Rozhodnuto. Stát nabídne mladým rodinám úvěry na bydlení. Vyplatí se?

Mladé rodiny si mohou začít brzy žádat o půjčku na bydlení od státu... Foto: Mladé rodiny si mohou začít brzy žádat o půjčku na bydlení od státu...Foto: thinkstock.com

Mladé rodiny s dětmi dostanou od státu půjčky na bydlení. Na návrh ministryně Karly Šlechtové o tom rozhodla vláda. Podle ekonomů ale nejsou podmínky zas tak výhodné, aby vyvolaly masivní zájem jako před několika lety. Proč?

50 - 600 tisíc korun s nízkou úrokovou sazbou 0,46 procenta plus jedno až dvě procenta. Taková nabídka teď přichází z ministerstva pro místní rozvoj. "Abychom mohli podporovat mladé osoby do 36 let věku, které pečují o dítě, které je do šesti let věku, na podporu bydlení. Zjišťujeme, že mladé osoby skutečně nemají tak vysoké příjmy a když jde maminka do práce po rodičovské dovolené, nebo když jde děcko do školy, tak si třeba zkracuje úvazek a ty rodiny nemají na to, aby spláceli standardní hypotéku," říká ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová /nestr. za ANO/.

Slovní přestřelka: Ekonom vs. ministryně

Ekonomové ale poukazují na to, že vládní úroková sazba vůbec není výhodnější než komerční hypotéky. "V tuhle chvíli se české ekonomice daří dobře a je nízká, jak cena peněz, tak i to riziko spojené s půjčováním peněz. I ta dostupnost peněz je velice dobrá," míní ekonom Jan Bureš. Podle Šlechtové se na to ale lidé nemůžou spoléhat donekonečna. "Víte, oni teď možná úrokové sazby u komerčních bank klesají na 3 - 2 procenta, ale otázka je  - vydrží to?", reaguje ministryně.

Článek

Bezpečné půjčování? Žádejte tam, kde vás prověří Foto:

Hypotéka vs. půjčka: Proč úvěr na bydlení lidem život (většinou) nekomplikuje?

Žít na dluh je v dnešní době v podstatě standard. Jen loni si vzaly více než tři miliony lidí nějakou formu půjčky. Pokud jde o bydlení, řada lidí nemá ani jinou možnost....

Ekonomové moc nechápou ani výši úvěru. Podle nich je totiž nedostačující. "Většina domácností, které by si chtěli pořídit nové bydlení, by tak pravděpodobně musela žádat o dva úvěry, což je procesně velmi náročný krok," tvrdí Bureš. I to ministryni překvapuje. "Já nechci v žádném případě konkurovat komerčním úvěrům. My dokonce i dovolujeme ten úvěr přerušit, například, kdyby ta maminka porodila druhé dítě, nebo by bylo úmrtí v rodině a to komerční úvěry také neposkytují," stojí si za svým.

Článek

Lidé si hypotéky sjednávají jak na běžícím pásu... Foto:

Lidé sjednávají hypotéky ve velkém. A úroky? Výhled je více než optimistický

Pokud uvažujete o hypotéce, určitě vás tahle zpráva potěší. Sazby úroků jsou opět na historickém minimu a podle odhadů budou nízko i celý letošní rok.

Jak to vidíme my?

Podle internetového porovnávače na Prima Rádci by od státu slibované minimální úroky - 1,46 procenta - byly v tuto chvíli skutečně asi nejvýhodnější nabídkou na trhu. I přes rekordně nízké sazby u hypoték se ty nejnižší úroky teď pohybují ve výši 1,79 procenta s dobou splácení na 15 let a pětiletou fixací. Počítali jsme s hypotékou ve výši 600 tisíc a cenou nemovitosti 1,2 milionu korun, tedy se stejnými podmínkami, jaké by nabízel stát. Záleží i na mnoha faktorech, které by byly pro schválení úvěru zásadní. Pokud by ale měly být úroky půjčky od státu až o jedno procento vyšší, a o této možnosti se také mluví, vypadá to, že by výhodnější formou úvěru na bydlení byly pak ve většině případů hypotéky.

Vyzkoušejte: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK na českém trhu

Výhodou státních půjček je slibovaná možnost přerušení splácení. Nevýhodou je ale skutečně limitovaná částka, maximálně 600 tisíc korun (ale maximálně do poloviny nového bydlení). I vzhledem k tomu, že nejčastější výše poskytovaných hypoték je podle statistik mezi 1,6 - 2 miliony korun (průměrná výše hypotéky byla loni 1,8 milionu korun), je jasné, že lidé nemají naspořeny stovky tisíc korun, aby jim stačila hypotéka na nové bydlení jen ve výši oněch 600 tisíc korun. Půjčka od státu by ale měla jít zkombinovat s případnou hypotékou a díky tomu ji i zvýhodnit, stejně, jako se to například řeší při kombinaci hypotéky a úvěru ze stavebního spoření.

Článek

Rodina se stěhuje do nového... Foto:

Jak financovat bydlení? Hypotéka vs. stavební spoření: Výhody a nevýhody

Plánujete koupit nebo rekonstruovat bydlení, ale chybí vám peníze? Možná zvažujete financování pomocí stavebního spoření nebo hypotéky. Jaký způsob zvolit? Sepsali jsme...

Nesouhlasili všichni

Na podmínkách půjček nepanovala shoda ani v samotné koalici. "Já osobně jsem se zdržel, protože je to sice krok správným směrem, ale nedostatečný, my bychom byly rádi, kdyby to bylo rozšířeno pro daleko širší portfolio, aby nebyly vyloučeni ti, kteří mají děti starší 6ti let," řekl vicepremier a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Článek

Finanční porada - Hypotéka Foto:

CO VÁS ZAJÍMÁ... Kolik mi banky půjčí nebo na jak velkou hypotéku dosáhnu?

Uvažujete o hypotéce? Pak vás asi napadla stejná otázka, jako řadu našich čtenářů. Na jak velkou hypotéku vůbec dosáhnu? Základní kritéria, od čeho se odvíjí výše úvěru,...

V minulosti stát půjčoval dost

Podle ředitele Státního fondu rozvoje bydlení Františka Hadáčka si lidé už dříve od státu půjčovali hodně. "V minulosti byl zájem obrovský. Uzavřeli přes 30 tisíc podobných úvěrových smluv, tvrdí František Hadáček. Tehdy ale byly úrokové sazby hypoték podstatně větší. Rodinám stát navíc při narození dítěte část dluhu odpouštěl. To současný program neumožňuje. Protože se nejedná o zákon, ale o vládní nařízení, nepodléhá program schvalování zákonodárců. O půjčky si tak lidé mohou začít žádat už na jaře letošního roku.

Ve spolupráci s Petrou Doležalovou, reportérkou Zpráv FTV Prima

 

Plánujete vlastní bydlení? Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima, každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama