Refinancování hypotéky: Musí se znovu oceňovat nemovitost či platit další poplatky?

Je nutné počítat při refinancování hypotéky s dalšími poplatky? Foto: Je nutné počítat při refinancování hypotéky s dalšími poplatky?Foto: thinkstock.com

Refinancováním hypotéky lze ušetřit zajímavé částky. Je ale nutné počítat při vyřizování žádosti s nějakými poplatky navíc?

Podle průzkumů letos vyprší fixace úrokové sazby u hypoték přibližně sto tisícům klientům různých bank. A právě těmto klientům se nabízí možnost refinancování jejich hypotéky. Díky tomu lze ušetřit až desítky tisíc korun, snížit měsíční splátky či zkrátit celkovou dobu splácení. O refinancování hypotéky uvažuje i pan Jiří, který úvěr splácí pátým roekm. Na odborníky Prima Rádce se obrátil s dotazem ohledně dalších možných poplatků při refinancování. "Napadá mě, jestli se při refinancování musí třeba platit znovu nacenění domu, které nebylo nejlevnější a další poplatky, které jsem platil na začátku. Třeba nějaké ověřování listin a podobně. Nebo je třeba výhodnější refinancovat pouze u své banky, která má už dané listiny k dispozici?", napsal do poradny.

DOPORUČUJEME: Chcete refinancovat hypotéku? Najděte si tu nejvýhodnější nabídku na trhu. Úroky od 1,69 %

Ocenění nemovitosti? Záleží na bance

Pokud jde o znovunacenění nemovitosti, řada bank tento požadavek nemá. Má to ale háček. Většinou  nesmí být starší šesti let a například požadovaný úvěr není vyšší než 70 procent hodnoty nemovitosti. V takovém případě ale budete muset například dodat aktuální fotodokumentaci nemovitosti a/nebo ještě čestné prohlášení. Tedy ocenění domu za určitých podmínek znovu dělat nemusíte (jako v situaci pana Jiřího), nicméně nemusí to tak ale být vždy. "Nejlepší bude se v nové bance zeptat, respektive nechat si potvrdit akceptaci původního odhadu. Ale (hlavně menší) banky většinou vycházejí z předpokladu, že předchozí banka klienta prověřila dostatečně, a spokojí se s kopiemi úvěrových smluv a dokumentů z předchozí banky," říká expert na hypoteční úvěry Prima Rádce Michal Koubek. Bonitu a historii splácení si pak banky prověřují v registrech.

Článek

Rozdíly v ceně hypotéky jsou neuvěřitelné Foto:

Porovnání hypotečního trhu. Rozdíly mezi bankami jdou do statisíců

Splácení hypotéky je dlouhodobý závazek, a tak se vyplatí výběr banky pečlivě zvážit. Rozdíly mezi nabídkami jsou neuvěřitelné...

Lepší nabídka u vlastní banky?

U své vlastní banky nerefinancujete, při konci fixace vám banka navrhne úrokovou sazbu na následující období, kterou buď akceptujete, nebo se pokusíte získat lepší jinde. Někdy se vyplatí pokusit se nabízenou sazbu u svojí banky snížit, nabídka od jiné banky vám v tom může hodně pomoct. Podle Michala Koubka každý, kdo uvažuje o refinancování hypotéky, by měl o nově nastavených podmínkách se svou stávající bankou, ale i ostatními bankami na trhu, začít vyjednávat co nejdříve (ideálně až několik měsíců před koncem fixace).

Článek

Hypotéka pomůže vyřešit bydlení... Foto:

Desítky tisíc korun za rok můžete ušetřit, pokud teď refinancujete hypotéku!

Doba nízkých úroků je příznivá nejen pro vyřízení nového úvěru na bydlení. Výhodně můžete změnit i hypotéku několik let „starou“.

Našli jste lepší podmínky jinde? Pozor na skryté poplatky

V případě, že přejdete k nové bance, určitě budete znovu platit za zápis nové smlouvy do katastru (1 000 korun). Pozor také na „skryté“ poplatky – některé banky požadují, aby si klient u nich zřídil běžný účet s určitým minimálním měsíčním obratem a podobně.

Článek

Vyřídit hypotéku není úplně jednoduchá záležitost Foto:

Hypotéka na vlastní pěst: 7 věcí, které je nutné vyřídit

Budete pořizovat nemovitost na úvěr a hodláte se do vyřizování hypotéky pustit sami bez pomoci finančního poradce? Dali jsme dohromady seznam věcí, které k tomu budete...

První krok: Porovnání trhu

Vůbec prvním krokem při refinancování hypotéky by mělo být zorientování se na trhu. A v tom klientům bank pomohou i jednoduché internetové porovnávače. Ve srovnávacím kalkulátoru hypoték na Prima Rádci vám zjištění aktuálních nabídek bank, včetně té vaší, zabere asi minutu. Porovnávač obsahuje aktuální nabídku hypotéčních úvěrů a mapuje celý trh. Kdo by chtěl vědět více, je možné navíc zavolat i na call centrum (tel. číslo je 810 811 812), kde naši experti se vším poradí.

 

Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Diskuze

810 811 812 info@prima-radce.cz

reklama