začátku letošního léta vrátil na více než procentní bod. 

Článek

Stát rozdává příspěvky na zateplení nebo stavbu energeticky šetrného domu... Foto:

Plánujete energeticky šetrnější bydlení? PŘEHLED, na co lze získat dotaci

Stát chce dohromady rozdat miliardy korun. Pokud splňujete podmínky, určitě zkuste o dotace zažádat...

Pomůže i nový zákon?

Představa zajištění stávající extrémně nízké sazby třeba i na polovinu doby splatnosti hypotéky je u klientů stále lákává, hlavní překážka je ale v omezené možnosti mimořádného splacení úvěru v mezidobí fixace. Ale i to se může v příštím roce změnit. Nejen, že se banky prý budou snažit klienty lákat na dlouhodobou "spolupráci" a nabízet lepší podmínky, ale měl by vejít v platnost i nový zákon o úvěrech, který klientům mimo jiné umožní předčasně, resp. mimořádně, hypotéku splatit. "Každých 12 měsíců bude mít (klient) možnost 20 procent jistiny splatit bez jakékoliv sankce," říká finanční analytička Lucie Drásalová. Teď banky tuto možnost výrazně zpoplatňují. Ale podstatně levněji půjde splatit i celý dluh, v některých případech úplně bezplatně. "Je to třeba případ úmrtí nebo dlouhodobé invalidity," doplňuje práník Vít Mikolášek.

 

Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 

 

 

Co všechno nás čeká v roce 2016 ve finanční oblasti? Co zdraží, co zlevní a jaké nové zákonné povinnosti začnou platit? To zjistíte v našem SPECIÁLU:

Speciál: Peníze v roce 2016 Foto:

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama