Stoprocentní hypotéky skončí. 2 scénáře, jak situaci řešit, pokud se vás týká

Máte stoprocentní hypotéku, nebo o ní ještě uvažujete? Foto: Máte stoprocentní hypotéku, nebo o ní ještě uvažujete?Foto: thinkstock.com

Pro někoho příliš velké riziko, pro jiné jediná možnost, jak si pořídit vlastní bydlení. Stoprocentní hypotéky, které tvoří přibližně 7 procent z celkového objemu úvěrů, se ale od října stanou minulostí. Co to znamená pro žadatele o úvěr?

Sledujte Zprávy FTV Prima i online na: Prima PLAY - Zprávy.

 

Jak praví jedno známé české pořekadlo: "Bez peněz do hospody nelez." Od října to ale bude platit i pro banky. Maximální výše hypotéky, kterou byste mohli dostat, spadne na 95 procent . To znamená, že pokud si budete chtít vzít hypotéku na 3 miliony, budete muset mít minimálně 150 tisíc naspořeno. Od dubna 2017 pak spadne maximální výše hypotéky ještě níž, a to na 90 procent. Před několika dny to oznámila Česká národní banka. Bojí se, že by si lidé brali stále větší úvěry a přímo úměrně s tím rostly i jejich dluhy. Celkový počet hypoték, které banky v loňském roce se svými klienty uzavřely, je navíc rekordní. Téměř 102 tisíc za víc než 184 miliard korun.

DOPORUČUJEME: Najděte si tu nejvýhodnější hypotéku na trhu. Úroky od 1,69 %

I kvůli cenám nemovitostí...

Konec stoprocentních hypoték by měl mít podle centrální banky vliv i na ceny nemovitostí. Ty v České republice loni vzrostly o pět procent. V Praze dokonce o deset. "Tato změna se nedotkne ceny nemovitostí bezprostředně, nicméně jedním z jejích záměrů je přispět k tomu, aby v dalším období ceny nemovitostí, zejména ceny bytů nerostly výrazně rychleji než příjmy těch, kteří je nakupují," řekl ředitel samostatného odboru finanční stability ČNB Jan Frait.

Článek

Finanční porada - Hypotéka Foto:

CO VÁS ZAJÍMÁ... Kolik mi banky půjčí nebo na jak velkou hypotéku dosáhnu?

Uvažujete o hypotéce? Pak vás asi napadla stejná otázka, jako řadu našich čtenářů. Na jak velkou hypotéku vůbec dosáhnu? Základní kritéria, od čeho se odvíjí výše úvěru,...

Důsledky pro lidi?

A jak se změna dotkne právě těch, kteří nemovitosti nakupují, jsme se zeptali odborníků. "V nejbližší době zůstanou peníze pro občany dál relativně dobře dostupné z hlediska ceny, pouze pro tu část domácností, kde nejsou prakticky žádné naspořené úspory, tak tam to může být problém," míní ekonom Jan Bureš. I na to, abyste si mohli vzít stoprocentní hypotéku, totiž potřebujete mít našetřeno alespoň několik desítek tisíc korun jako nutnou rezervu. Zajímavé srovnání požadovaných úspor pro tři nemovitosti ve čtyřech variantách hypoték (v různých hodnotách LTV) najdete v následujícím článku:

Článek

Máte na hypotéku? Foto:

Jak BOHATÍ musíte být, chcete-li si vzít hypotéku?

Nic naplat. I přesto, že hypotéka je úvěr na bydlení pro ty, kteří na vlastní dům či byt nemají, nikdo, kdo nemá na účtu nic, by do hypotéky rozhodně jít (alespoň...

2 možné scénáře

Varianta 1: Chcete 100procentní hypotéku ještě teď sjednat

Pokud uvažujete o tom sjednat si stoprocentní hypotéku ještě teď, dokud to jde, dávejte dobrý pozor. V konečném důsledku by se vám totiž takový úvěr doslova nemusel vyplatit. "Člověk nemusí už mít takový příjem jako v momentě, kdy si hypotéku bral, mohl by přijít o práci, byl by nucen prodat svoji nemovitost, ale ta už by neměla tu hodnotu takovou, jako v momentě, kdy ji kupoval," varuje Eva Zamrazilová z České bankovní asociace.

Článek

Rozdíly v ceně hypotéky jsou neuvěřitelné Foto:

Porovnání hypotečního trhu. Rozdíly mezi bankami jdou do statisíců

Splácení hypotéky je dlouhodobý závazek, a tak se vyplatí výběr banky pečlivě zvážit. Rozdíly mezi nabídkami jsou neuvěřitelné...
Varianta 2: 100procentní hypotéku už máte

Jestliže naopak patříte mezi ty, kteří už stoprocentní hypotéku sjednanou mají, říjnové změny by se vás už dotknout neměly. "Nějaké podmínky smlouvy, splátky a podobně, by se mohly změnit pouze za situace, že by současně taky klient s uzavřením té smlouvy souhlasil s nějakými všeobecnými obchodními podmínkami, kde by bylo řečeno, že takový postup je možný," uvedla analytička Markéta Šichtařová.

Článek

Hypotéku lze získat i bez statisícových úspor. Musíte ale splnit přísnější podmínky Foto:

Stoprocentní hypotéka je velkorysá, ale drahá. A možná nebude k mání

Téma Zpráv FTV Prima: Stoprocentní hypotéky zažívají boom, hrozí jim ale zánik. Centrální banka má totiž obavy z budoucnosti. Sice je to možnost, která tisícům lidí ročně...

Velkorysá, ale drahá

I přesto, že je stoprocentní hypotéka pro klienty velká výhoda, na stranu druhou podstupují větší riziko (stejně tak i banky) a navíc ve většině případů nezískají tak výhodné podmínky, jako ostatní žadatelé, kteří mají něco ušetřeno. „Pokud chcete hypotéku do sedmdesáti procent hodnoty nemovitosti, tak ta sazba začíná o celé jedno procento níž, než v případě stoprocentní hypotéky,“ říká finanční odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek.

NÁŠ TIP: Uvažujete o hypotéce? Zjistit, jestli na ni vůbec máte, vám v první řadě pomohou jednoduché kalkulačky. I my jednu takovou máme. Oslovili jsme banky na našem trhu a jejich nabídky najdete ve srovnávacím kalkulátoru hypoték. Všechny hypotéky najdete na jednom místě, nic to nestojí. Naopak veškeré porovnání je zdarma a vy navíc získáte okamžitý přehled, ze kterého můžete vybírat nebo si alespoň situaci ujasnit. Celé porovnání vám zabere asi minutu.

 

Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 

 

 

Ve spolupráci s Marcelou Svobodovou, reportérkou Zpráv FTV Prima

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na Prima PLAY Zprávy.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama